Volvos vilde planer: Sådan vil teknologien forvandle din næste bil til et indkøbscenter

Computerworld Summit: Hvileplads, kontor, indkøbscenter eller biograf? Der er masser af nye muligheder i din bil, når den bliver førerløs. Se her, hvad Volvo mener, at den nye frihed skal bruges til.

Artikel top billede

Computerworld Summit 2016: I 2017 sender den svenske bilfabrikant Volvo 100 førerløse biler på gaden i Sverige, og yderligere 100 slippes også fri i den kinesiske trafik.

Udviklingen går enormt hurtigt i retning af delvist eller helt førerløsebiler, for rigtig mange bilfabrikanter ønsker at tage den gule førertrøje i disciplinen.

For Volvos vedkommende er missionen også, at teknologien skal sørge for, at ingen bliver dræbt i trafikken i en bil fra fabrikanten produceret efter 2020.

Men hvad kommer det egentlig til at betyde for chaufføren?

Hvad skal han eller hun anvende den tid til, der tidligere blev brugt til at træde på pedaler og dreje på rettet?

"Før den førerløse bil kan blive en realitet, er der en del teknologi, der skal på plads," fortæller Peter Lorentzon, der er chef for konsumer-it-services i Volvo Car Group.

"Bilisterne kan forvente, at de vil være opkoblet og online i samme hastighed og kvalitet i bilerne, som hjemme, hvilket giver plads til sikker kørsel og samtidig platform for eksempelvis video-streaming i bilen," fortæller han.

"Førersædet vil blive langt mere komfortabelt, så der bliver plads til at hvile eller til at arbejde i, læse mails eller klargøre dagens opgaver i trafikken."

Men også mere dagligdags opgaver rykker ind i bilerne i samarbejde med eksempelvis online-butikker eller supermarkeder.

"Fra displayet i bilen kan du handle indkøbsvarer eller shoppe sko. Herefter kan du så udstede en engangsnøgle til bagagerummet, så forretningen kan lægge dine indkøb i bagagerummet, mens du er til fitness," eksemplificerer han.

Se hvordan førersædet skifter rolle i videoen.

Læs også: Vi stod klar ved ankomsten: Førerløse lastbiler indvaderer de danske motorveje

Mere plads til gågader

Ved at effektivisere kørslen og parkeringen således, at bilen kan køre væk, når du ikke bruger den, og selv kan komme og hente dig, når du er færdig med dine ærinder, vil vi give mere plads i byerne til parker eller gågader, beretter Volvo-manden.

"Det kræver dog, at bilen kan kommunikere med andre biler eksempelvis via skyen. På den måde kan beskeder og informationer fra en bil udnyttes af andre kørertøjer. Ikke bare indenfor et mærke, men indenfor eksempelvis et byområde på tværs af fabrikanter."

Nogle af de områder, som bilindustrien arbejder med, handler således ikke bare om selve bilen, men også om miljø, sikkerhed, forurening eller den øgede tilflytning til byerne, der giver trængselsproblemer på veje og parkeringspladser.

"I den perfekte verden skal alle biler indsamle oplysninger og dele dem i realtid. Men det er en ret krævende øvelse at opnå den globale sammenhæng og support. Men vi arbejder hårdt på, at få det til at ske," siger Peter Lorentzon fra Volvo.

Også måden, som du kommer til at købe bil på, vil ændre sig på grund af teknologien.

"Vi har eksempelvis arbejdet sammen med Microsoft om brug af firmaets HoloLens, så kunderne kan bygge og se bilerne virtuelt, før de køber den."

Se, hvad det betyder i videoen herunder.

Læs også:
Galleri: Se de digitale og førerløse lastbiler i Danmark

Her har Internet of Things for længst bidt sig fast: Sådan anvender en traktor internet, sensorer og anden smart teknologi

Galleri: Her er en gigantisk rullende gadget proppet med smart it

Nu får de selvkørende biler deres helt egen motorvej

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S