Crapware skaber stort sikkerhedsproblem på Lenovo-pc'er - du bør afinstallere med det samme

Lenovo advarer mod et af firmaets præinstallerede programmer på dets computere. Afinstaller det med det samme.

Artikel top billede

Lenovo advarer mod programmet Accelerator Application, der er forudinstalleret på en række Lenovo-computere.

Programmet er usikkert og gør brugeren sårbar over for angreb, og derfor foreslår Lenovo også, at du hurtigst muligt sletter programmet, hvis du har det installeret.

Programmets funktion er at gøre præinstallerede programmer hurtigere, men på grund af en fejl i programmets auto-update kan programmet udnyttes til et "man-in-the-middle"-angreb og dermed blive udsat for at få ondsindet software.

Du finder Accelerator Application på en række af Lenovos forbrugerrettede computere såsom Lenovos Yoga-serie.

Du sletter programmet ved at gå ind i Indstillinger > Apps og funktioner, finde programmet og trykke på afinstaller.

Du finder ikke programmet på Lenovos Thinkpad- og Thinkstation-computere.

Se hele listen over computere med Accelerator Application her

Læs også: Signature Edition til Danmark: Nu kan du købe Windows-computere helt uden irriterende crapware

Superfish

Det er ikke første gang, at Lenovo har haft problemer med forudinstalleret software. 

Lenovo havde tilbage i 2015 præinstalleret et program kaldet "Superfish", der placerede ekstra reklamer steder på nettet, hvor der ellers ikke kunne komme reklamer (for eksempel midt på Apples hjemmeside).

Ud over den brugermæssige gene ved ekstra mange reklamer, så var Superfish en sikkerhedsmæssig bombe under Lenovo-computere. 

Dengang lovede Lenovo at skære ned på mængden af forudinstalleret software, det lægmand kalder crapware.

I slutningen af 2015 var der så endnu et problem, denne gang med Lenovos Solution Center-software.

Her opfordrede Lenovo til at brugere skulle slette programmet på grund af en sikkerhedsfejl. 

Læs også: 

Først var det crapwaren Superfish - og nu lukker Lenovo nye alvorlige systemhuller 

Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration