Europæiske stormagter stiller sig i kø: Vil vride flere skattepenge ud af Google

Efter Googles ekstra skattebetaling på 1,3 milliarder kroner i Storbritannien vejrer flere finansministre fra de store lande i Europa morgenluft. Nu vil de også kræve flere skatte-euro af søgegiganten.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske søgemastodont Google har haft sit at slås med på det europæiske kontinent.

EU med den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager i spidsen har sidste år indledt flere undersøgelser mod Googles eventuelle misbrug af sin dominerende position og indsamling af data på søge- og mobilmarkedet. 

Læs også: Vestager advarer: Vi kommer efter firmaer, der sætter sig for tungt på data

Og nu venter der så også selskabet en række skattesager. 

For lande som Tyskland, Frankrig og Italien stiller sig nu op i køen af nationer, der vil have mere i skat af Google.

Det sker efter, at selskabet i sidste måned betalte knap en milliard kroner i ekstraskat i Storbritannien, og efter at EU-Kommissionen i sidste uge lancerede sine planer om at slå hårdt ned på skattefiflerier.

Læs også: Google betaler 1,3 milliarder kroner ekstra i skat til England efter hårdt pres

Det skriver Politico.eu - tidligere kendt som European Voice.

It-giganter i søgelyset

Google er dog langt fra det eneste selskab, som de europæiske lande har i kikkerten i bestræbelserne på at kradse flere skattepenge hjem.

Også internationale it-giganter fra USA som Facebook, Amazon og Apple er i de europæiske skattefædres søgelys.

Læs også: Apple i stort EU-torskegilde: Risikerer ekstra skatteregning på 55 milliarder kroner

Paradoksalt nok er Google dog med sine ekstrabetaling i Storbritannien kommet i EU-modvind, da de forskellige europæiske lande vejrer morgenluft i kampen om at få skatteeuro i hus.

"Det er godt, der har været en aftale i Storbritannien, og det vil være endnu bedre, når der er en aftale i Frankrig, så Google kan betale, hvad vi anser som nødvendigt for Google, som har en stor omsætning i Frankrig," påpeger den franske finansminister Michel Sapin ifølge Politico.eu.

I Danmark menes Google at omsætte for et sted mellem en og to milliarder kroner på selskabets AdWords, hvoraf selskabet betaler en dansk skat på godt tre millioner kroner - altså cirka én til to promiller af omsætningen.

Hvordan det hænger sammen for selskabet, der har som mission at gøre alverdens informationer tilgængelige, kan du læse mere om her: Sådan tjener Google Danmark sine millioner

Læs også:
Skatteminister blæser til angreb: Vil lukke it-giganters smutvej til skattely i 2015

Google tjener 198.000 kroner i minuttet efter skat: Er i gang med at gentænke hele butikken

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S