Stortest af 23 programmer: Her er den mest sikre antivirus-løsning

En test af 23 antivirusprogrammer fortæller dig, hvor du får den bedste beskyttelse mod de trusler, du møder på nettet.

Artikel top billede

Hvilket antivirusprogram er det bedste til din hjemmemaskine?

Det spørgsmål har den uafhængige test-organisation AV-Comparatives forsøgt at svare på ved at teste 23 antivirusprogrammer over en periode på fire måneder.

Med 150.000 testfiler, hvoraf de 4.000 har været ondsindet kode, er testmaskinerne blevet udsat for et sandt bombardement af både gode filer, malware og andet it-snavs for at se hvilket program, der klarer opgaven mest sikkert.

Testen er foregået i det, der kaldes for "Real World Protection Test".

Med andre ord forsøger AV-Comparatives at komme så tæt på den enkelte brugers beskyttelsesbehov som mulig ved at bygge et testmiljø, der matcher de trusler, vi møder på internettet lige netop nu.

Læs også:

Her er de bedste sikkerhedsløsninger til mindre virksomheder

Stor test af antivirus-programmer til din smartpone

Microsoft skraber bunden

Otte programmer har en sikkerhedsmargin på 99 procent eller mere.

Helt i toppen af testfeltet finder du Panda, Bitdefender og Avira.

I den lidt tungere ende ligger blandt andet Microsoft med Security Essentials, der har en gennemsnitlig genkendelsesrate på lige knap 89 procent over de fire måneder.

Testen er foretaget under Windows 7 Home Premium 64-bit med service-pakke 1. Alle tredjepartsprogrammer er opdateret med de nyeste opdateringer.

Testmaskinerne har blandt andet haft programmer som Adobe Flach, Reader, Apple QuickTime og Java installeret i testfasen.

Du kan finde hele testen med alle detaljerne her (PDF).

Læs også:

Stortest: Her er de bedste antivirus-programmer netop nu

Kæmpe-test: Her er det bedste antivirus-program til din pc

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird