Efter budkrig: Danske Topsil solgt for 355 millioner kroner - får ny ejer og nyt navn

Den danske silicum-producent Topsil er netop blevet solgt. Det sker efter, at der i sidste øjeblik udbrød en heftig budkrig om det danske selskab

Artikel top billede

(Foto: Jesper Voldgaard / Jesper Voldgaard)

Den danske silicium-producent Topsil er netop blevet solgt til virksomheden GlobalWafers for et beløb på 355 millioner danske kroner

Det er netop blevet vedtaget på en ekstraordinær generalforsamling, hvor det ligeledes blevet vedtaget at ændre selskabetsnavn til Cemas A/S.

Læs også: Priskrig brudt ud om danske Topsil: Nyt million-bud indløbet i sidste øjeblik

Salget kommer efter en heftig budkrig, der brød ud umiddelbart før generalforsamlingen.

Her offentliggjorde Topsil, at der var indløbet et bud på 335 millioner kroner fra virksomheden National Silicon Industry Group.

Dette bud overgik det oprindelige bud fra GlobalWafers på 320 millioner kroner.

Men det lykkedes altså alligevel for GlobalWafers at trække sig ud af budkrigen som vinder.

Salget blev vedtaget af generalforsamlingen med 73,65 procent af de tilstedeværende stemmer.

I alt var 30,9 procent af stemmerne repræsenteret på den ekstraordinære generelforsamling, der blev afsluttet kl 12.50 fredag eftermiddag.

Med salget afhænder Topsil alle sine produktionsfaciliteter. Tilbage står kun nogle ejendomsbesiddelser i Polen, som ligeledels skal afhændes over nogle år.

"Og når det er afviklet, er der en tom skal, der skal sælges eller lukkes ned," har Topsils bestyrelsesformand, Jens Borelli-Kjær, tidligere forklaret til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: Topsils bestyrelsesformand: Dybest set er vi ved at lukke ned.

Det forventes ikke, at salget af Topsil vil føre til tab af danske arbejdspladser, da det forventes, at GlobalWafers vil beholde den ekspertise, som den danske afdeling besidder.

Læs mere på Computerworld senere i dag.

Læs også:
Topsil efter frasalg af hovedforretningen: Vi har fået en rigtig god pris - aktionær ikke enig

Danske Topsil sælger hele it-forretningen for 320 millioner: Fortsætter som ejendomsselskab 

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job