Flüggers resultat faldet med 29 procent på grund af problemfyldt it-projekt - nu venter retsopgør mod Datacon

Store problemer med et nyt ERP-system betyder, at malerkæden Flügger har været afskåret fra at modtage ordrer. Nu venter et retsopgør.

Artikel top billede

Den danske malerkæde Flügger er blevet hårdt ramt af et fejlslagent ERP-system, der er leveret af it-selskabet Datacon 

Af kædens kvartalsregnskab fremgår det, at omsætningen i tredje kvartal faldt med ni procent som en konsekvens af et ERP-system, der ifølge regnskabet er fyldt med "fejl og mangler".

I samme periode blev virksomhedens driftsresultat reduceret med hele 29 procent.

Flüggers administrerende direktør, Peter Røpke, oplyser til Computerworld, at uoverenstemmelserne om ERP-systemet nu skal afklares i retten.

Derudover vil han ikke kommentere oplysningerne fra Flüggers regnskab.

"Vi har en verserende retssag, der er af meget teknisk karakter. Derfor ønsker vi at fremføre vores argumenter i retssalen og ikke i pressen," siger han til Computerworld.

Uoverenstemmelse om kvalitet

Peter Røpke oplyser til Computerworld, at retssagen bygger på en uoverenstemmelse om "kvaliteten af det teknisk udførte arbejde."

Til erhvervsmediet Finans har Peter Røpke tidligere oplyst, at  Flügger som en konsekvens af problemerne med ERP-systemet i en periode har været helt afskåret fra at modtage ordrer eller sende varer ud til kunderne.

Derfor blev malerkæden, der har 555 butikker i hele Norden, i periode tvunget til at køre sin forretningen uden om ERP-systemet.

ERP-systemet er leveret af it-selskabet Datacon.

Her stiller direktør Jan Misser sig fuldstændigt uforstående overfor Flüggers kritik.

Ifølge ham skyldes fejlene nemlig Flügger selv, ligesom Datacon kører et inkassoforløb mod Flügger.

Du kan læse Jan Missers reaktion på Flüggers udsagn her: "Der har været masser af problemer, men det er ikke på grund af systemet. Det skyldes Flügger"

Peter Røpke fratræder senere på året som administrerende direktør for Flügger fordel for jobbet som administrerende direktør for det nordjyske teleselskab RTX Telecom.

Læs også: 
Sådan baner nyt ERP i Flügger vej for moderne BI

Den danske televirksomhed RTX får ny topchef

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS