Kæmpe-nederlag til Apple: Samsung vinder stort i retssag om iPhone-patenter

Kæmpe-nederlag til Apple i amerikansk appel-ret: Samsung skal ikke betale kæmpeerstatning for 'slide to unlock' og autokorrektur til Apple alligevel.

Artikel top billede

En amerikansk appel-domstol har tildelt Apple et svidende nederlag i selskabets langvarige juridiske batalje med ærkerivalen Samsung.

Domstolen - US Court of Appeal - har nemlig omstødt en tidligere afgørelse om, at Samsung skulle betale 120 millioner dollar til Apple for at krænke en stribe af Apples iPhone-patenter.

De tæller vigtige funktionaliter som 'slide to unlock,' autokorrektur og den teknologi, der kan genkende en talrække som et telefonnummer og automatisk gøre det muligt for brugeren at ringe op ved at trykke på tallet.

Skal ikke betale en krone

Afgørelsen betyder, at Samsung slipper for at betale det store beløb i erstatning til Apple.

Vigtigere for selskabet er dog, at Samsung slipper for at modificere softwaren på selskabets Galaxy-telefoner - både nye og gamle - for at undgå at krænke patenterne yderligere.

De to selskaber har gennem årene sagsøgt hinanden på kryds og tværs for patent-krænkelser og andre ting.

Samsung har således også tidligere sagsøgt Apple for krænkelser af et patent på en teknologi til video-komprimerinog.

Denne nuværende sag går tilbage´til 2011, hvor Apple beskyldte Samsung for 'systematisk' at kopiere iPhonen.
Dengang mente Apple, at Samsung krænkede otte patenter.

Apple forlangte derfor en erstatning på 2,2 milliarder dollar.

I 2012 blev Samsung af en amerikans domstol dømt til at betale Apple en erstatning på en milliard dollar for brud på patenterne.

Senere blev erstatningsbeløbet sænket til først 930 millioner dollar og siden til 548 millioner dollar og siden til det endnu lavere beløb.

Det kan du læse mere om her: Samsung betaler 3,8 milliarder kroner i erstatning til Apple

"Vi har brugt mange år på at udvikle nogle af teknologi-branchens mest banebrydende produkter og tjenester, og afgørelsen viser, at vi ikke har krænket nogen af Apples patenter," lyder det fra Samsung i kølvandet på afgørelsen.

"Afgørelsen er en sejr for forbrugernes valgmuligheder og fører konkurrencen tilbage dertil, hvor den hører hjemme: Nemlig i markedet og ikke i retssalen," lyder det fra Samsung.

Apple har ingen kommentarer.

Apple har for tiden nok om ørerne. Selskabet er således også involveret i en stor batalje med de amerikanske myndigheder, der forlanger, at Apple udvikler et stykke software, der kan åbne en iPhone, der har tilhørt terrorist.

Det kan du læse mere om her: Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

Læs også:

Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Så mange patent-ansøgninger skovles afsted hvert år

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S