Apple og Oracle lukker hel stribe af sikkerhedshuller - her skal du finde lappegrejet frem

Apple og Oracle lapper en større mængde sikkerhedshuller, som du kan finde links til her. It-sikkerhedsselskab opfordrer til, at du opdaterer hurtigst muligt.

Artikel top billede

It-selskaberne Apple og Oracle har efter Microsoft og Adobes store lapning af sikkerhedshuller også meddelt sine millionvis af brugere, at der huller i selskabernes software.

For Apples vedkommende omhandler det ifølge sikkerhedsselskabet CSIS Security Group om flere huller i yderst populær software på både Mac-computere og bærbare enheder.

"Apple har frigivet sikkerhedsopdateringer rettet mod flere af selskabets mest populære programpakker. Der rettes blandt andet sårbarheder i iTunes til Microsoft Windows, Safari til OSX, samt opdateringer til tvOS, watchOS, iOS og OS X," forlyder det i en advarsel fra sikkerhedsselskabet.

Du kan hente flere informationer og lappegrejet til hullerne på flere af Apples support-hjemmesider, som du finder ved at klikke på de software-versioner, der er udsendt lapper til.

Safari 9.1.2 
- iTunes 12.4.2 til Windows 
- iOS 9.3.3
- OS X El Capitan v10.11.6 
- Watch OS 2.2.2 
- tvOS 9.2.2 

CSIS Security Group anbefaler, at du opdaterer hurtigst muligt. 

Kæmpe Oracle-opdatering

Ligeledes er it-giganten Oracle på banen med sin store kvartalsopdatering, som lapper flere sårbarheder i blandt andet selskabets MySQL-database.

CSIS Security Group angiver, at de forskellige sårbarheder i MySQL har fået tildelt følgende unikke CVE-IDs:

CVE-2016-3424, CVE-2016-3440, CVE-2016-3452, CVE-2016-3459, CVE-2016-3471, CVE-2016-3477, CVE-2016-3486, CVE-2016-3501, CVE-2016-3518, CVE-2016-3521, CVE-2016-3588, CVE-2016-3614, CVE-2016-3615, CVE-2016-5436, CVE-2016-5437, CVE-2016-5439, CVE-2016-5440, CVE-2016-5441, CVE-2016-5442, CVE-2016-5443, CVE-2016-5444.

Udover disse lapper kan du finde et hav af sikkerhedslapper på Oracles hjemmeside.

Lapperne hjælper på alt fra huller i selskabets udbredte databaser til JD Edwards-software og selskabets VM Virtualbox.

Læs også: 
Ny liste over 50 landes it-sikkerhed: Så sårbar er Danmark over for angreb

Maskiner dyster mod maskiner i ny form for hacker-match: Skal lukke sikkerhedshuller på få sekunder

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics