Gigant-opdatering fra Adobe: Lukker en lang række kritiske huller i Flash

Adobe har netop udsendt en kæmpe opdatering til Flash til alle platforme, der skal lukke en lang række kritiske huller.

Artikel top billede

En ny, kæmpe opdatering til Adobe Flash Player er netop udsendt, og brugere af teknologien på tværs af alle platforme bør opdatere. 

Det meddeler Adobe, der netop har frigivet en opdatering i den helt tunge skala:

"Adobe har frigivet opdateringer til Adobe Flash Player. Disse opdateringer adresserer kritiske sårbarheder, der potentielt kan føre til, at en angriber kan overtage kontrollen med det ramte system," oplyser selskabet.

Der er tale om 79 sårbarheder, der eksisterer på tværs af alle platforme, der anvender Adobes Flash- eller Air-teknologi.

Gigant-opdateringen fra Adobe udsendes få dage efter, at selskabet kom med meldingen om, at udviklerværktøjet Flash Professional CC bliver omdøbt til Adobe Animate CC.

Det sker blandt andet som en konsekvens af, at Flash er en kilde til vedblivende sikkerhedsudfordringer, og at HTML 5 har overhalet Flash på en række områder og er en langt mere moderne og tidssvarende platform at bygge web-løsninger og -indhold på.

"Vores kunder har gjort det klart, at de gerne vil have, at vores kreative applikationer udvikler sig til at understøtte flere forskellige standarder, og det er vi villige til at gøre," lød forklaringen blandt andet fra Adobe.

Her kan du se alle detaljer om Adobes nye opdatering og de huller, der lukkes.

Her kan du downloade den nyeste Flash Player.

Læs også:

Adobe erkender: Flash er dødsdømt - men får alligevel nyt navn på gravens rand

Slår alarm: Voldsom stigning i antallet af Flash-sårbarheder - og de udnyttes

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS