Fusion mellem Toshiba, Fujitsu og Vaio PC kollapset - kan koste alle tre selskaber dyrt

Forhandlingerne mellem Toshiba, Fujitsu og Vaio PC om en fusion af de tre selskaber ser ud til at være kollapset. Det åbne spørgsmål er nu, om de tre pc-producenter overhovedet har en fremtid.

Artikel top billede

Forhandlingerne mellem de tre pc-producenter Toshiba, Fujitsu og Vaio PC om en mulig fusion ser du til at være stødt på grund.

De tre selskaber har i et stykke tid forhandlet om en sammenlægning, som skulle skabe en spiller i markedet med volumen og slagkraft til at udfordre de førende producenter som Dell, HP og Lenovo.

Ifølge Wall Street Journal er der imidlertid meget, der tyder på, at fusionen ikke bliver til noget.

Ifølge oplysningerne har forhandlerne fra Japan Industrial Partners, der ejer aktiemajoriteten i Vaio PC, har smækket med døren og forladt forhandlingsbordet.

Det har hele tiden ligget i kortene, at Vaio PC skulle sidde på den største andel af et fælles selskab.

Med selskabet ude af forhandlingerne regnes det for usandsynligt, at Toshiba og Fujitsu vil arbejde videre med en fusion, medmindre de kan finde en ny og relativt uopdyrket niche at satse på.

Kan true dem på livet

Er Vaio PC's exit udtryk for et endeligt sammenbrud i forhandlingerne, kan det true de tre pc-producenter på livet.

Pc-markedet er i de senere år skrumpet ganske betragteligt. Således viser helt nye tal, at markedet lige nu er på det laveste niveau siden 2007.

Det kan du læse mere om her: Pc-salget styrtdykker - på laveste niveau siden 2007.

I dette marked sidder Toshiba, Fujitsu og Vaio PC tilsammen på mindre end 6,5 procent. Til sammenligning har Apple en markedsandel på 7,1 procent.

Koncernchef i Japan Industrial Partners, Hidemi Moue, har da også tidligere begrundet fusionsplanerne med, at pc-salget falder dramatisk.

"Pc-markedet bliver mindre og mindre, hvilket betyder, at det giver mening at samarbejde for at få mest ud af udvikling, produktions-volumen og marketing-kanaler," har han tidligere sagt.

Det kan du læse mere om her: Tre pc-kæmper forhandler om fusion af de mægtige pc-divisioner.

I det faldende marked gælder det om at have volumen, hvis man overleve.

Fortsætter markedet med at falde, er der derfor meget, der tyder på, at de fem store pc-producenter - i dag Lenovo, Dell, Apple, HP og Asus - vil blive større, mens især de mindre leverandører uden for Top 5 vil blive truet, fordi de ikke kan følge med med de små indtjeningsmarginer, der er i pc-branchen.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job