Socialt eksperiment fastslår: Vores it-sikkerhed er til salg for gratis WiFi

Et socialt eksperiment i Barcelonas Mobile World Congress-fyldte lufthavn har vist, at tusindvis af folk er iskolde med deres egen it-sikkerhed, hvis de kan få gratis WiFi. Læs mere om undersøgelsen her.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

I den catalanske hovedstad Barcelona er cremen af mobilfolket i disse dage samlet til World Mobile Congress 2016.

Flere af deltagerne har intetanende deltaget i et større socialt eksperiment omkring it-sikkerhed.

For it-sikkerhedsselskabet Avast Software med speciale inden for desktop- og mobilsikkerhed har opstillet tre åbne WiFi-routere i Barcelonas lufthavn nær registreringen til den store mobil-konference.

Formålet med de tre routere, der bar navnene 'Starbucks', 'MWC Free WiFi' og 'Airport_Free_Wifi_AENA', har været at undersøge, hvor mange folk, der uden omtanke for egen it-sikkerhed logger på fremmede routere, så længe de er gratis.

Resultatet af det sociale eksperiment blev, at 2.000 loggede på de gratis routere i løbet af fire timer.

Det skriver Softpedia.com.

Du kan blive kigget over skulderen

At logge på et gratis WiFi uden at vide hvad og hvem, der står som afsender af signalet er stik imod alle regler for god it-sikkerhed.

"Folkene bag et WiFi-netværk har jo adgang til alle datapakker i transit, altså til alt det data som bliver uploadet og downloadet til ens maskine," forklarer it-sikkerhedsekspert Jens Monrad fra selskabet FireEye. 

"Hvis du oven i købet kan få brugerne til at installere et rodcertifikat, kan du slippe uden om al kryptering, og så er det ligegyldigt, om brugeren er på en ellers sikker HTTPS-hjemmeside," fortsætter han. 

Jens Monrad er ikke overrasket over Barcelona-undersøgelsens resultater. 

For andre, lignende undersøgelser har vist, at it-kriminelle i nogle tilfælde har kunnet kapre medarbejderes initialer og password til at komme på virksomhedens netværk med. 

Læs også: Beskyt dig bedre: Sådan undgår du at blive ramt af WiFi-phishing

"Når bagmænd har adgang til alle datapakker, slipper de jo for at installere malware for at hugge de oplysninger," lyder det fra den danske it-sikkerhedsekspert.

Det brugte folk gratis net til

I Barcelonas lufthavn har der da også været rigeligt med data i luften at kigge på. 

For en nærmere nærmere inspektion af folks internetbrug på de gratis lufthavns-netværk viste, at godt 60 procent brugte Google eller Gmail, mens 15 procent besøgte Yahoo-relaterede indhold. En procent var på online-dating.

Over halvdelen havde desuden Facebook-app'en installeret, hvorimod kun 2,4 procent benyttede Twitter i lufthavnen.

Fordelingen på Apple-, Android- og Windows-maskiner lød på henholdsvis 50,1 procent, 43,4 procent og 6,5 procent.

Rådet fra Avast Software går på, at hvis man endelig skal logge på offentlige netværk i eksempelvis lufthavne, bør man bruge en VPN-service fra sin app-butik, som holder nysgerrige øjne fra dine data.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S