Farligt hul i Flash: Adobe udsender (måske) nød-opdatering allerede torsdag

Adobe arbejder på højtryk på haste-opdatering til Flash på din computer efter selskabet har opdaget, at hackere er i fuld gang med aktivt at udnytte en sårbarhed.

Artikel top billede

Adobe har sat alle sejl for at hurtigt at få skrevet en patch, der skal lappe et kritisk sikkerhedshul, som hackere angiveligt har fået øje på.

Selskabets sikkerhedsfolk har derfor været nødt til at smide, hvad de har i hænderne, for at få lappet hullet.

Det ventes, at de er klar allerede i morgen torsdag, hvor Adobe ventes at udsende patchen.

Du kan se en såkaldt advisory fra Adobe her.

Udnyttes aktivt

Sårbarheden, som er blevet opdaget, hedder CVE-2016-1019. Den findes i Flash Player 21.0.0.197 til både Windows, Mac, Linux og Chrome OS.

Adobe har opdaget, at sårbarheden udnyttes aktivt i tidligere versioner (fra 20.0.0.306 og tidligere), der findes på Windows XP og Windows 7.

"Succesfuld udnyttelse kan føre til nedbrud og giver potentielt en angriber mulighed for at overtage kontrollen af det ramte system," lyder det fra Adobe.

Ifølge selskabet er der ingen grund til uro, hvis man anvender Flash Player fra version 21.0.0.182 og frem.

Udsat program

Flash Player har i årevis været blandt hackernes yndlingsmål.

Det lille program kører på mange hundrede millioner computer verden over, og det er kendt som et program, som det er relativt nemt at finde sårbarheder i - blandt andet fordi programmet stadig bygger på en 20 år gammel platform.

Det kan du læse mere om her: Sikkerhedstrussel: Her er de største software-syndere i 2015

Adobe meddelte fornylig, at selskabet fremover satser på HTML5.

Det kan du læse mere om her: Adobe erkender: Flash er dødsdømt - men får alligevel nyt navn på gravens rand

Flash Player tjekker i Windows- og Mac OS X-versioner selv løbende efter mulige opdateringer.

Adobe har længe typisk udsendt en månedlig sikkerhedsopdatering til Flash Player.

Denne pågældende opdatering er imidlertid så alvorlig, at selskabet haste-udsender den.

Læs også:

Har fået nok af Flash-kaos: Nu blokerer Apple for Adobes hullede Flash

Google siger stop: Om få måneder er det slut med alle Flash-annoncer

Amazon sparker Flash endnu tættere på graven

Gigant-opdatering fra Adobe: Lukker en lang række kritiske huller i Flash

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S