Danske forretninger fortæller: Derfor tager vi imod Bitcoin-betalinger

Bitcoins vinder frem i København. Du kan både bruge en ny særlig Bitcoin-maskine samt drikke dig fuld for digitale penge.

Artikel top billede

Sådan foregår Bitcoin-betalinger på cocktailbaren The Jane. Foto: The Jane.

Der er stadigvæk kun få fysiske steder i Danmark, hvor du kan betale med den digitale valuta Bitcoins. 

Et af de få steder er den københavnske cocktailbar The Jane, hvor kunderne i knap to uger har kunnet købe deres drinks med digitale mønter.

"Vi har valgt at tage imod Bitcoin-betalinger af to årsager. For det første, fordi vi har stor sympati for ideen. Vi mener, at det er en rigtig god ide med en uafhængig digital valuta, der ikke er styret af nogen stat eller myndighed. For det andet tror vi også på, at Bitcoins og lignende digitale valutaer er fremtiden, og derfor vil vi gerne have erfaring med det på et tidligt tidspunkt," siger Simon Haugaard Pedersen, der er indehaver af The Jane.

I den netop overståede weekend blev der i alt gennemført et sted mellem 25 og 30 transaktioner med Bitcoins på The Jane. Det er ifølge Simon Haugaard Pedersen flere, end hvad baren oprindeligt havde kalkuleret med.

Appellerer til snævert publikum

Indtil videre lader det dog til, at Bitcoins stadigvæk appellerer til et relativt snævert publikum, som dog til gengæld ser ud til at omfavne barens initiativ.

"Det er mit indtryk, at det endnu kun er de meget dedikerede Bitcoin-entusiaster, der kommer her og betaler med Bitcoins. Til gengæld tror jeg, at mange af dem ser The Jane som et oplagt samlingssted, hvor de kan mødes og diskutere om Bitcoins og samtidig bruge deres valuta. Der har dog også været enkelte udenlandske kunder, der har valgt at betale med Bitcoins," siger Simon Haugaard Pedersen.

The Jane bruger Bitcoin-betalingssystemet Bips til at modtage betalinger. Det fungerer ved, at forhandleren indtaster prisen for varen på eksempelvis en tablet, der generer en kode, som kunden herefter skanner ind via en app på sin smartphone. Og herefter bliver handlen bekræftet.

Kurs på himmelflugt

Gennem det seneste års tid har Bitcoin-kurserne været på himmelflugt, og i dag er en enkelt Bitcoin 1100 dollar værd, mens den ved årskiftet blot var 10 dollar værd, og i mellemtiden har kursen ved flere lejligheder taget nogle større udsving.

Det er dog ikke umiddelbart noget, som kunderne vil bemærke, da The Jane tager udgangspunkt i prisen i danske kroner, som så bliver omregnet til den aktuelle Bitcoin-kurs, når betalingen gennemføres.

"Men det er da klart, at vi har haft bekymring for om vi kan risikere, at de Bitcoins, som vi ligger inde med, pludselig vil blive mindre værd, fordi der kommer et kursfald," siger han.

The Jane er sandsynligvis den eneste bar i Danmark, der tager mod Bitcoins, og indtil videre er der så vidt vides kun to andre steder i Danmark, hvor det uden for cyberspace er muligt at betale med Bitcoins.

Det drejer sig om en kombineret frisør og retrospillebutik på Nørrebro ved navn Ruben og Bobby samt Bandholm Hotel på Lolland, der er ejet af medlemmer af den nu opløste religiøse menighed Faderhuset.

Men om kort tid kommer endnu en butik til.

Denne Bitcoin-maskine bliver sat op i København

Det drejer sig om tøj-virksomheden Nag People, der har butikker i  Silkegade og Pilestræde i det indre København, som i den kommende tid vil begynde at tage imod Bitcoin-betalinger. 

I den ene af Nag Peoples butikker vil der desuden blive opstillet en Bitcoin-maskine, hvor folk kan komme ind fra gaden og købe Bitcoins via maskinen. Maskinen tager imod pengesedler og  overfører herefter straks beløbet til brugernes digitale Bitcoin-konto. 

"På mange måder kommer det til at fungere som en bank. Du kan gå ned til os med dine fysiske penge og sætte dem ind på din Bitcoin-wallet," siger Christian Back, der er indehaver af Nag People. 

Maskinen kommer til at stå inde i butikken og vil kun være tilgængelig i åbningstiden. Men Christian Back forklarer, at det er hans forventning, at folk vil føle sig mere trygge ved at bruge Bitcoins i både hans butik og andre butikker, når de kan gå ned i en fysisk butik og veksle danske kroner til Bitcoins. 

"Men vi håber naturligvis også, at det vil betyde, at en helt ny kundegruppe vil blive opmærksom på vores forretning," siger han. 

Kan undgå kort-svindel med Bitcoins

På et senere tidspunkt vil Nag People desuden begynde at modtage betalinger med Bitcoins på virksomhedens webshop.

Ligesom mange andre webshops plages Nag People af svindlere, der køber produkter med stjålne kreditkort. Svindlen opdages som regel først mange uger senere, hvor der kommer en henvendelse fra banken om, at der er blevet brugt et sjålent kort til handlen. 

Konsekvensen er, at butikken skal betale pengene tilbage. Et såkaldt "charge back", og det betyder, at butikken står tilbage med tabet.

Men med Bitcoins slipper butikken for at stå i den situation. Dels fordi Bitcoin ikke plages af den samme type svindel, som betalingskort gør, dels fordi der ikke er noget krav om charge back ved køb med Bitcoins 

"Der er intet "charge back" ved køb med Bitcoins. Det fungerer på den måde, at dagen efter handlen har fundet sted, bliver Bitcoin-betalingen overført i dansk valuta til os. Krone for krone," siger Christian Back

Computerworld har tidligere skrevet om den danske webshop Black Snow, der gennem mange måneder var plaget af kreditkort-svindel. Butikkens indehavere endte med at gå til tv-programmet Operation X med deres problemer, fordi politiet ikke skred ind overfor svindlerne.

Læs også:
Bitcoins kunne have gjort dig til millionær - kan du nå det endnu?

Syv ting du har brug for at vide om Bitcoin 

Narko-website åbner igen med ny krypteringsfunktion

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S