FBI tvangsåbner iPhone uden om Apple - dropper retssag mod Apple

FBI har åbnet den iPhone som indledte et månedlangt opgør med it-verdenen. Myndighederne vil ikke afsløre, hvordan telefonen blev åbnet, og det er endnu usikkert om Apple selv ved det.

Artikel top billede

FBI har i flere måneder påstået, at det var bydende nødvendigt, at Apple åbnede en iPhone, som tilhørte manden bag terrorangrebet i San Bernadino sidste år.

Argumentet var blandt andet, at kun Apple kunne gøre det.

Men det var tilsyneladende en sandhed med modifikationer.

For mandag meddelte FBI pludseligt, at organisationen har adgang til data på telefonen, og at retssagen mod Apple derfor bliver droppet.

Det fremgår af en erklæring som FBI har afgivet til retten i Californien, og som blandt andre online mediet The Register er i besiddelse af.

"Regeringen har nu succesfuldt tilgået de data, som er gemt på Farook's iPhone og har derfor ikke længere brug for hjælp fra Apple Inc.," skriver statsanklager Eileen M. Decker i erklæringen.

Ingen ved, hvordan FBI gjorde det

FBI vil ikke ud med, hvordan det lykkedes at komme ind i den lukkede iPhone, så det er endnu uvist, om der er tale om en nøgle, som kan åbne alle iPhones.

Apple er dog allerede ude med en erklæring, som fokuserer på, at Apple ikke selv har hjulpet FBI med at svække iPone-brugernes sikkerhed.

"Fra starten har vi protesteret imod FBI's krav om at Apple bygger en bagdør ind i iPhone, fordi vi mener at det er forkert og vil skabe en farlig præcedens," lyder det i erklæringen.

Snowden er ikke overrasket

Edward Snowden meldte allerede for flere uger siden ud, at FBI løj, når det påstod, at kun Apple kunne åbne den omstridte iPhone.

"FBI har alle de redskaber, som det skal bruge for at kunne åbne den telefon. Med al respekt så er det "bullshit", at FBI siger andet," lød det den gang fra whistlebloweren.

Snowden har da også meldt hurtigt meldt ud, at FBI ikke er kommet heldigt ud af sagen mod Apple.

"Tech-folk er så vrede over uærligheden i den her sag, at @FBI måske skal føje sig selv til listen over folk, som radikaliserer," tweetede han, kort efter FBI's udmelding.

Læs også: Snowden: FBI lyver i sagen om den krypterede iPhone

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura