Derfor er USB-nøglen samfundets vigtigste it-redskab

ComputerViews: Et lille, simpelt lagermedie til ganske få kroner er blevet til en af samfundets vigtigste redskaber til at bekæmpe dårlig moral og snyd med skattekroner. Men prisen for at bruge lagerenheden kan være ubetalelig høj.

Artikel top billede

Folk, der snyder i skat. Lande, der går i krig på et tyndbenet grundlag. Eller nationer, der overvåger og aflytter borgerne uden de nødvendige tilladelser.

Disse ganske alvorlige brud på god moral eller ligefrem overtrædelser af lovgivningen kommer gang på gang frem i offentlighedens søgelys gennem personer, der har haft et USB-stik med i lommen, og samtidig har haft et behov for at dele informationerne med offentligheden.

Edward Snowden, LuxLeaks og senest Panama-sagen, der netop nu ruller i hele verden med sine 11 millioner hemmelige dokumenter om formuer gemt i skattely i det mellemamerikanske land, er alle eksempler på lækkede data, der er blevet gemt, og som afslører ulovligheder.

Dokumenterne fra Panama viser blandt andet, at et netværk af nære venner og bekendte af Ruslands præsident Vladimir Putin i hemmelighed har flyttet milliarder af rubler i skattely.

Ligeledes viser de digitale bogstaver, at danske virksomheder, som banken Nordea, angiveligt har haft en tvivlsom rolle i at bygge fup-virksomheder til skattely i landet med den berømte kanal.

Det beskriver DR, der har gransket indholdet i de mange dokumenter sammen med 100 andre medier verden rundt.

Længe lever USB-nøglen

Det man som iagttager af de mange data-leaks kan stille sig lidt uforstående overfor er, hvorfor de skal komme fra whistleblowere og transporteres på USB-nøgler.

Hvorfor er disse informationer ikke tilgængelige og søgbare for eksempelvis Skat?

Indholdet på en ganske almindelig danskers selvangivelse bliver registreret helt automatisk, så teknologien findes, bruges og virker da også ganske udmærket i praksis.

Vi ønsker naturligvis ikke, at skattemyndighederne i alle mulige bananstater kan få adgang til vores bank- og skatteoplysninger, men mon ikke, der kan findes en holdbar model for deling af data på tværs af landegrænser, hvis der er vilje til det.

Danmark har eksempelvis en udvekslingsaftale med Panama på finansområdet, men data deles ikke automatisk, hvilket ellers ville gøre disse transaktioner transparente.

Men sådan skal det altså ikke være.

Hvor den manglende lyst til gennemsigtighed befinder sig, kan være svær at få øje på, men det er ikke svært at få øje på den teknologiske dims, der kan redde statskassen milliarder af kroner.

Det er USB-nøglen, der bliver kopieret data over på af de personer, der føler trang til at fortælle om virkeligheden. 

For under 100 kroner kan samfundet få nøglen til sandheden. Hvilket er lidt ironisk i sammenligning med, at nøglen kan indeholde informationer om svindel for milliarder af dollar.

Dyrt at bruge USB-nøgler

Selv om danskerne generelt er glad for at blive præsenteret for de hemmelige oplysninger som whistleblowere gemmer på deres USB-nøgler, så er der stadig en høj pris for at fortælle offentligheden om, hvad der sker bag kulisserne.

Læs også: Så mange år i fængsel ville Edward Snowden stå til hvis han var dansk

Den 20. maj 2013 sætter it-manden Edward Snowden sig ind i et fly på den amerikanske ferieø Hawaii med kurs mod storbyen Hong Kong i det Østkinesiske Hav.

I sin bagage har han digitale lagermedier, som er proppet med tusindvis af hemmeligstemplede dokumenter fra den amerikanske sikkerhedstjeneste NSA.

Den handling kommer til at gøre den lille spinkle amerikaner fredløs og jagtet i hele verden.

Et andet eksempel fra vores egne breddegrader er fra 2004, hvor Frank Grevil, der var major og analytiker i Forsvarets Efterretningstjeneste, lækkede en række hemmeligstemplede dokumenter fra Forsvarets Efterretningstjeneste til journalister.

Han blev dømt til ubetinget fængsel.

Så selv om USB-nøglen kan erhverves for ganske få kroner, så kan prisen for at anvende det være ubeskrivelig høj.

Hvad mener du? Er det ok, at prisen for at bruge en USB-nøgle som lagermedie i forbindelse offentliggørelse af data er så høj?

Læs også:

Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Så mange år i fængsel ville Edward Snowden stå til hvis han var dansk

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS