Ny monster SSD-disk giver konkurrenterne baghjul

Samsung har overhalet konkurrenterne indenom og sender nu en SSD-disk på 16 terabyte afsted fra fabrikken. Men du skal grave dybt i muldvarpen for at få den op under neglene. Se den her.

Artikel top billede

I slutningen af 2015 nævnte Samsung, at de ville producere en monster lagerenhed i form af en SSD-disk på ikke mindre end 16 terabyte. 

Siden da har der været lidt stille omkring disken, men nu dukker den pludselig frem fra farbrikkernes produktionsbånd.

Læs også: Se de vilde prisdyk: SSD'er fortsætter med at falde i pris

Det fortæller virksomheden nu i en frisk besked på websiden.

Disken er på vej ud til forhandlerne, og det bringer Samsung helt frem i førerfeltet, når det handler om diskplads.

15,36 terabyte, men hvem tæller?

Helt nøjagtigt ligger lagerkapaciteten på 15,36 terabyte, og så er den, nok ikke helt overraskende, henvendt til erhvervsbrug.

SSD'en har en almindelig 2,5-tommer formfaktor, og så er den baseret på den tredjegenerations V-NAND-teknologi, som Samsung præsenterede i fjor.

Den opererer med hukommelseschip på 256 gigabit per enhed, hvilket er dobbelt op i forhold til den tidligere generation af SSD.

Samsung har tapet 512 af disse 256 gigabit V-NAND-klodser sammen og klemt hele herligheden ind bag kabinettet på den nye SSD-disk for at opnå den høje lagerkapacitet.

Fart på drengen

SSD-disken ser også ud til at få en solid ydelse.

Den understøtter SAS 12Gb/s-grænsesnittet, og den takler ifølge Samsung en læse- og skrivehastighed på henholdsvis 200.000 og 32.000 IOPS (input/output operations per second), og sekventiel læse- og skrivehastighed på 1.200 megabyte per sekund.

Det lyder jo alt sammen udmærket.

Lige til man tager et kig på prislappen, hvor der angiveligt kommer til at stå mindst 5.000 dollar, hvilket svarer til godt 34.000 kroner.

Prisen er dog ikke helt fastlagt endnu.

Priserne på SSD styrtdykker i øjeblikket, så mon ikke denne model også følger med ned, hvis vi giver den lidt tid.

Læs også: Se de vilde prisdyk: SSD'er fortsætter med at falde i pris

Du kan finde en teknisk gennemgang af SSD-dyret her.

Læs også:
Dyr og dejlig: Her er verdens største SSD-disk

SSD-diske i datacenteret er ramt af børnesygdomme - men der findes en intelligent løsning

SSD versus HDD: Det køber vi i dag
Harddisk-ekspert: SSD-disken går en meget hård fremtid i møde

SSD-diske skaber masser af problemer: Det skal du gøre

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S