Tv-signalet forsvundet for mange danskere: "Det er en kompleks opgave at skifte tv-udbyder i et netværk," siger direktør

Antenneselskabet Trefor har skiftet leverandør fra Waoo til Yousee. Derfor kan der være sne på din tv-skærm i stedet for billeder fra nyhederne eller Hammerslag. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Hvis du bor i området mellem Vejle, Fredericia og Kolding - kaldet Trekant-området - så kan der være problemer med at få billeder på din fjernsynsskærm.

Flere hundrede fjernsynsbrugere er nemlig ramt at en fejl, der betyder, at der ikke er noget tv-signal i området.

Årsagen er at antenneselskabet Trefor, har skiftet leverandør fra Waoo til Yousee, som er en del af TDC-butikken.

Det skifte er ikke en helt let omgang, fortæller tv-direktør i Yousee, Jacob Mortensen til Computerworld.

"Denne migrering begyndte i januar, hvor de første Trefor-kunder blev varslet. Hele skiftet afsluttes i april," siger han.

"Heldigvis er det gået godt for langt hovedparten af kunderne. Der er dog en gruppe, der har haft udfordringer. Det beklager vi naturligvis."

Kompleks opgave at skifte netværk

Hvem er det, der er ramt?

"Det er en kompleks opgave at skifte tv-udbyder i et netværk. Man kan se tv via kabel-tv med et kabel til en tv-boks. Det gør langt de fleste, og disse kunder burde ikke have problemer. Den anden gruppe anvender IP og en tv-boks, og det er denne gruppe, der har haft udfordringer."

Hvor mange drejer det sig om?

"Det er lidt svært at sætte tal på, for vi retter fejlen løbende. Men det er nok et par hundrede. Enten kan problemet løses over telefonen eller ved at sende en tekniker ud til adressen."

Hvor længe har de mest uheldige været uden tv-signal?

"Vi retter løbende, når kunderne henvender sig, så forhåbentlig ikke ret længe."

Hvornår forventer I, at alt er på plads?

"Vi knokler på at give alle kunder en god oplevelse. Og når man ser på målinger fra i går, ser de markant bedre ud end i dem fra i forgårs, så det skrider frem dag for dag."

For at lægge en dæmper på de frustrerede kunder, har Yousee oprettet et ekstra hold teknikere og supportere, der kan få styr på problemerne.

Ligeledes er der justeret på den periode, der er adgang til den dedikerede hotline, så kunderne også kan ringe ind om aftenen og i weekenderne.

Læs også:
Fem streaming-gadgets som kan gøre dit fjernsyn ekstra smart

Vild uenighed om fremtidens fjernsyn: Hvad skal der satses på?

Bredbåndsselskab optog samtale med Anders Friis - og så klagede han til Datatilsynet: "Det er ikke ok, at man bare registrerer uden at tage hensyn til reglerne"

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job