Nye krav til Danmark: Skal kunne modtage e-fakturaer i endnu ukendt format

Om få år skal alle offentlige myndigheder kunne modtage e-fakturaer fra sine leverandører ved køb på EU-rammeaftaler. Kravet har endnu ikke fået tilføjet et konkret e-faktura-format, men her kan du læse, hvad favoritten hedder.

Artikel top billede

Siden 2005 har danske myndigheder været forpligtede til at kunne modtage elektroniske fakturaer - også kaldet e-fakturaer - fra sine danske leverandører.

Fra efteråret 2018 vil dette krav blive udvidet med, at statslige myndigheder skal kunne modtage e-fakturaer fra alle leverandører i forbindelse med køb på EU-rammeaftaler.

Dette krav udvides til regionerne og kommunerne i efteråret 2019.

Det skriver Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside.

Ukendt e-fakturastandard

Mens det i dag er et krav, at de offentlige myndigheder i Danmark kan modtage e-fakturaer fra danske leverandører via OIOUBL fakturastandarden, er det endnu uvist, hvilken standard der kommer til at gælde på EU-niveau.

"Præcis hvilken standard, der bliver tale om, er stadig under forhandling i EU, men den europæiske version af UBL kaldet PEPPOL BIS, er en sikker kandidat," skriver Digitaliseringsstyrelsen på sit site.

Styrelsen forklarer også, at for at sikre de offentlige myndigheder en ensartet modtagelse af fakturaer fra udenlandske leverandører om et par år, vil den lægge op til, at det bliver et krav, at det sker gennem PEPPOL infrastrukturen.

I denne sammenhæng er PEPPOL-infrastrukturen det europæiske modstykke til NemHandel, hvis serviceudbydere skal være med til at sikre, at de offentlige organisationer får åbnet for modtagelsen.

"Digitaliseringsstyrelsen har afstemt planen med serviceudbyderne, afholdt tekniske informationsmøder, og kan konstatere, at de første serviceudbydere allerede er klar," lyder det på styrelsens hjemmeside.

Bare glem OIOXML

Samtidig med at de offentlige myndigheder altså fra 2018 (staten) og 2019 (kommunerne og regionerne) er tvunget til at kunne modtage den danske OIOUBL-standard og den endnu ukendte EU-standard, bliver de offentlige myndigheder opfordret til at glemme OIOXML-formatet.

Faktisk har der siden 2011 ikke været noget krav om, at de offentlige myndigheder skulle kunne modtage fakturaer i OIOXML-formatet.

Flere myndigheder har dog ifølge Digitaliseringsstyrelsen alligevel valgt at holde denne dør åben af hensyn til deres leverandører.

Nu kan denne dør dog lukkes, når der kommer to standarder, som bliver obligatoriske at kunne modtage fakturaer i.

"OIOXML elektronisk regning er[...] ved at være så utidssvarende, at det medfører tekniske problemer mange steder."

"Det forventes, at disse problemer bliver endnu større, hvis der skal konverteres mellem OIOXML elektronisk regning og de kommende europæiske fakturastandarder," skriver styrelsen.

"Derfor opfordrer Digitaliseringsstyrelsen nu alle offentlige myndigheder til at benytte anledningen til at fjerne understøttelse af OIOXML elektronisk regning," lyder fortsættelsen på styrelsens hjemmeside.

Her fremgår det også, at Digitaliseringsstyrelsen forventer at sende en revideret bekendtgørelse om e-fakturering i høring, når forhandlingerne omkring de europæiske standarder er afsluttet.

Læs også: 

Dansk it-succes: Vi arbejder på at forbinde alle firmaer i hele verden


Sådan skal nye it-projekter skaffe milliard-besparelser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen