Microsofts nye Windows Defender ATP: Virksomhederne skal bruge ny sikkerhedstjeneste

Microsoft lancerer Windows Defender Advanced Threat Protection, der er rettet specifikt mod erhvervskunderne og skal højne sikkerheden.

Artikel top billede

Microsofts egen antivirus-løsning, Windows Defender, som Windows-brugerne får med i pakken, når de installerer styresystemet, har hidtil primært været rettet mod privatbrugerne.

Microsoft har dog store planer om, at også virksomhedsbrugerne i stigende grad skal lade sig beskytte af Microsoft og af Windows Defender.

Det sker i form af en ny tjeneste, Windows Defender Advanced Threat Protection, der er specifikt målrettet virksomhederne.

Den nye løsning består konkret af det Windows Defender, der er bygget ind i Windows fra fødslen og så en ny cloud-service.

Det forklarer Microsofts Windows-chef, Terry Myerson, i et blogindlæg.

Behov for bedre beskyttelse

Windows Defender anvendes allerede på omkring 300 millioner Windows-enheder, skriver Microsoft.

Selskabet lægger ikke skjul på, at det er ambitionen, at Windows 10 skal være det hidtil mest sikre Windows-styresystem - ikke mindst fordi de it-kriminelles angrebsforsøg bliver både flere og mere avancerede.

"Når angribernes fremgangsmåder har udviklet sig og er blevet mere sofistikerede, så må vores tilgang til at yde beskyttelse for vores virksomhedskunder også gøre det samme."

"For at hjælpe med at beskytte vores virksomhedskunder, udvikler vi Windows Defender Advanced Threat Protection, en ny tjeneste, der vil hjælpe virksomheder med at opsnappe, efterforske og reagere på avancerede angreb mod deres netværk."

Læs også: 10 konkrete it-sikkerhedstrusler: Hvilken trussel bekymrer dig mest?

"Ved at bygge på eksisterende beskyttelse, som Windows 10 tilbyder i dag, giver Windows Defender Advanced Threat Protection et nyt 'post-breach' lag af beskyttelse til Windows 10 sikkerhedspakken."

"Med en kombination af klientteknologi, der er bygget ind i Windows 10, og robust cloud-service vil det hjælpe med at opfange trusler, der er sluppet forbi andre typer forsvar, udstyre virksomhederne med information til at efterforske angrebet på tværs af endpoints og tilbyde anbefalede modsvar."

Kommer senere i år

Microsoft fremhæver samtidig en af de - ifølge selskabet - klare fordele ved den nye sikkerhedsløsning:

"Fordi Windows Defender Advanced Threat Protection bygges ind i Windows 10, vil det blive konstant blive holdt opdateret, mindske omkostningerne, og der vil ikke kræves en udrulnings-indsats."

Terry Myerson oplyser samtidig, at Windows Defender Advanced Threat Protection allerede er i brug hos en række virksomheder fra forskellige industrier, og at løsningen på nuværende tidspunkt beskytter 500.000 endpoints.

"Vi opfordrer vores kunder til at opgradere til Windows 10 for at få vores mest avancerede sikkerhedsbeskyttelse med muligheden for at drage nytte af Windows Defender Advanced Threat Protection, når det bliver tilgængeligt mere bredt i år."

Det fremgår ikke af Microsofts annoncering, hvordan Windows Defender Advanced Threat Protection vil blive prissat.

Se Microsofts præsentation af Windows Defender ATP:

Læs også:

10 konkrete it-sikkerhedstrusler: Hvilken trussel bekymrer dig mest?

Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Stortest af 23 programmer: Her er den mest sikre antivirus-løsning

Brugernes valg: Her er verdens mest anvendte antivirusprogrammer til pc og telefon

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S