Vinder Digitaliseringsprisen: Her er de bedste offentlige it-projekter lige nu

Digitaliseringsprisen 2016 er netop blevet uddelt, og specielt en landsdel gjorde sig meget bemærket. Læs her, hvorfor en digital ble løber med den ene af de tre priser.

Artikel top billede

De glade vindere sammen med dommerkomiteen ved uddelingen i Musikhuset i Aarhus. Foto: Peter Kristensen. (Foto: PETER KRISTENSEN / FOTO: PETER KRISTENSEN)

Så er vinderne i tre forskellige kategorier i Digitaliseringsprisen 2016 fundet.

Det handler om Effektiviseringsprisen, Velfærdsprisen og dommernes Specialpris.

Det blev Region Syddanmark, der vandt Effektiviseringsprisen for projektet Teletolkning. Et projekt hvor der oversættes via videokonference.

Begrundelsen for sejren lyder, at teletolkning giver Region Syddanmark en markant kvalitetsforbedring af tolkefunktionen ved at lette adgangen til kvalificeret tolkning og ved, at tolkningen i højere grad kan foregå på borgernes præmisser.

"Projektet illustrerer, hvor vigtigt det er, at digitaliseringen står på to ben. Både kvalitet og effektivitet, og at det skal give værdi for alle interessenter. Projektet er så kun blevet ekstra relevant i forbindelse med de mange flygtninge, der er kommet til landet," siger Stefan Hermann, rektor, professionshøjskolen Metropol og medlem af dommerkomiteen.

Bleer med sensorer

Velfærdsprisen gik til Hjørring Kommune for projektet Sensorbleer, hvor ældre medborgere bliver forsynet med en ble, der kan fortælle om sin tilstand.

Større selvhjulpenhed, større værdighed og større velfærd for borgerne er nøgleord for Hjørring kommunes projekt.

Projektet viser, hvordan sensorteknologi og indlejret teknologi kan bruges til at målrette og forbedre behandling og pleje i en kommune. 

"Data opsamles automatisk, direkte og i realtid, uden gener for borgeren. Det er smart," siger Christian Bason, administrerende direktør i Dansk Design Center og medlem af dommerkomiteen.

Dommernes Specialpris gik også til Hjørring Kommune for projektet Book en byggesagsbehandler.

Prisen er et initiativ fra Digitaliseringsstyrelsen, KL, Danske Regioner, KMD, Djøf, Rambøll og In2media. Den er blevet uddelt siden 2004.

De fire dommere er Lisa Herold Ferbing, Formand, Djøf, Henrik Føhns, Vært, Harddisken, DR P1, Stefan Hermann, Rektor, Professionshøjskolen Metropol og Christian Bason, Adm. direktør, Dansk Design Center.

Du kan læse mere om projekterne her.

Læs også:
Skat er Danmarks mest effektive myndighed - se her hvorfor

Kommunalt ansatte kan bruge privat NemID til arbejde

Her er de bedste offentlige it-projekter lige nu

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S