Efter budkrig: Danske Topsil solgt for 355 millioner kroner - får ny ejer og nyt navn

Den danske silicum-producent Topsil er netop blevet solgt. Det sker efter, at der i sidste øjeblik udbrød en heftig budkrig om det danske selskab

Artikel top billede

(Foto: Jesper Voldgaard / Jesper Voldgaard)

Den danske silicium-producent Topsil er netop blevet solgt til virksomheden GlobalWafers for et beløb på 355 millioner danske kroner

Det er netop blevet vedtaget på en ekstraordinær generalforsamling, hvor det ligeledes blevet vedtaget at ændre selskabetsnavn til Cemas A/S.

Læs også: Priskrig brudt ud om danske Topsil: Nyt million-bud indløbet i sidste øjeblik

Salget kommer efter en heftig budkrig, der brød ud umiddelbart før generalforsamlingen.

Her offentliggjorde Topsil, at der var indløbet et bud på 335 millioner kroner fra virksomheden National Silicon Industry Group.

Dette bud overgik det oprindelige bud fra GlobalWafers på 320 millioner kroner.

Men det lykkedes altså alligevel for GlobalWafers at trække sig ud af budkrigen som vinder.

Salget blev vedtaget af generalforsamlingen med 73,65 procent af de tilstedeværende stemmer.

I alt var 30,9 procent af stemmerne repræsenteret på den ekstraordinære generelforsamling, der blev afsluttet kl 12.50 fredag eftermiddag.

Med salget afhænder Topsil alle sine produktionsfaciliteter. Tilbage står kun nogle ejendomsbesiddelser i Polen, som ligeledels skal afhændes over nogle år.

"Og når det er afviklet, er der en tom skal, der skal sælges eller lukkes ned," har Topsils bestyrelsesformand, Jens Borelli-Kjær, tidligere forklaret til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: Topsils bestyrelsesformand: Dybest set er vi ved at lukke ned.

Det forventes ikke, at salget af Topsil vil føre til tab af danske arbejdspladser, da det forventes, at GlobalWafers vil beholde den ekspertise, som den danske afdeling besidder.

Læs mere på Computerworld senere i dag.

Læs også:
Topsil efter frasalg af hovedforretningen: Vi har fået en rigtig god pris - aktionær ikke enig

Danske Topsil sælger hele it-forretningen for 320 millioner: Fortsætter som ejendomsselskab 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job