10 praktiske råd: Sådan kan internettet stoppe fattigdom overalt i verden

Størstedelen af Jordens befolkning kan i dag få en internet-forbindelse, hvis de ellers havde råd til det. Her har dur 10 råd til at få hele verden på internettet.

Artikel top billede

44.000.000.000.000 kroner - eller slet og ret 44 billioner kroner.

Så meget vil verdensøkonomien vokse, hvis de 4,1 milliarder mennesker, som ikke har internetadgang kunne komme online.

Samtidig ville internetadgang her og nu til alle planetens 7,4 milliarder mennesker betyde, at en halv milliard folk ville blive løftet ud af fattigdom inden 2020.

Sådan lyder nogle af konklusionerne i en rapport begået af revisions- og konsulentvirksomheden PwC, skriver The Guardian.

Nettet skal være billigere

I PwC-rapporten, bestilt af verdens største sociale medie Facebook med flere alternative internet-udrulningsstrategier på samvittigheden, skriver revisionsselskabet, at internet-tilvæksten siden 2013 er dalende.

Læs også: Er Facebook rigtig klog - eller er "gratis" internetforbindelse en klam fidus?

Manglen på internet-opkoblinger skyldes ikke manglende infrastruktur. For hovedparten af Jordens 4,1 milliarder offline-mennesker kunne få internet inden for en meget overskuelig fremtid, hvis de ellers har råd til det.

Prisen på et stabilt internet skal falde 70 procent for 80 procent af klodens befolkning, før net-tilvæksten og den dertilhørende økonomiske vækst kan blive en realitet, konkluderer PcW i rapporten.

Dertil kommer, at indholdsproducenterne skal fabrikere relevant indhold, før folk er motiveret til at betale for en internetforbindelse. Samtidig skal detailmarkedet kunne tilbyde essentielle produkter, før de bare må have en internetforbindelse, lyder det.

Læs også: It-berømtheder med vildt ambitiøst mål: Hele verden skal være online om fem år

"For at få resten af verden online må vi gøre internettet nemmere tilgængeligt og billigere, vi skal give folk grunde til at gå online, mens vi også skal støtte de mennesker, der opdager internettet og bruger det for første gang," opsummerer partner Bahjat El-Darwiche fra PwC's Strategy&-selskab situationen.

10 veje til internet for alle

I PwC-rapporten kommer Strategy-selskabet ind på 10 konkrete bud på, hvordan hele klodens befolkning kan komme online.

Det drejer sig om følgende tiltag:

1. Teknologiskifte væk fra 2G for at gøre nettet billigere

2. Bedre offline-distribution af indhold, hvor folk skal være i stand til at downloade lokalt cachet indhold og tilgå det offline

3. Flere nationale og internationale infrastruktur-projekter i bestræbelserne på at sænke priserne

4. Udbud af relevant undervisningsmateriale, som motiverer folk til at gå online

5. Flere sociale services som eksempelvis at kunne komme i kontakt med den offentlige sektor for at mindske risikoen for korruption i et eller flere lande

6. Åbne folks øjne for indtjeningsmuligheder, når de får et større marked at operere på

7. Uddanne folk i, hvad der er værd at købe af produkter og services via eksempelvis undervisning på internet-cafeer

8. Give tilskud til internetopkoblingerne i de allerfattigste dele af verden

9. Gøre det let at købe adgang til begrænset indhold som eksempelvis enkelte apps, som kan spare de fattigste for penge

10. Udvikle spritnye teknologier til at nå en halv milliard mennesker, som i dag ikke har fysisk adgang til internettet

Hvad mener du? Hvordan kan vi få flere mennesker online? Giv din mening til kende i det nedenstående kommentarfelt.

Læs også:
Google på trapperne med Project Loon: Tusindvis af balloner snart klar til opsending

Tesla-stifters næste projekt: Internet-satelliter i hundredevis

Zuckerbergs vilde (og dyre) plan: Laserbåret internet på vej

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job