Kom gratis med til årets største Computerworld-event: Netværk med andre it-professionelle og diskuter nye teknologier

Få muligheden for at komme endnu tættere på en teknologi eller en løsning sammen med 8-10 andre it-professionelle og en velforberedt ordstyrer. Se her hvordan det kan ske på Computerworld Summit.

Artikel top billede

Når Computerworld Summit d. 13. april 2016 slår dørene op for 500 it-professionelle, er det en tætpakket dag fyldt med spændende talere i en blanding af fælles keynotes og dedikerede spor.

(Har du ikke sikret dig din gratis billet til Summit endnu, kan du gøre det her - bare husk, at der er få pladser tilbage).

Har du en særlig udfordring, som du gerne vil have feedback på - eller bare lyst til at høre andre it-professionelles erfaringer med et emne - bør du tilmelde dig et af de eksklusive roundtables i løbet af dagen.

Hvert roundtable varer en time, og rundt om bordet sidder der 8-10 andre it-professionelle som dig selv - parat til en diskussion om sikkerhed, cloud-løsninger eller it-infrastruktur. 

For at sikre en spændende debat, har hvert roundtable en Computerworld-redaktør for bordenden, som ud over at fungere som ordstyrer også har en række relevante spørgsmål med i ærmet.

Du kan se en oversigt over de ledige roundtables nedenfor.

Vil du allerede nu reservere en plads, kan du skrive til os på events@cw.dk med dit navn, titel, firma samt titlen på det roundtable, du vil reservere plads på.


Den første omgang roundtables er om formiddagen på Summit og afholdes fra klokken 10:00 til 11:00.

Roundtable 1: Ransomware-angreb bliver værre og værre. Hvad er det intelligente forsvar?

Moderator er Computerworlds debatredaktør Niels Veileborg.

Partner: Bitdefender

Mængden og styrken af ransomware-angreb vokser ganske voldsomt i Danmark, og samtidig dukker der pludselig helt nye sofistikerede typer op. I denne roundtablediskussion vil vi fokusere på, hvordan man som virksomhed eller offentlig myndighed teknisk og organisatorisk forholder sig til den voksende trussel.

Hovedtemaerne er blandt andet:

  • Er der tilstrækkeligt effektive sikkerhedsværktøjer på markedet til at håndtere truslen?
  • Hvordan skruer man en effektiv sikkerhedspolitik sammen, som brugerne orker at overholde? Og hvilken rolle spiller valget af teknik?
  • Er kunstig intelligens svaret på truslerne?

Roundtable 2: Hvordan undgår it-afdelingen af blive glemt i beslutningen, når virksomheden overgår til cloud og mobile?

Moderator er Morten Sahl Madsen, Computerworlds test- og forbrugerredaktør

Partner: Citrix

Overgangen til skyen er allerede i gang for mange virksomheder, men beslutningerne ender ofte med at komme fra forretningen og ikke it-afdelingen. Forretningen køber services uden it-afdelingens indblanding, som efterfølgende skal stå for vedligeholdelsen af cloud-løsningerne.

Men hvordan bliver it-afdelingen bedst gearet til selv at tage beslutninger om cloud og mobile, og hvilke udfordringer ser it ved cloud?

Hovedtemaerne er blandt andet:

  • Hvordan oplever I magtfordelingen, når din virksomhed overgår til cloud og mobile?
  • Er der en forståelseskløft mellem it og forretningen, hvad angår services og cloud-implementering?
  • Hvordan ser I forandringsprocessen med cloud og Mobile - og hvad ser I af udfordringer?

Anden omgang roundtables er om eftermiddagen på Summit og afholdes fra 13.15 til 14.15

Roundtable 3: Er det vigtig at have en server/storage-specialist på holdet i 2016, eller bør du bruge pengene på at udvikle forretningen i stedet?

Moderator er Computerworlds debatredaktør Niels Veileborg.

Partner: Nutanix

Servervirtualisering og cloud har forandret meget i de danske it-afdelinger. Nu er næste naturlige skridt virtualisering af storage og netværk. Jernets betydning er altså kraftigt på retur, men alligevel er der stadig mange it-afdelinger, som mener, det er nødvendigt at have server/storage-specialister ansat.

Er det et rimeligt synspunkt i 2016, hvor intelligente systemer kunne tage over og frigøre betydelige midler til det, der for alvor kan gøre en forskel for virksomheden?

Hovedtemaerne er blandt andet:

  • Er jernets betydning så kraftigt på retur, som nogen mener, fordi der findes intelligente og billigere alternativer?
  • Er det stadig nødvendigt at have server/storage-specialister på holdet?
  • Er "den hellige drift" i virkeligheden også en voldsom hæmsko for nytænkning i it-afdelingen?
  • Er der en forståelseskløft mellem it og forretningen, som gør det nemmere at fastholde status quo?

Roundtable 4: Kan du få mere ud af dit eksisterende software - og et bedre overblik?

Moderator er Morten Sahl Madsen, Computerworlds test- og forbrugerredaktør

Partner: Comparex

Licensstyring, audits og behovet for at være compliant er uundgåelige dele af en moderne it-afdelings faste opgaver.

Samtidig er forventningen, at IT kan sikre overblikket, gennemsigtigheden og indsigten - så din organisation kan gøre op med traditionelle arbejdsgange.

I denne roundtablediskussion er fokus på, hvordan du kan arbejde nemmest muligt og gøre op med kludetæppet af it-løsninger, som udfordrer både budgettet, overblikket og sikkerheden

Hovedtemaerne er blandt andet:

  • Hvordan du optimerer din softwareportefølje, herunder hvordan du kan undgå passive, dobbelte eller tredobbelte licenser
  • Hvordan du aktivt kan arbejde med at reducere kompleksiteten i mængden af software i organisationen
  • Hvordan antallet af softwarelicenser kan reduceres eller flere brugere deles om samme licenser

Sådan deltager du: Reserver en plads ved at skrive til Computerworld Events-teamet på events@cw.dk med dit navn, titel, firma samt navnet / nummeret på det roundtable du vil reservere plads på.

Læs mere om Computerworld Summit og om hvordan du sikrer dig en gratis billet her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S