God nyhed til dem, der vil gå med livrem og seler: Du kan bruge to antivirusprogrammer samtidig

Ny sikkerhedsfunktion i Windows 10 betatestes for fuld tryk.

Artikel top billede

Hvis du ikke mener, at ét antivirusprogram er tilstrækkeligt, så er der godt nyt - hvis du er Windows 10-bruger.

I den seneste testversion af Windows (Windows 10 Build 14352) er der nemlig dukket en ny funktion op.

Den giver brugeren mulighed for både at anvende Windows Defender samt et tredjeparts-sikkerhedsprogram aktivt på den samme maskine.

Windows Defender kan således indstilles til at gennemsøge maskinen efter sikkerhedsproblemer periodevis uden at komme i konflikt med et andet antivirusprogram på maskinen.

Det skriver Computerworlds amerikanske søsterside.

Foreløbig er funktionen dog stadig forbeholdt beta-testerne.

Om beslutningen er et led i at drosle ned på vedligeholdelse og udvikling af Windows Defender er derfor alt for tidligt at sige, men Microsoft er nok godt klar over, at Defender ikke scorer alt for godt i sikkerhedstest og derfor med fordel kan suppleres med en ekstra vurdering.

Du kan se den seneste sikkerhedstest af Windows Defender - og en masse andre sikkerhedsprogrammer- her: Stortest af antivirusprogrammer: Microsofts sikkerhedsprogram havner helt i bunden

Læs også:
Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Stortest af antivirusprogrammer: Microsofts sikkerhedsprogram havner helt i bunden

Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S