FBI tvangsåbner iPhone uden om Apple - dropper retssag mod Apple

FBI har åbnet den iPhone som indledte et månedlangt opgør med it-verdenen. Myndighederne vil ikke afsløre, hvordan telefonen blev åbnet, og det er endnu usikkert om Apple selv ved det.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

FBI har i flere måneder påstået, at det var bydende nødvendigt, at Apple åbnede en iPhone, som tilhørte manden bag terrorangrebet i San Bernadino sidste år.

Argumentet var blandt andet, at kun Apple kunne gøre det.

Men det var tilsyneladende en sandhed med modifikationer.

For mandag meddelte FBI pludseligt, at organisationen har adgang til data på telefonen, og at retssagen mod Apple derfor bliver droppet.

Det fremgår af en erklæring som FBI har afgivet til retten i Californien, og som blandt andre online mediet The Register er i besiddelse af.

"Regeringen har nu succesfuldt tilgået de data, som er gemt på Farook's iPhone og har derfor ikke længere brug for hjælp fra Apple Inc.," skriver statsanklager Eileen M. Decker i erklæringen.

Ingen ved, hvordan FBI gjorde det

FBI vil ikke ud med, hvordan det lykkedes at komme ind i den lukkede iPhone, så det er endnu uvist, om der er tale om en nøgle, som kan åbne alle iPhones.

Apple er dog allerede ude med en erklæring, som fokuserer på, at Apple ikke selv har hjulpet FBI med at svække iPone-brugernes sikkerhed.

"Fra starten har vi protesteret imod FBI's krav om at Apple bygger en bagdør ind i iPhone, fordi vi mener at det er forkert og vil skabe en farlig præcedens," lyder det i erklæringen.

Snowden er ikke overrasket

Edward Snowden meldte allerede for flere uger siden ud, at FBI løj, når det påstod, at kun Apple kunne åbne den omstridte iPhone.

"FBI har alle de redskaber, som det skal bruge for at kunne åbne den telefon. Med al respekt så er det "bullshit", at FBI siger andet," lød det den gang fra whistlebloweren.

Snowden har da også meldt hurtigt meldt ud, at FBI ikke er kommet heldigt ud af sagen mod Apple.

"Tech-folk er så vrede over uærligheden i den her sag, at @FBI måske skal føje sig selv til listen over folk, som radikaliserer," tweetede han, kort efter FBI's udmelding.

Læs også: Snowden: FBI lyver i sagen om den krypterede iPhone

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job