Googles hovedkvarter ransaget af 100 personer fra myndighederne

Googles hovedkvarter i Paris er blevet ransaget af de franske skattemyndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Maria Ly, CC BY 2.0)

De franske skattemyndigheder ransagede tirsdag morgen den amerikanske søgegigant Googles hovedkontor i centrum af Paris.

Det skriver blandt andet den britiske avis The Guardian.

Ifølge avisen gik aktionen i gang klokken 05.00 tirsdag morgen, og den blev gennemført af knap 100 personer fra de franske skattemyndigheder.

Ransagningen kommer i kølvandet på, at de franske skattemyndigheder sidste år åbnede en undersøgelse af Google for økonomisk bedrageri og organiseret hvidvaskning af penge.

Læs også: Europæiske stormagter stiller sig i kø: Vil vride flere skattepenge ud af Google

Google udsendte tirsdag en pressemeddelse, hvor virksomheden slår fast, at den overholder fransk lovgivning og samarbejder fuldt og helt med myndighederne.

Multinationale virksomheder møder kritik

Multinationale virksomheder er gennem de seneste år blevet mødt af stigende kritik for skatteoptimering, hvor overskud bliver flyttet fra lande med høj skat til lande som eksempelvis Irland, der har lav selskabsskat. 

En debat der har fået ekstra brændstof efter frigivelsen af de såkaldte Panama Papers.

Læs også: Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Tidligere på året betalte Google knap 1,3 milliarder kroner i ekstraskat til Storbritannien, og efterfølgende har lande som Italien, Tyskland og Frankrig stillet lignende krav

I følge The Guardian kræver de franske myndigheder, at Google skal tilbagebetale intet mindre end 11,9 milliarder kroner til den franske stat.

Men også en virksomhed som McDonalds står for skud, og ifølge Guardian kræver de franske myndigheder, at den amerikanske burgerkæde tilbagebetaler 2,2 milliarder kroner til den franske stat.

Læs også:

Google sender milliard-omsætning ud af Danmark   

Eksperter: Googles skat er sandsynligvis helt i orden 
Frank Aaen: Google undgår dansk skat med vilje

 

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S