Nintendo skifter strategi: Disse tre områder vil selskabet satse på

Forretningsstrategiske ændringer er på vej hos Nintendo, som vil satse på tre nye forretningsområder.

Artikel top billede

Arkivfoto.

Der kan være større strategiske ændringer på vej hos det japanske spil-selskab Nintendo,

For selskabet har udsendt en meddelelse om, at dets bestyrelse for nyligt har mødtes og diskuteret fremtidige forretningsstrategier, inden et stort aktionærmøde i slutningen af juni.

I meddelelsen står der, at Nintendo udover at producere spil og -konsoller stræber efter at ændre og udvide sit vareudbud.

Læs også: Tre mænd skal lede Nintendo efter legendes død - mød dem her

Det skal fremover ske ved at se på mulighederne for at udvikle og udvide forretningen til salg af 'computer software', medicinal- og sundhedsenheder samt investeringer i restauranter.

Det skriver Ars Technica.

Betræder velkendt sti

Online-mediet nævner, at sundhedssatsningen følger tidligere kendte stier, hvor Nintendo har arbejdet på Wii Vitality Sensor til måling af puls samt et søvnsporingssystem.

Begge projekter er dog blevet aflyst, men kan nu muligvis få et comeback med Nintendos ændrede strategiske fokus.

Investeringer i restauranter tolkes som, at den japanske spil-gigant satser på at åbne en restaurantkæde med sit stærke brand.

Hvad 'computer software' mere specifikt dækker over, melder historien dog intet om ifølge det ofte velinformerede it-medie Ars Technica. 

Udmeldingen fra Nintendo-ledelsen inden aktionærmødet i juni kommer efter selskabet har oplevet en støt faldende omsætning fra 39 milliarder kroner i 2012 til 30 milliarder kroner i 2015.

Læs også: 

Historien om hvordan Japan begik harakiri som elektronik-stormagt

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S