Topsil efter frasalg af hovedforretningen: Vi har fået en rigtig god pris - aktionær ikke enig

Aktionær er ikke ellevild over den tilbudte pris på 320 millioner kroner for den danske halvlederproducent Topsil. Men selskabet mener, at prisen er rigtig god. " Man er nødt til at tage udgangspunkt i et marked, som ikke har det særligt godt," siger formanden.

Artikel top billede

Topsil har haft økonomiske problemer i en årrække efter bunden gik ud af et eksplosivt marked for siliciumskiver, netop som firmaet havde investeret stort i en ny fabrik.

Nu sælger selskabet hele produktionsdelen.

Det kan du læse mere om her: Danske Topsil sælger hele it-forretningen for 320 millioner: Fortsætter som ejendomsselskab

De efterfølgende økonomiske problemer fik ved general-forsamlingen i fjor  41 procent af aktionærerne til at stemme for et forslag om aktivt at opsøge muligheder for at sælge Topsil.

Det kan du læse mere om her: Aktionærer har fået nok af underskud: Kræver stor dansk it-virksomhed solgt

Den gang var bestyrelsen kraftigt imod forslaget.

Men det betyder ikke, at bestyrelsen ikke selv overvejede et salg fortæller Jens Borelli-Kjær i dag.

"Når virksomheden ikke har tjent penge i nogle år, har vi da også diskuteret mulighederne for at sælge."

Ville ikke puste til ilden

Når bestyrelsen alligevel modsatte sig forslaget, handlede det simpelthen om ikke at puste til ilden på et marked, der er både forsigtigt og langsomt.

"Vi ikke ville have et "Til salg"-skilt på døren, fordi det ville give usikkerhed hos kunderne. I vores branche tager det lang tid at få nye kunder."

Begrænset glæde hos aktionærerne

Selv om bestyrelsen altså allerede sidste forår overvejede at sælge Topsil, begyndte selve salgsprocessen først hen under efteråret.

Direktør for investeringsselskabet Smallcap Danmark, Christian Reinholdt, stemte for forslaget om at se på mulighederne for et salg ved generalforsamlingen sidste år.

Men selv om han den gang ønskede et salg, er han ikke ved at gå bagover af lykke i dag.

"Prisen er ikke af en størrelse, som vælter mig omkuld. Det er ikke et tilbud, som får mig til at sige: 'Den er vi med på.' Men nu må vi jo analysere det."

Det er en forudsætning for salget, at det godkendes af selskabets aktionærer.

En god pris under omstændighederne

Jens Borelli-Kjær er ikke uforstående overfor Cristian Reinholdts begrænsede entusiasme, men mener, at aktionærerne må se sagen i en helhed.

"Jeg kan forestille mig, at Christian Reinholdt ser på, hvad han har investeret, og hvad han kan få ud. Men man er nødt til at tage udgangspunkt i et marked, som ikke har det særligt godt. Det er jo virkeligheden," siger bestyrelsesformanden.

Jens Borelli-Kjær understreger da også, at købsprisen i forhold til aktiekursen er mere end almindeligt favorabel med en salgspris, der svarer til 14 gange EBITDA for hele Topsils siliciumforretning i 2015.

Ifølge ham betyder frasalget reelt, at Topsil er på vej mod en nedlukning.

Det kan du læse mere om her: Topsils bestyrelsesformand: Dybest set er vi ved at lukke

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

Københavnsområdet

Region Midtjylland

Frontend-udvikler med iværksættermindset

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job