Efter farlig sms til Android: Bare rolig iPhone-brugere, I slipper med skrækken denne gang

I sidste uge ramte en farlig sms både Android- og iPhone-smarthones. Læs her, hvorfor sms'en kun er rigtig farlig for Android-brugerne.

Artikel top billede

Foto: Lars Jacobsen. (Foto: Lars Jacobsen)

I sidste uge florerede en farlig sms til Android-brugerne, hvori der var et link til skadelig kode.

Den sms advarede Computerworld om, som du kan læse her:
To simple tricks: Sådan undgår du at blive ramt af ny farlig Android-sms

Flere iPhone-brugere har i kølvandt på den skadelige Android-sms henvendt sig til Computerworld med oplysninger om, at sms'en også har ramt deres Apple smartphone.

Naturligt nok spørger disse iPhone-brugere også om, hvorvidt denne sms kan skade deres æbletelefoner. 

Kan kun skade Android

Og her er svaret et rungende nej, da it-bagmændene har sendt den farlige sms på telefonnummer-niveau.

Derfor har de på forhånd ingen jordisk chance for at bedømme, om sms'en vil havne på en iPhone, Android, Windows eller en helt fjerde telefon.

"Det farlige link til Android benytter en APK (Android Package Kit, red.), og det er derfor ikke umiddelbart farligt for iPhone-brugere. Det svarer til at ville forsøge at afvikle en Mac-fil på en Windows-PC, forklarer it-sikkerhedsekspert Peter Kruse fra selskabet CSIS Security Group til Computerworld.

Han tilføjer, at hvis bagmændene for alvor ville skade iPhone-brugere, skulle de i linket have benyttet software til en IPK - et slangudtryk for 'iPhone-killer'. 

Spredehagl og sms

Så for at opsummere situationen: Ja, sms'en fra en ukendt afsender er farlig for Android-brugere.

De bør derfor bare slette sms'en med det samme uden at læse eller klikke på links.

Derimod er sms'en til iPhone-brugere ikke umiddelbart farlig, da den er blevet affyret med spredehagel til en hel masse danske telefonnumre uden hensyntagen til deres smartphone-system.

Men også til iPhone-brugere lyden opfordringen, at de bare bør slette beskeden med det samme.

Dette gælder også for folk med Windows-smartphones og andre mobilstyresystemer end Android.

Du kan læse mere om hele sagen med den farlige sms her: Farlig sms havner i danske Android-telefoner: Går direkte efter dit NemID og Mobilepay

Læs også: 

Sikkerheds-ekspert: Derfor duer statisk sikkerhed bare ikke - her er tre fif til at få bedre it-sikkerhed i virksomheden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S