Derfor er kampen mellem Apple og FBI langt fra slut

Privacy-kampen mellem Apple og de amerikanske myndigheder vil fortsætte mange år endnu, og Apple kan ende som taberen.

Artikel top billede

Computerviews: Det amerikanske forbundspoliti FBI oplyste sent mandag aften dansk tid, at det vil droppe den igangværende retssag mod Apple.

Det kunne altså umiddelbart tyde på, at den kontroversielle styrkeprøve mellem på den ene side den amerikanske regering og på den anden side verdens måske mest magtfulde virksomhed har fundet en afgørelse. 

Men freden er kun midlertidig. For kampen mellem Apple og FBI er langt fra slut - den vil fortsætte mange år endnu.  

Derfor vil kampen fortsætte

Det skyldes, at Apple har trukket fronterne så hårdt op, at det bliver noget nært umuligt for den californiske virksomhed at se stiltiende til, mens FBI hacker dets produkter. 

For Apple har i utvetydige vendinger gjort det klart for alle, at spørgsmålet om brugernes privatliv er af dyb principiel betydning.

Vi fik senest syn for sagen, da Apples administrerende direktør, Tim Cook, ved en produktpræsentation for nylig gjorde det klart, at han ikke har i sinde af efterkomme FBI's krav. 

"Vi mener, at vi har et ansvar for at beskytte jeres data og beskytte jeres privatliv. Det er noget, som vi både skylder vores kunder og vores land. Denne sag kommer til at få indflydelse på os alle sammen, og vi kommer ikke til at vige fra det ansvar, der hviler på os," sagde Tim Cook. 

Apple har desuden sagt meget tydeligt, at FBI's krav om at få adgang til iPhones i sidste ende vil skade sikkerheden for alle iPhone-brugere og underminere grundlæggende frihedsrettigheder. 

Tim Cook har kaldt perspektiverne for både skræmmende og isnende. 

Det er derfor på alle måder usandsynligt, at Apple blot lydigt vil acceptere, at FBI hacker de sikkerhedsforanstaltninger, som Apple har udstyret sine telefoner med.  

Læs også: Her er grunden til at Apple siger "rend og hop" til FBI

FBI er tavs om metode

Apple har gennem de seneste år kontinuerligt forstærket sikkerheden i sine produkter, og de seneste måneders vil givetvis få Apple til speede denne udvikling op, og vi kan derfor forvente, at virksomheden vil sætte ind på at få lukket for de sårbarheder, som FBI har udnyttet.

Indtil videre har FBI dog afvist at oplyse, hvilken metode, der er blevet anvendt til at hacken den omstridte iPhone. 

Mark Bartolomew, der er jura-professor ved universitetet SUNY Buffalo Law School, mener, at Apple derfor kan blive tvunget til at gå rettens for at få adgang til oplysninger om, hvilke sårbarheder, som FBI har udnyttet.  

"Apple vil forfølge sagen retsligt, og jeg ved ikke, hvor det her vil ende," siger Mark Bartolomew til Washington Post.

Våben-kapløb fortsætter

Vi kan derfor imødese en udvikling, hvor vi de næste år vil opleve et privacy-kapløb mellem på den ene side Apple og på den anden side verdens regeringer.

Her vil vi se, at Apple vil fortsætte med at styrke sikkerheden på sine enheder, mens myndighederne i USA og givetvis også andre lande vil sætte alt ind på at kunne få adgang til verdens knap 1 milliard aktive iOS-enheder.

Derfor er det med stor sandsynlighed blot et spørgsmål om tid, før vi igen står i en situation, hvor FBI må gå rettens vej for at få adgang til data på en iPhone. 

Kampen for privacy er svær at vinde

Apple må dog forberede sig på, at virksomheden i fremtiden kan blive konfronteret med sager, hvor principielle argumenter er noget nær nytteløse.

For hvad gør Apple, hvis USA ellers dets allierede i fremtiden bliver ramt af et endnu større terrorangreb, hvor myndighederne får brug for at oplåse en iPhone. Denne gang måske i en sag, hvor der er medskyldige på fri fod. 

Ja, det er et tænkt scenarie. Men desværre ikke et urealistisk scenarie med tanke på de seneste terrorangreb i Paris og Bruxelles.

Vil Apple i den situation kunne modstå den overvældende pres, som virksomheden vil mødt med fra myndighedere og offentligheden, eller vil myndighederne i sidste ende få sin vilje? 

Læs også:
Sådan kan FBI have hacket omstridt iPhone 

FBI tvangsåbner iPhone uden om Apple - dropper retssag mod Apple

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S