Kæmpe-nederlag til Apple: Samsung vinder stort i retssag om iPhone-patenter

Kæmpe-nederlag til Apple i amerikansk appel-ret: Samsung skal ikke betale kæmpeerstatning for 'slide to unlock' og autokorrektur til Apple alligevel.

Artikel top billede

En amerikansk appel-domstol har tildelt Apple et svidende nederlag i selskabets langvarige juridiske batalje med ærkerivalen Samsung.

Domstolen - US Court of Appeal - har nemlig omstødt en tidligere afgørelse om, at Samsung skulle betale 120 millioner dollar til Apple for at krænke en stribe af Apples iPhone-patenter.

De tæller vigtige funktionaliter som 'slide to unlock,' autokorrektur og den teknologi, der kan genkende en talrække som et telefonnummer og automatisk gøre det muligt for brugeren at ringe op ved at trykke på tallet.

Skal ikke betale en krone

Afgørelsen betyder, at Samsung slipper for at betale det store beløb i erstatning til Apple.

Vigtigere for selskabet er dog, at Samsung slipper for at modificere softwaren på selskabets Galaxy-telefoner - både nye og gamle - for at undgå at krænke patenterne yderligere.

De to selskaber har gennem årene sagsøgt hinanden på kryds og tværs for patent-krænkelser og andre ting.

Samsung har således også tidligere sagsøgt Apple for krænkelser af et patent på en teknologi til video-komprimerinog.

Denne nuværende sag går tilbage´til 2011, hvor Apple beskyldte Samsung for 'systematisk' at kopiere iPhonen.
Dengang mente Apple, at Samsung krænkede otte patenter.

Apple forlangte derfor en erstatning på 2,2 milliarder dollar.

I 2012 blev Samsung af en amerikans domstol dømt til at betale Apple en erstatning på en milliard dollar for brud på patenterne.

Senere blev erstatningsbeløbet sænket til først 930 millioner dollar og siden til 548 millioner dollar og siden til det endnu lavere beløb.

Det kan du læse mere om her: Samsung betaler 3,8 milliarder kroner i erstatning til Apple

"Vi har brugt mange år på at udvikle nogle af teknologi-branchens mest banebrydende produkter og tjenester, og afgørelsen viser, at vi ikke har krænket nogen af Apples patenter," lyder det fra Samsung i kølvandet på afgørelsen.

"Afgørelsen er en sejr for forbrugernes valgmuligheder og fører konkurrencen tilbage dertil, hvor den hører hjemme: Nemlig i markedet og ikke i retssalen," lyder det fra Samsung.

Apple har ingen kommentarer.

Apple har for tiden nok om ørerne. Selskabet er således også involveret i en stor batalje med de amerikanske myndigheder, der forlanger, at Apple udvikler et stykke software, der kan åbne en iPhone, der har tilhørt terrorist.

Det kan du læse mere om her: Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

Læs også:

Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Så mange patent-ansøgninger skovles afsted hvert år

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S