USA sænker paraderne: Kom og hack Pentagon

Det amerikanske Forsvarsministerium inviterer i løbet af foråret hackere inden for, så ministeriets cybersikkerhed kan afprøves i stor skala. Det er dog ikke alle hackere, der velkomne til at bryde ind.

Artikel top billede

For første gang i amerikansk historie inviterer det offentlige USA nu hackere til at forsøge sig med at bore sig vej ind i landets Forsvarsministerium.

Under overskriften 'Hack the Pentagon' opfordrer Forsvarsministeriet 'ansvarlige' hackere til at melde sig under fanerne og afsløre eventuelle svagheder i netværket, på hjemmesiden og applikationer.

Hvis der findes fejl, bliver hackerne belønnet med en dusør. Hvor meget dusøren er på i dollar og cents, afslører Forsvarsministeriet dog ikke noget om i sin pressemeddelelse.

"Jeg udfordrer altid vores folk til at tænke ud af vores femkantede boks, som udgør Pentagon. Ved at invitere ansvarlige hackere til at teste vores cybersikkerhed, vil vi ganske givet få en brugbar test," forklarer USA's forsvarsminister Ash Carter på sitet og fortsætter:

"Jeg har fuld tillid til, at dette innovative initiativ vil styrke vores digitale forsvar og ultimativt styrke vores nationale sikkerhed."

Har haft besøg fra Syrien

Det amerikanske Forsvarsministerium inviterer dog ikke hvem som helst til at hamre på firewall'en.

Alle udvalgte testhackere skal gennemgå et sikkerhedstjek, hvorefter de bliver lukket ind i en kontrolleret proces, som desuden er tidsbegrænset.

Samtidig gør Forsvarsministeriet det klart, at missionskritiske netværk ikke vil blive lagt ud i tests til at blive hacket igennem. Men tidligere har det vist sig, at også noget nær uskyldige it-systemer på amerikansk grund kan hackes.

Eksempelvis fik syriske hackere for godt et halvt år siden adgang til ministeriets hjemmeside, hvorefter de publicerede propaganda på sitet.

Det kan du læse mere om her: Syriske hackere ydmyger USA på det amerikanske forsvars website

Det amerikanske Forsvarsministerium nyligt lancerede 'Hack the Pentagon'-program vil løbe af stablen i april.

Ministeriet vil løfte sløret for flere detaljer om programmet i de kommende uger.

Læs også:
Hacker spadserede direkte ind i FBI's it-systemer: Ringede til support og fik password

Kina og USA i sensationelt samarbejde med at pågribe top-hackere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect