Topsils bestyrelsesformand: Dybest set er vi ved at lukke

"Vi er ved at blive et ejendomsselskab i Polen, men det er under afvikling over nogle år, så når det er afviklet, er der en tom skal, der skal sælges eller lukkes ned," fortæller Topsils bestyrelsesformand Jens Borelli-Kjær.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Voldgaard / Jesper Voldgaard)

Når en produktionsvirksomhed sælger alle sine fabrikker, er der ikke meget tilbage.

Det ved Topsils bestyrelsesformand, Jens Borelli-Kjær, udmærket godt.

Han lægger da heller ikke skjul på, at Topsils dage er talte, hvis aktionærerne godkender bestyrelsens planer planerne om et salg af silicuimskive fabrikkerne i Danmark og Polen til Global Wafers for 320 millioner kroner.

"Dybest set er vi ved at lukke," siger bestyrelsesformanden.

Du kan læse mere om frasalget af Topsils hovedforretning her: Danske Topsil sælger hele it-forretningen for 320 millioner kroner - fortsætter som ejendomsselskab.

Den formulering dækker over, at Global Wafers ikke køber hele Topsil, der vil leve videre som et ejendomsselskab i Polen. Men også denne rest af Topsil lever på lånt tid.

"Vi er ved at blive et ejendomsselskab i Polen, men det er under afvikling over nogle år, så når det er afviklet, er der en tom skal, der skal sælges eller lukkes ned," forklarer Jens Borelli-Kjær.

Medarbejderne er trygge

Selv om Global Wafers, der køber aktiviteterne, primært er et asiatisk selsklab, regner Topsils bestyrelsesformand ikke med, at salget vil koste danske arbejdspladser.

For Global Wafers har netop en stor interesse i den ekspertise, som den danske fabrik besidder.

"Der er meget få andre, der kan det samme, som vi kan på vores fabrik i Frederikssund. Det er i høj grad den og Topsils salgsnetværk, der bliver købt. Så fabrikken i Frederikssund går nok en tryg fremtid i møde," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S