Artikel top billede

Kæmpe-nederlag til Apple: Samsung vinder stort i retssag om iPhone-patenter

Kæmpe-nederlag til Apple i amerikansk appel-ret: Samsung skal ikke betale kæmpeerstatning for 'slide to unlock' og autokorrektur til Apple alligevel.

En amerikansk appel-domstol har tildelt Apple et svidende nederlag i selskabets langvarige juridiske batalje med ærkerivalen Samsung.

Domstolen - US Court of Appeal - har nemlig omstødt en tidligere afgørelse om, at Samsung skulle betale 120 millioner dollar til Apple for at krænke en stribe af Apples iPhone-patenter.

De tæller vigtige funktionaliter som 'slide to unlock,' autokorrektur og den teknologi, der kan genkende en talrække som et telefonnummer og automatisk gøre det muligt for brugeren at ringe op ved at trykke på tallet.

Skal ikke betale en krone

Afgørelsen betyder, at Samsung slipper for at betale det store beløb i erstatning til Apple.

Vigtigere for selskabet er dog, at Samsung slipper for at modificere softwaren på selskabets Galaxy-telefoner - både nye og gamle - for at undgå at krænke patenterne yderligere.

De to selskaber har gennem årene sagsøgt hinanden på kryds og tværs for patent-krænkelser og andre ting.

Samsung har således også tidligere sagsøgt Apple for krænkelser af et patent på en teknologi til video-komprimerinog.

Denne nuværende sag går tilbage´til 2011, hvor Apple beskyldte Samsung for 'systematisk' at kopiere iPhonen.
Dengang mente Apple, at Samsung krænkede otte patenter.

Apple forlangte derfor en erstatning på 2,2 milliarder dollar.

I 2012 blev Samsung af en amerikans domstol dømt til at betale Apple en erstatning på en milliard dollar for brud på patenterne.

Senere blev erstatningsbeløbet sænket til først 930 millioner dollar og siden til 548 millioner dollar og siden til det endnu lavere beløb.

Det kan du læse mere om her: Samsung betaler 3,8 milliarder kroner i erstatning til Apple

"Vi har brugt mange år på at udvikle nogle af teknologi-branchens mest banebrydende produkter og tjenester, og afgørelsen viser, at vi ikke har krænket nogen af Apples patenter," lyder det fra Samsung i kølvandet på afgørelsen.

"Afgørelsen er en sejr for forbrugernes valgmuligheder og fører konkurrencen tilbage dertil, hvor den hører hjemme: Nemlig i markedet og ikke i retssalen," lyder det fra Samsung.

Apple har ingen kommentarer.

Apple har for tiden nok om ørerne. Selskabet er således også involveret i en stor batalje med de amerikanske myndigheder, der forlanger, at Apple udvikler et stykke software, der kan åbne en iPhone, der har tilhørt terrorist.

Det kan du læse mere om her: Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

Læs også:

Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Så mange patent-ansøgninger skovles afsted hvert år




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere