Topsils bestyrelsesformand: Dybest set er vi ved at lukke

"Vi er ved at blive et ejendomsselskab i Polen, men det er under afvikling over nogle år, så når det er afviklet, er der en tom skal, der skal sælges eller lukkes ned," fortæller Topsils bestyrelsesformand Jens Borelli-Kjær.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Voldgaard / Jesper Voldgaard)

Når en produktionsvirksomhed sælger alle sine fabrikker, er der ikke meget tilbage.

Det ved Topsils bestyrelsesformand, Jens Borelli-Kjær, udmærket godt.

Han lægger da heller ikke skjul på, at Topsils dage er talte, hvis aktionærerne godkender bestyrelsens planer planerne om et salg af silicuimskive fabrikkerne i Danmark og Polen til Global Wafers for 320 millioner kroner.

"Dybest set er vi ved at lukke," siger bestyrelsesformanden.

Du kan læse mere om frasalget af Topsils hovedforretning her: Danske Topsil sælger hele it-forretningen for 320 millioner kroner - fortsætter som ejendomsselskab.

Den formulering dækker over, at Global Wafers ikke køber hele Topsil, der vil leve videre som et ejendomsselskab i Polen. Men også denne rest af Topsil lever på lånt tid.

"Vi er ved at blive et ejendomsselskab i Polen, men det er under afvikling over nogle år, så når det er afviklet, er der en tom skal, der skal sælges eller lukkes ned," forklarer Jens Borelli-Kjær.

Medarbejderne er trygge

Selv om Global Wafers, der køber aktiviteterne, primært er et asiatisk selsklab, regner Topsils bestyrelsesformand ikke med, at salget vil koste danske arbejdspladser.

For Global Wafers har netop en stor interesse i den ekspertise, som den danske fabrik besidder.

"Der er meget få andre, der kan det samme, som vi kan på vores fabrik i Frederikssund. Det er i høj grad den og Topsils salgsnetværk, der bliver købt. Så fabrikken i Frederikssund går nok en tryg fremtid i møde," siger han.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S