Microsoft lancerer ny XBox One S: Her er den

Microsoft har ved årets E3-messe lanceret en opdateret version af sin spilkonsol med navnet Xbox One S.

Artikel top billede

Xbox One er blevet genfødt i en mere moderne model i en mindre størrelse og med et par interessante evner under plastskallen. Det skete ved årets største computerspilsmesse, E3.

Xbox One S er en mindre udgave af Xbox One, der udkom tilbage i 2013. One S er blevet opdateret med lidt nyere specifikationer, om end der stadig er meget, vi ikke ved om konsollen. 

For eksempel er det uvist, hvilken processor, GPU og hvor mange RAM, den nye Xbox One S ligger inde med.

Men hvad vi ved er, at den er 40 procent mindre og har evnerne til at vise 4K Blu-Ray og Netflix, Amazon og så videre i 4K. Det er uvist, om den også kan vise YouTube i 4K.

Desuden kan den lille konsol også vise både video og spil i HDR-kvalitet, hvis du har et fjernsyn med HDR.

Xbox One S kommer i en hvid farve, kan stå oprejst som sin forgænger og har en ny hvid, trådløs controller.

Dertil er der ikke længere brug for en tung strømforsyning bag konsollen. Den er bygget ind i det mindre chassis.

Eftersom der ikke blev præciseret, om den nye Xbox One S skulle være hurtigere eller mere kraftfuld end den tidligere model, bør du nok ikke regne med det.

One S er en mindre opdatering og ikke en ny generation. 

Prisen starter på 299 dollars for en 500 GB-model, hvilket i USA er den samme pris som en almindelig Xbox One. I Danmark koster Xbox One omkring 1.900 kroner.

Du vil også kunne købe en model med 2TB til en pris på 399 dollars.

Xbox One S kommer på markedet i august måned.

Læs også: Tre måneders test: Xbox One er en fed gaming-maskine - men skuffer fælt som mediecenter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job