Efter budkrig: Danske Topsil solgt for 355 millioner kroner - får ny ejer og nyt navn

Den danske silicum-producent Topsil er netop blevet solgt. Det sker efter, at der i sidste øjeblik udbrød en heftig budkrig om det danske selskab

Artikel top billede

(Foto: Jesper Voldgaard / Jesper Voldgaard)

Den danske silicium-producent Topsil er netop blevet solgt til virksomheden GlobalWafers for et beløb på 355 millioner danske kroner

Det er netop blevet vedtaget på en ekstraordinær generalforsamling, hvor det ligeledes blevet vedtaget at ændre selskabetsnavn til Cemas A/S.

Læs også: Priskrig brudt ud om danske Topsil: Nyt million-bud indløbet i sidste øjeblik

Salget kommer efter en heftig budkrig, der brød ud umiddelbart før generalforsamlingen.

Her offentliggjorde Topsil, at der var indløbet et bud på 335 millioner kroner fra virksomheden National Silicon Industry Group.

Dette bud overgik det oprindelige bud fra GlobalWafers på 320 millioner kroner.

Men det lykkedes altså alligevel for GlobalWafers at trække sig ud af budkrigen som vinder.

Salget blev vedtaget af generalforsamlingen med 73,65 procent af de tilstedeværende stemmer.

I alt var 30,9 procent af stemmerne repræsenteret på den ekstraordinære generelforsamling, der blev afsluttet kl 12.50 fredag eftermiddag.

Med salget afhænder Topsil alle sine produktionsfaciliteter. Tilbage står kun nogle ejendomsbesiddelser i Polen, som ligeledels skal afhændes over nogle år.

"Og når det er afviklet, er der en tom skal, der skal sælges eller lukkes ned," har Topsils bestyrelsesformand, Jens Borelli-Kjær, tidligere forklaret til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: Topsils bestyrelsesformand: Dybest set er vi ved at lukke ned.

Det forventes ikke, at salget af Topsil vil føre til tab af danske arbejdspladser, da det forventes, at GlobalWafers vil beholde den ekspertise, som den danske afdeling besidder.

Læs mere på Computerworld senere i dag.

Læs også:
Topsil efter frasalg af hovedforretningen: Vi har fået en rigtig god pris - aktionær ikke enig

Danske Topsil sælger hele it-forretningen for 320 millioner: Fortsætter som ejendomsselskab 

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job