Microsofts nye Windows Defender ATP: Virksomhederne skal bruge ny sikkerhedstjeneste

Microsoft lancerer Windows Defender Advanced Threat Protection, der er rettet specifikt mod erhvervskunderne og skal højne sikkerheden.

Artikel top billede

Microsofts egen antivirus-løsning, Windows Defender, som Windows-brugerne får med i pakken, når de installerer styresystemet, har hidtil primært været rettet mod privatbrugerne.

Microsoft har dog store planer om, at også virksomhedsbrugerne i stigende grad skal lade sig beskytte af Microsoft og af Windows Defender.

Det sker i form af en ny tjeneste, Windows Defender Advanced Threat Protection, der er specifikt målrettet virksomhederne.

Den nye løsning består konkret af det Windows Defender, der er bygget ind i Windows fra fødslen og så en ny cloud-service.

Det forklarer Microsofts Windows-chef, Terry Myerson, i et blogindlæg.

Behov for bedre beskyttelse

Windows Defender anvendes allerede på omkring 300 millioner Windows-enheder, skriver Microsoft.

Selskabet lægger ikke skjul på, at det er ambitionen, at Windows 10 skal være det hidtil mest sikre Windows-styresystem - ikke mindst fordi de it-kriminelles angrebsforsøg bliver både flere og mere avancerede.

"Når angribernes fremgangsmåder har udviklet sig og er blevet mere sofistikerede, så må vores tilgang til at yde beskyttelse for vores virksomhedskunder også gøre det samme."

"For at hjælpe med at beskytte vores virksomhedskunder, udvikler vi Windows Defender Advanced Threat Protection, en ny tjeneste, der vil hjælpe virksomheder med at opsnappe, efterforske og reagere på avancerede angreb mod deres netværk."

Læs også: 10 konkrete it-sikkerhedstrusler: Hvilken trussel bekymrer dig mest?

"Ved at bygge på eksisterende beskyttelse, som Windows 10 tilbyder i dag, giver Windows Defender Advanced Threat Protection et nyt 'post-breach' lag af beskyttelse til Windows 10 sikkerhedspakken."

"Med en kombination af klientteknologi, der er bygget ind i Windows 10, og robust cloud-service vil det hjælpe med at opfange trusler, der er sluppet forbi andre typer forsvar, udstyre virksomhederne med information til at efterforske angrebet på tværs af endpoints og tilbyde anbefalede modsvar."

Kommer senere i år

Microsoft fremhæver samtidig en af de - ifølge selskabet - klare fordele ved den nye sikkerhedsløsning:

"Fordi Windows Defender Advanced Threat Protection bygges ind i Windows 10, vil det blive konstant blive holdt opdateret, mindske omkostningerne, og der vil ikke kræves en udrulnings-indsats."

Terry Myerson oplyser samtidig, at Windows Defender Advanced Threat Protection allerede er i brug hos en række virksomheder fra forskellige industrier, og at løsningen på nuværende tidspunkt beskytter 500.000 endpoints.

"Vi opfordrer vores kunder til at opgradere til Windows 10 for at få vores mest avancerede sikkerhedsbeskyttelse med muligheden for at drage nytte af Windows Defender Advanced Threat Protection, når det bliver tilgængeligt mere bredt i år."

Det fremgår ikke af Microsofts annoncering, hvordan Windows Defender Advanced Threat Protection vil blive prissat.

Se Microsofts præsentation af Windows Defender ATP:

Læs også:

10 konkrete it-sikkerhedstrusler: Hvilken trussel bekymrer dig mest?

Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Stortest af 23 programmer: Her er den mest sikre antivirus-løsning

Brugernes valg: Her er verdens mest anvendte antivirusprogrammer til pc og telefon

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks