Mac-salget styrtdykker for Apple - største nedtur i årevis

Ikke nok med at iPhone-salget falder voldsomt for Apple: Også salget af Mac-computere styrtdykker. Det er der særlige grund til.

Artikel top billede

Mac-salget falder med 12 procent for Apple, der også har problemer med tablet- og smartphones-salget.

Apple solgte i årets første kvartal fire millioner Mac-computere verden over.

Det er væsentligt færre end i det tilsvarende kvartal i fjor og andet kvartal i træk, hvor Apple sælger færre Mac-computere end de tilsvarende kvartaler et år tidligere.

Samlet set er salget faldet med 12 procent i forhold til første kvartal i fjor.

Ganske vist krymper hele computer-markedet i disse år, men Apples nedgang er større end nedgangen i det samlede marked.

Apple har ellers været kendt for at være relativt uberørt af nedgangen i pc-markedet, hvor selskabet generelt har været i stand til at holde salgstallene pænt i vejret.

Også Apples omsætning på Mac-computerne i kvartalet er faldet. Den landede på 5,1 milliarder dollar, hvilket er ni procent lavere end i samme periode i fjor.

Nedgangen er den næststørste for Apple siden 2007, hvor selskabet lancerede iPhonen og kickstartede sit vilde succes-ridt.

Det hidtil største fald i salget af Mac-computere fandt sted i 2012, hvor Mac-salget i det sidste kvartal faldt med 22 procent.

Apples direktion fastholder, at der trods den markante nedgang ikke er grund til panik.

Den erkender dog, at det har været 'et udfordrende kvartal' for 'hele industrien.'

"Vi tror fortsat på vores Mac-forretning og vores evne til at fortsætte med at innovere og tage markedsandele," lyder det fra topchef Tim Cook.

Apple oplever for tiden markant nedgang i salget af selskabets allervigtigste produkt, nemlig iPhonen.

Det kan du læse mere om her: Nedtur for Apple: Salg af iPhone falder for første gang siden 2007

Når det gælder salget af Mac-computere, vurderer analytikere imidlertid over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at der ingen tegn er på, at forbrugerne er færd med helt at droppe Mac og skifte til eksempelvis Windows.

Tilbagegangen skyldes snarere, at brugerne beholder deres gamle Mac-computere i længere tid - blandt andet fordi computerne holder i længere tid.

Det gælder eksempelvis SSD-enhederne, der er meget mere holdbare end de tidligere snurrende harddiske, der i kraft af deres bevægelige dele bliver slidt langt hurtigere end SSD-diskene.

Analytiker Ezra Gottheil fra Technology Business Research siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at brugerne generelt er meget glade for deres dyre Mac-computere.

Det har den bagside, at nye produkter skal være rigtigt gode, hvis de skal investere i dem og droppe deres gamle maskiner.

Her har Apple skudt sig selv i skoene, mener han, ved at forsømme at levere store teknologiske spring med nye udgaver - eksempelvis ved at indføre touch-skærme eller lignende på nye Mac-modeller.

I stedet har Apple forvirret kunderne med overlappende modeller. Her peger han især på MacBook og MacBook Air.

Læs også: Derfor har iPhone-salget ramt muren - og sådan kommer Apple tilbage på vækstsporet

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S