Farlig sms havner i danske Android-telefoner: Går direkte efter dit NemID og Mobilepay

En ny bølge af farlige sms'er tikker i disse dage ind på danske Android-telefoner. Indtil videre er over 5.000 danskere blevet lokket til at klikke på det farlige link, der blandt andet går efter at høste dine NemID-oplysninger.

Artikel top billede

Arkivfoto: Shutter_M /. (Foto: Shutter_M /)

Computerworld har været i kontakt med flere danskere, der i sidste par dage har modtaget en sms med beskeden om, at der venter en mms-besked, hvis de klikker på et medsendt link.

Den nok så uskyldigt udseende sms har følgene ordlyd:

"Du har modtaget en MMS-besked fra +4529781229. Følg linket https://bitly[...]com/1TIny9Z," hvor det farlige link (her i en modificeret udgave) kan føre dig ind på en hel rute af ubehageligheder.

For hvis du som Android-bruger har modtaget beskeden og klikker på linket, kan du samtidig risikere at give bagmændene en hel række rettigheder på din telefon via et APK (Android Package Kit), som findes på sitet.

Bliver en del af botnet

It-sikkerhedsselskabet CSIS Security Group advarer i sit nyhedsbrev om, at næste fase i angrebet foregår ved, at den/din ramte Android-telefon inddrages i et botnet.

"APK-pakken er blevet døbt "exts.denmark" af bagmændene, og denne gang udvider den sit angreb til decideret at gå efter NemID, Mobilebank og Mobilepay," skriver CSIS Security Group, som har dekompileret hele koden.

Undersøgelsen af den skadelige kode fra den pågældende APK afslører, at den gør brug falske dialogbokse, som er bygget for at høste brugernes NemID-brugernavn og -kode.

Herefter sendes alle de høstede data tilbage til bagmændenes control and command-server, hvilket er identisk

Sågar har sikkerhedsselskabet også fundet funktionalitet, der forsøger at høste ofrets CPR-nummer via Android-datatyven, som CSIS har MazarBOT.

5.400 er hoppet i fælden

Også oplysninger om Android-brugerens Mobilepay-app forsøger de it-kriminelle at indhente på samme måde.

Et klik på linket i den oprindelige sms kan også give bagmændene adgang til en masse funktioner på telefonen.

"Herunder opsamle kald og SMS'er, foretage og viderestille opkald, slette telefonen via forskellige metoder, høste telefonumre," advarer CSIS Security Group i sin mail.

Indtil videre anslår sikkerhedsselskabet, at 5.400 har klikket på linket via MazorBOT-sms'en, hvilket får følgende ord med på vejen:

Vi antager naturligvis, at der blandt de mange kliks kan gemme sig nysgerrige personer og researchere, men hele 5.400 som har klikket på linket er alligevel rigtigt mange, og illustrerer hvor alvorlig en trussel, MazarBOT har vokset sig til."

Sikkerhedsselskabet betegnet botnet-netværket MazorBOT som en 'yderst raffineret datatyv', som formentlig inden længe vil få forfinet funktionalitet - og dermed være endnu mere skadelig.

Du kan læse mere på CSIS Security Groups hjemmeside om den nyeste sms-trussel.

Læs også:
Sikkerheds-ekspert: Derfor duer statisk sikkerhed bare ikke - her er tre fif til at få bedre it-sikkerhed i virksomheden

Socialt eksperiment fastslår: Vores it-sikkerhed er til salg for gratis WiFi

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S