Kæmpe-nederlag til Apple: Samsung vinder stort i retssag om iPhone-patenter

Kæmpe-nederlag til Apple i amerikansk appel-ret: Samsung skal ikke betale kæmpeerstatning for 'slide to unlock' og autokorrektur til Apple alligevel.

Artikel top billede

En amerikansk appel-domstol har tildelt Apple et svidende nederlag i selskabets langvarige juridiske batalje med ærkerivalen Samsung.

Domstolen - US Court of Appeal - har nemlig omstødt en tidligere afgørelse om, at Samsung skulle betale 120 millioner dollar til Apple for at krænke en stribe af Apples iPhone-patenter.

De tæller vigtige funktionaliter som 'slide to unlock,' autokorrektur og den teknologi, der kan genkende en talrække som et telefonnummer og automatisk gøre det muligt for brugeren at ringe op ved at trykke på tallet.

Skal ikke betale en krone

Afgørelsen betyder, at Samsung slipper for at betale det store beløb i erstatning til Apple.

Vigtigere for selskabet er dog, at Samsung slipper for at modificere softwaren på selskabets Galaxy-telefoner - både nye og gamle - for at undgå at krænke patenterne yderligere.

De to selskaber har gennem årene sagsøgt hinanden på kryds og tværs for patent-krænkelser og andre ting.

Samsung har således også tidligere sagsøgt Apple for krænkelser af et patent på en teknologi til video-komprimerinog.

Denne nuværende sag går tilbage´til 2011, hvor Apple beskyldte Samsung for 'systematisk' at kopiere iPhonen.
Dengang mente Apple, at Samsung krænkede otte patenter.

Apple forlangte derfor en erstatning på 2,2 milliarder dollar.

I 2012 blev Samsung af en amerikans domstol dømt til at betale Apple en erstatning på en milliard dollar for brud på patenterne.

Senere blev erstatningsbeløbet sænket til først 930 millioner dollar og siden til 548 millioner dollar og siden til det endnu lavere beløb.

Det kan du læse mere om her: Samsung betaler 3,8 milliarder kroner i erstatning til Apple

"Vi har brugt mange år på at udvikle nogle af teknologi-branchens mest banebrydende produkter og tjenester, og afgørelsen viser, at vi ikke har krænket nogen af Apples patenter," lyder det fra Samsung i kølvandet på afgørelsen.

"Afgørelsen er en sejr for forbrugernes valgmuligheder og fører konkurrencen tilbage dertil, hvor den hører hjemme: Nemlig i markedet og ikke i retssalen," lyder det fra Samsung.

Apple har ingen kommentarer.

Apple har for tiden nok om ørerne. Selskabet er således også involveret i en stor batalje med de amerikanske myndigheder, der forlanger, at Apple udvikler et stykke software, der kan åbne en iPhone, der har tilhørt terrorist.

Det kan du læse mere om her: Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

Læs også:

Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Så mange patent-ansøgninger skovles afsted hvert år

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S