Ny-udviklet robot-hud er selvlysende, kan skifte farve og strækkes til seks-dobbelt størrelse

Den nye 'hud' vil kunne anvendes til robotter, biler og alle mulige slags wearables, som vil kunne skifte farve alt afhængigt at impulserne omkring det.

Artikel top billede

Science fiction-genren er fyldt med eksempler på robotter, der ligner mennesker til forveksling - ikke mindst på grund af deres huds fremtoning.

Men der er ingen grund til, at robotters 'yderbeklædning' ligner menneskelig hud på en prik, så længe der er mulighed for at udnytte nye egenskaber i 'huden.'

Forskere fra Cornell University har således udviklet en ny type 'robot-hud,' der adskiller sig en del fra menneskelig hud.

Den er nemlig ekstremt stærk, selvlysende, kan skifte farve og kan strækkes ud til seksdobbelt størrelse uden problemer.

Ifølge forskerne udløser udviklingen af den elastiske hud 'signifikante' muligheder i blandt andet sundheds-sektoren, transport-sektoren og inden for kommunikation.

Kan strækkes

"Materialet kan strækkes rundt om en robots krop, ligesom det gør det muligt for en robot at skifte farve," lyder det fra Cornell-professor Rob Shepherd i en udsendt meddelelse.

Forskerne kalder den nye hud for HLEC - 'hyperelastic light-emitting capacitor' - er fremstillet af flere lag af transparente såkaldte hydgrogel-elektroder, som er placeret rundt omkring et elastisk lag gummi.

Gummi-materialet- der er fremstillet af elastomerer - kan lagre en elektrisk spænding, når det bliver strukket, rullet eller krøllet sammen, ligesom det kan lyse op af sig selv.

Huden kan relativt nemt indstilles til at skifte farve i takt med lyde eller andre indtryk omkring den.

Det vil kunne anvendes i eksempelvis sundhedsplejen, hvor forskerne forestiller sig, at en robot med den pågældende hud kan indstilles til at skifte farve efter en patients medicinske tilstand eller -behov, ligesom den vil kunne indrette sin farve efter den ønskede funktion.

Udviklingen af robotter går hurtigt for tiden - ikke mindst drevet af bilindustriens fokus på at udvikle kunstige intelligenser.

Det kan du læse mere om her: Derfor vil bil-firmaerne få afgørende betydning for it-firmaerne i de kommende år

Flere teknologi-firmaer har i de senere år præsenteret forskellige former for små robotter, der i løbet af nogle år vil begynde at kunne hjælp til med dagligdags opgaver i hjemmene, men også forskellige opgaver i industrien, hos militæret, i redningstjenester og lignende.

Læs også:

Kunstig intelligens nærmer sig: Udviklings-tempo af robotter og automatiserings-løsninger stiger vildt

Forsker kritiserer fremtidens sex-robotter: Styrker traditionelle stereotyper af kvinder

Prominente it-navne er bekymrede: Vil sikre, at intelligente it-systemer og robotter ikke vender sig mod os

Systemer vil snart kunne designe systemer automatisk - og robotter kunne bygge nye robotter

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland