Vinder Digitaliseringsprisen: Her er de bedste offentlige it-projekter lige nu

Digitaliseringsprisen 2016 er netop blevet uddelt, og specielt en landsdel gjorde sig meget bemærket. Læs her, hvorfor en digital ble løber med den ene af de tre priser.

Artikel top billede

De glade vindere sammen med dommerkomiteen ved uddelingen i Musikhuset i Aarhus. Foto: Peter Kristensen. (Foto: PETER KRISTENSEN / FOTO: PETER KRISTENSEN)

Så er vinderne i tre forskellige kategorier i Digitaliseringsprisen 2016 fundet.

Det handler om Effektiviseringsprisen, Velfærdsprisen og dommernes Specialpris.

Det blev Region Syddanmark, der vandt Effektiviseringsprisen for projektet Teletolkning. Et projekt hvor der oversættes via videokonference.

Begrundelsen for sejren lyder, at teletolkning giver Region Syddanmark en markant kvalitetsforbedring af tolkefunktionen ved at lette adgangen til kvalificeret tolkning og ved, at tolkningen i højere grad kan foregå på borgernes præmisser.

"Projektet illustrerer, hvor vigtigt det er, at digitaliseringen står på to ben. Både kvalitet og effektivitet, og at det skal give værdi for alle interessenter. Projektet er så kun blevet ekstra relevant i forbindelse med de mange flygtninge, der er kommet til landet," siger Stefan Hermann, rektor, professionshøjskolen Metropol og medlem af dommerkomiteen.

Bleer med sensorer

Velfærdsprisen gik til Hjørring Kommune for projektet Sensorbleer, hvor ældre medborgere bliver forsynet med en ble, der kan fortælle om sin tilstand.

Større selvhjulpenhed, større værdighed og større velfærd for borgerne er nøgleord for Hjørring kommunes projekt.

Projektet viser, hvordan sensorteknologi og indlejret teknologi kan bruges til at målrette og forbedre behandling og pleje i en kommune. 

"Data opsamles automatisk, direkte og i realtid, uden gener for borgeren. Det er smart," siger Christian Bason, administrerende direktør i Dansk Design Center og medlem af dommerkomiteen.

Dommernes Specialpris gik også til Hjørring Kommune for projektet Book en byggesagsbehandler.

Prisen er et initiativ fra Digitaliseringsstyrelsen, KL, Danske Regioner, KMD, Djøf, Rambøll og In2media. Den er blevet uddelt siden 2004.

De fire dommere er Lisa Herold Ferbing, Formand, Djøf, Henrik Føhns, Vært, Harddisken, DR P1, Stefan Hermann, Rektor, Professionshøjskolen Metropol og Christian Bason, Adm. direktør, Dansk Design Center.

Du kan læse mere om projekterne her.

Læs også:
Skat er Danmarks mest effektive myndighed - se her hvorfor

Kommunalt ansatte kan bruge privat NemID til arbejde

Her er de bedste offentlige it-projekter lige nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS