Artikel top billede

Snowden: FBI lyver i sagen om den krypterede iPhone

Whistlebloweren Edward Snowden mener, at FBI bevidst lyver om sine evner til selv at åbne for en krypteret telefon.

Det amerikanske forbundspoliti, FBI, lyver for offentligheden, når det påstår, at det kun er Apple, som kan åbne op for en krypteret iPhone, der blev brugt i forbindelse med et terrorangreb i San Bernadino, USA. 

Det har Edward Snowden ifølge Cnet sagt til en konference i USA, efter at FBI stædigt har forsøgt at presse Apple til at bygge en bagdør ind i en specialudviklet version af iOS.

"FBI har alle de redskaber, som det skal bruge for at kunne åbne den telefon. Med al respekt så er det "bullshit", at FBI siger andet," siger Edward Snowden igennem et videolink til en konference i Washington DC.

Sagen omhandler en iPhone 5C, der angiveligt blev brugt af terroristen Syed Farook i angrebet ved San Bernadino tilbage i december, hvor 14 mennesker blev dræbt og 22 sårede.

Nægter at lave bagdør

FBI kalder adgangen til det krypterede data i Farooks iPhone 5C kritisk for efterforskningen, og ønsker at Apple skal udvikle en bagdør ind i en specialudviklet version af iOS, hvilket vil svække samtlige versioner af iOS fremover. 

Apple har indtil videre nægtet at udvikle en bagdør, hvilket kom til udtryk igennem et åbent brev fra Apples CEO, Tim Cook. 

Også andre prominente navne har givet udtryk for sympati og støtte til fordel for Apple. Både Microsoft og Google har udtrykt, at de ser FBI's krav som bekymrende. 

Læs også: 

Sagen om krypteret iPhone kan ende med kæmpe-bøder til Apple

Apple vil stramme kryptering til nye højder i kølvandet på spionsag: Glemmer du din kode, er der nul hjælp at hente

It-sikkerhedsveteran melder sig på banen i FBI's kamp mod Apple: Lad mig åbne den iPhone




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

28. marts 2023 | Læs mere


Nye muligheder - ny værdi. Få mere ud af Microsoft Dynamics 365 CE - med særligt fokus på kunstig intelligens (AI)

Kunstig intelligens, stemmegenkendelse, Open AIs meget omtalte ChatGPT, integrationer til Outlook, Teams og meget mere. Microsoft Dynamics 365-platformen byder på masser af muligheder for at øge produktiviteten, forbedre kundeservicen, få bedre indsigt i forretningen og i det hele taget rykke fra konkurrenterne.

29. marts 2023 | Læs mere


Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

30. marts 2023 | Læs mere