Direktør stopper i Google Danmark - Google søger ny dansk topchef

Opdateret: Peter Friis stopper som direktør i Google Danmark efter næsten 11 år på posten. Selskabet er allerede gået i gang med at lede efter afløseren.

Artikel top billede

Den danske del af Google skal have ny direktør. Det meddeler den nuværende - Peter Friis - selv via LinkedIN. 

"Efter snart 11 år som direktør i Google Danmark er det blevet tid til at give faklen videre."

"Jeg har igennem noget tid været både regional chef og dansk chef, men Danmark, de danske kunder og partnere og det danske team fortjener en dansk direktør, der er 100% fokuseret på netop denne opgave."

"Derfor åbner vi nu rollen som direktør for Google Danmark (med reference til mig)," skriver Peter Friis. 

Peter Friis, der altså fortsætter som chef for Google i Norden og Benelux, skriver videre på LinkedIN:

"Jeg kan åbent og ærligt forsikre, at Google på alle måder er et firma, der vil løse de store problemer her i verden, et firma der har en unik forretning i fantastisk vækst, en unik kultur, en unik samling mennesker og et fuldstændig utroligt fodaftryk i Danmark såvel som globalt. Vi glæder os meget til at finde vores nye danske direktør!"

Det skal den nye direktør kunne

Stillingen som ny dansk landechef er allerede slået op.

I jobopslaget kan man læse, hvad den nye direktør forventes at kunne.

Man skal blandt andet spotte og mulighederne og udfordringerne på det lokale danske marked, stå i spidsen for driften og strategien og sikre, at nye produkter bliver kommunikeret ordentligt ud her i landet.

Det forventes også, at man både har ledelses- og salgserfaring og også et godt kendskab til it- og internet-industrien.

Peter Friis har været direktør i Google Danmark siden 2005.

Hans besked om, at han stopper, kommer dagen efter, at Google Danmark slog en anden central stilling op, hvor selskabet søger en "Industry Head, der skal lede en stor del af vores danske forretning."

Computerworld har været i telefonisk kontakt med Peter Friis, der dog ikke ønsker at udtale sig på nuværende tidspunkt.

Google har efterfølgende sendt denne skriftlige kommentar til Computerworld på vegne af Peter Friis:

"Vi leder efter en superstjerne, der kan stå i spidsen for Googles danske initiativer og fortsætte arbejdet med at gøre Google en del af en stærk, digital fremtid."

"Det digitale spillerum bliver kun mere centralt i fremtiden, og vi leder efter den rette person, der kan bidrage til og drive den digitale agenda fremad i Danmark."

Læs også: På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly