Fusion mellem Toshiba, Fujitsu og Vaio PC kollapset - kan koste alle tre selskaber dyrt

Forhandlingerne mellem Toshiba, Fujitsu og Vaio PC om en fusion af de tre selskaber ser ud til at være kollapset. Det åbne spørgsmål er nu, om de tre pc-producenter overhovedet har en fremtid.

Artikel top billede

Forhandlingerne mellem de tre pc-producenter Toshiba, Fujitsu og Vaio PC om en mulig fusion ser du til at være stødt på grund.

De tre selskaber har i et stykke tid forhandlet om en sammenlægning, som skulle skabe en spiller i markedet med volumen og slagkraft til at udfordre de førende producenter som Dell, HP og Lenovo.

Ifølge Wall Street Journal er der imidlertid meget, der tyder på, at fusionen ikke bliver til noget.

Ifølge oplysningerne har forhandlerne fra Japan Industrial Partners, der ejer aktiemajoriteten i Vaio PC, har smækket med døren og forladt forhandlingsbordet.

Det har hele tiden ligget i kortene, at Vaio PC skulle sidde på den største andel af et fælles selskab.

Med selskabet ude af forhandlingerne regnes det for usandsynligt, at Toshiba og Fujitsu vil arbejde videre med en fusion, medmindre de kan finde en ny og relativt uopdyrket niche at satse på.

Kan true dem på livet

Er Vaio PC's exit udtryk for et endeligt sammenbrud i forhandlingerne, kan det true de tre pc-producenter på livet.

Pc-markedet er i de senere år skrumpet ganske betragteligt. Således viser helt nye tal, at markedet lige nu er på det laveste niveau siden 2007.

Det kan du læse mere om her: Pc-salget styrtdykker - på laveste niveau siden 2007.

I dette marked sidder Toshiba, Fujitsu og Vaio PC tilsammen på mindre end 6,5 procent. Til sammenligning har Apple en markedsandel på 7,1 procent.

Koncernchef i Japan Industrial Partners, Hidemi Moue, har da også tidligere begrundet fusionsplanerne med, at pc-salget falder dramatisk.

"Pc-markedet bliver mindre og mindre, hvilket betyder, at det giver mening at samarbejde for at få mest ud af udvikling, produktions-volumen og marketing-kanaler," har han tidligere sagt.

Det kan du læse mere om her: Tre pc-kæmper forhandler om fusion af de mægtige pc-divisioner.

I det faldende marked gælder det om at have volumen, hvis man overleve.

Fortsætter markedet med at falde, er der derfor meget, der tyder på, at de fem store pc-producenter - i dag Lenovo, Dell, Apple, HP og Asus - vil blive større, mens især de mindre leverandører uden for Top 5 vil blive truet, fordi de ikke kan følge med med de små indtjeningsmarginer, der er i pc-branchen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S