Computerworld-læser: "Min mail forsvinder i Outlook"

"Min mail forsvinder ud i den blå luft," fortæller Leif Sørensen. Her er forklaringen og løsningen på problemet, som skyldes en fejl i Outlook 2016 leveret af Redmond-kæmpen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En Computerworld-læser har henvendt til med et problem.

Hans mails forsvinder fra mail-kontoen.

"Jeg har igennem de sidste dage oplevet, at mine mails forsvinder ud i den blå luft fra Min TDC-mail-konto, som er min mailserver. Ved kontakt til TDC kender de problemet, for jeg har snakket med flere medarbejdere, som siger, at de har mange henvendelser om det," beretter Leif Sørensen.

Han fortæller også, at TDC's forklaring er, at han anvender Outlook i Office 365 til at læse sin digitale korrespondance.

"Jeg kan konstatere, at hvis jeg henter mails til min Google-konto eller til min Apple-telefon, forsvinder der ingen mails. Så snart jeg åbner Outlook, forsvinder mine mails på min TDC-mailserver."

TDC: Der er en fejl
TDC forklarer da også, at der er et problem.

"Det er korrekt, at der er en fejl. Det er dog ikke specifikt en TDC-fejl. Derimod er der en fejl i den seneste opdatering af Outlook 2016, hvor problemet opstår med en POP3-opsætning," siger Povl D. Rasmussen, der er kommunikationskonsulent i TDC.

Altså en fejl, der berører brugere med Outlook i Office 365 fra 2016, og ikke bare TDC-kunderne.

"Vi anbefaler her i TDC Group, at man ruller versionen et nummer tilbage og afventer en senere opdatering, hvor fejlen er udbedret. Vores indtryk er, at fejlen er rettet ved månedens udgang. Microsoft har i hvert fald foreslået at opdatere igen 1. april," siger han.

Microsoft: Den er god nok. Det virker ikkeMicrosoft har også selv registreret fejlen og fortæller om den på firmaets webside.

Du kan finde forklaringen her.

Problemet opstår ifølge Microsoft, hvis du bruger Outlook 2016 version 16.0.6568.2025, anvender POP3 og benytter Leave a copy of messages on the Server-funktionen.

Se også billedet i boksen.

Microsoft fortæller, at man arbejder på en løsning og vender tilbage når den er klar.

I mellemtiden kan du finde en såkaldt Workaround på Microsofts webside. Den kan anvendes indtil Redmond-giganten har løst problemet.

Som Leif Sørensen fortæller, er der ikke problemer med eksempelvis Gmail. Gmail sættes op til IMAP, og her opstår problemet tilsyneladende ikke.

Læs også:

Skal det være Office 365 eller Googles cloud-mail? Her bruger virksomhederne pengene

Gratis dansk mail-system vil sikre din kommunikation fra en koldkrigsbunker

Emailens endeligt? Derfor er Google på vej mod en ny slags mail-service

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S