Flüggers resultat faldet med 29 procent på grund af problemfyldt it-projekt - nu venter retsopgør mod Datacon

Store problemer med et nyt ERP-system betyder, at malerkæden Flügger har været afskåret fra at modtage ordrer. Nu venter et retsopgør.

Artikel top billede

Den danske malerkæde Flügger er blevet hårdt ramt af et fejlslagent ERP-system, der er leveret af it-selskabet Datacon 

Af kædens kvartalsregnskab fremgår det, at omsætningen i tredje kvartal faldt med ni procent som en konsekvens af et ERP-system, der ifølge regnskabet er fyldt med "fejl og mangler".

I samme periode blev virksomhedens driftsresultat reduceret med hele 29 procent.

Flüggers administrerende direktør, Peter Røpke, oplyser til Computerworld, at uoverenstemmelserne om ERP-systemet nu skal afklares i retten.

Derudover vil han ikke kommentere oplysningerne fra Flüggers regnskab.

"Vi har en verserende retssag, der er af meget teknisk karakter. Derfor ønsker vi at fremføre vores argumenter i retssalen og ikke i pressen," siger han til Computerworld.

Uoverenstemmelse om kvalitet

Peter Røpke oplyser til Computerworld, at retssagen bygger på en uoverenstemmelse om "kvaliteten af det teknisk udførte arbejde."

Til erhvervsmediet Finans har Peter Røpke tidligere oplyst, at  Flügger som en konsekvens af problemerne med ERP-systemet i en periode har været helt afskåret fra at modtage ordrer eller sende varer ud til kunderne.

Derfor blev malerkæden, der har 555 butikker i hele Norden, i periode tvunget til at køre sin forretningen uden om ERP-systemet.

ERP-systemet er leveret af it-selskabet Datacon.

Her stiller direktør Jan Misser sig fuldstændigt uforstående overfor Flüggers kritik.

Ifølge ham skyldes fejlene nemlig Flügger selv, ligesom Datacon kører et inkassoforløb mod Flügger.

Du kan læse Jan Missers reaktion på Flüggers udsagn her: "Der har været masser af problemer, men det er ikke på grund af systemet. Det skyldes Flügger"

Peter Røpke fratræder senere på året som administrerende direktør for Flügger fordel for jobbet som administrerende direktør for det nordjyske teleselskab RTX Telecom.

Læs også: 
Sådan baner nyt ERP i Flügger vej for moderne BI

Den danske televirksomhed RTX får ny topchef

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job