Topsils bestyrelsesformand: Dybest set er vi ved at lukke

"Vi er ved at blive et ejendomsselskab i Polen, men det er under afvikling over nogle år, så når det er afviklet, er der en tom skal, der skal sælges eller lukkes ned," fortæller Topsils bestyrelsesformand Jens Borelli-Kjær.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Voldgaard / Jesper Voldgaard)

Når en produktionsvirksomhed sælger alle sine fabrikker, er der ikke meget tilbage.

Det ved Topsils bestyrelsesformand, Jens Borelli-Kjær, udmærket godt.

Han lægger da heller ikke skjul på, at Topsils dage er talte, hvis aktionærerne godkender bestyrelsens planer planerne om et salg af silicuimskive fabrikkerne i Danmark og Polen til Global Wafers for 320 millioner kroner.

"Dybest set er vi ved at lukke," siger bestyrelsesformanden.

Du kan læse mere om frasalget af Topsils hovedforretning her: Danske Topsil sælger hele it-forretningen for 320 millioner kroner - fortsætter som ejendomsselskab.

Den formulering dækker over, at Global Wafers ikke køber hele Topsil, der vil leve videre som et ejendomsselskab i Polen. Men også denne rest af Topsil lever på lånt tid.

"Vi er ved at blive et ejendomsselskab i Polen, men det er under afvikling over nogle år, så når det er afviklet, er der en tom skal, der skal sælges eller lukkes ned," forklarer Jens Borelli-Kjær.

Medarbejderne er trygge

Selv om Global Wafers, der køber aktiviteterne, primært er et asiatisk selsklab, regner Topsils bestyrelsesformand ikke med, at salget vil koste danske arbejdspladser.

For Global Wafers har netop en stor interesse i den ekspertise, som den danske fabrik besidder.

"Der er meget få andre, der kan det samme, som vi kan på vores fabrik i Frederikssund. Det er i høj grad den og Topsils salgsnetværk, der bliver købt. Så fabrikken i Frederikssund går nok en tryg fremtid i møde," siger han.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura