Farlig sms havner i danske Android-telefoner: Går direkte efter dit NemID og Mobilepay

En ny bølge af farlige sms'er tikker i disse dage ind på danske Android-telefoner. Indtil videre er over 5.000 danskere blevet lokket til at klikke på det farlige link, der blandt andet går efter at høste dine NemID-oplysninger.

Artikel top billede

Arkivfoto: Shutter_M /. (Foto: Shutter_M /)

Computerworld har været i kontakt med flere danskere, der i sidste par dage har modtaget en sms med beskeden om, at der venter en mms-besked, hvis de klikker på et medsendt link.

Den nok så uskyldigt udseende sms har følgene ordlyd:

"Du har modtaget en MMS-besked fra +4529781229. Følg linket https://bitly[...]com/1TIny9Z," hvor det farlige link (her i en modificeret udgave) kan føre dig ind på en hel rute af ubehageligheder.

For hvis du som Android-bruger har modtaget beskeden og klikker på linket, kan du samtidig risikere at give bagmændene en hel række rettigheder på din telefon via et APK (Android Package Kit), som findes på sitet.

Bliver en del af botnet

It-sikkerhedsselskabet CSIS Security Group advarer i sit nyhedsbrev om, at næste fase i angrebet foregår ved, at den/din ramte Android-telefon inddrages i et botnet.

"APK-pakken er blevet døbt "exts.denmark" af bagmændene, og denne gang udvider den sit angreb til decideret at gå efter NemID, Mobilebank og Mobilepay," skriver CSIS Security Group, som har dekompileret hele koden.

Undersøgelsen af den skadelige kode fra den pågældende APK afslører, at den gør brug falske dialogbokse, som er bygget for at høste brugernes NemID-brugernavn og -kode.

Herefter sendes alle de høstede data tilbage til bagmændenes control and command-server, hvilket er identisk

Sågar har sikkerhedsselskabet også fundet funktionalitet, der forsøger at høste ofrets CPR-nummer via Android-datatyven, som CSIS har MazarBOT.

5.400 er hoppet i fælden

Også oplysninger om Android-brugerens Mobilepay-app forsøger de it-kriminelle at indhente på samme måde.

Et klik på linket i den oprindelige sms kan også give bagmændene adgang til en masse funktioner på telefonen.

"Herunder opsamle kald og SMS'er, foretage og viderestille opkald, slette telefonen via forskellige metoder, høste telefonumre," advarer CSIS Security Group i sin mail.

Indtil videre anslår sikkerhedsselskabet, at 5.400 har klikket på linket via MazorBOT-sms'en, hvilket får følgende ord med på vejen:

Vi antager naturligvis, at der blandt de mange kliks kan gemme sig nysgerrige personer og researchere, men hele 5.400 som har klikket på linket er alligevel rigtigt mange, og illustrerer hvor alvorlig en trussel, MazarBOT har vokset sig til."

Sikkerhedsselskabet betegnet botnet-netværket MazorBOT som en 'yderst raffineret datatyv', som formentlig inden længe vil få forfinet funktionalitet - og dermed være endnu mere skadelig.

Du kan læse mere på CSIS Security Groups hjemmeside om den nyeste sms-trussel.

Læs også:
Sikkerheds-ekspert: Derfor duer statisk sikkerhed bare ikke - her er tre fif til at få bedre it-sikkerhed i virksomheden

Socialt eksperiment fastslår: Vores it-sikkerhed er til salg for gratis WiFi

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S