Efter farlig sms til Android: Bare rolig iPhone-brugere, I slipper med skrækken denne gang

I sidste uge ramte en farlig sms både Android- og iPhone-smarthones. Læs her, hvorfor sms'en kun er rigtig farlig for Android-brugerne.

Artikel top billede

Foto: Lars Jacobsen. (Foto: Lars Jacobsen)

I sidste uge florerede en farlig sms til Android-brugerne, hvori der var et link til skadelig kode.

Den sms advarede Computerworld om, som du kan læse her:
To simple tricks: Sådan undgår du at blive ramt af ny farlig Android-sms

Flere iPhone-brugere har i kølvandt på den skadelige Android-sms henvendt sig til Computerworld med oplysninger om, at sms'en også har ramt deres Apple smartphone.

Naturligt nok spørger disse iPhone-brugere også om, hvorvidt denne sms kan skade deres æbletelefoner. 

Kan kun skade Android

Og her er svaret et rungende nej, da it-bagmændene har sendt den farlige sms på telefonnummer-niveau.

Derfor har de på forhånd ingen jordisk chance for at bedømme, om sms'en vil havne på en iPhone, Android, Windows eller en helt fjerde telefon.

"Det farlige link til Android benytter en APK (Android Package Kit, red.), og det er derfor ikke umiddelbart farligt for iPhone-brugere. Det svarer til at ville forsøge at afvikle en Mac-fil på en Windows-PC, forklarer it-sikkerhedsekspert Peter Kruse fra selskabet CSIS Security Group til Computerworld.

Han tilføjer, at hvis bagmændene for alvor ville skade iPhone-brugere, skulle de i linket have benyttet software til en IPK - et slangudtryk for 'iPhone-killer'. 

Spredehagl og sms

Så for at opsummere situationen: Ja, sms'en fra en ukendt afsender er farlig for Android-brugere.

De bør derfor bare slette sms'en med det samme uden at læse eller klikke på links.

Derimod er sms'en til iPhone-brugere ikke umiddelbart farlig, da den er blevet affyret med spredehagel til en hel masse danske telefonnumre uden hensyntagen til deres smartphone-system.

Men også til iPhone-brugere lyden opfordringen, at de bare bør slette beskeden med det samme.

Dette gælder også for folk med Windows-smartphones og andre mobilstyresystemer end Android.

Du kan læse mere om hele sagen med den farlige sms her: Farlig sms havner i danske Android-telefoner: Går direkte efter dit NemID og Mobilepay

Læs også: 

Sikkerheds-ekspert: Derfor duer statisk sikkerhed bare ikke - her er tre fif til at få bedre it-sikkerhed i virksomheden

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S