Efter Pokemon Go-udmelding: Aktien hamrer ned igen

Fakta om Pokemon Go sender Nintendo-aktien nedad igen - med rekordfart.

Artikel top billede

Bulbasaur, Pikachu, Squirtle og Likitung er alle blevet væsentlig fattigere i løbet af rekordtid.

I sidste uge var der ellers mange Nintendo-investorer, der var glade.

Aktieværdien af det japanske firma tordnede nemlig i vejret med rekordfart.

På mindre end 14 dage var det japanske spilfirma Nintendos aktier på børsen i Tokyo blevet dobbelt så meget værd, og himmelflugten var hovedsageligt baseret på det populære smartphone-spil med de skøre figurer.

Læs også: Se kurven her: Nintendos aktiekurs på vild himmelflugt efter premieren på Pokémon Go

Men allerede nu er bøtten vendt igen.

Det fortæller Bloomberg.

Den nu nedadgående kurve skyldes, at Nintendo har meldt klart ud omkring indtjeningen i forbindelse med spillet.

Læs også: Nintendo skifter strategi: Disse tre områder vil selskabet satse på

Firmaet har nemlig allerede regnet fortjenesten ind i regnskabet, og forventer således ikke ret mange 'nye' penge i kassen i forbindelse med indtægterne fra spillet.

Ligeledes ejer Nintendo kun en tredjedel af Pokemon-firmaet, hvilket altså betyder, at pengene ikke alene lander i Nintendos kasse.

Læs også: Sådan tjener Apple 20 milliarder kroner på Pokemon Go

Den besked sendte den højtflyvende aktie retur med en hastighed på 18 procent-point på en enkelt handelsdag.

På trods af aktie op- og nedture er selve spillet dog stadig uhyre populært og har oplevet en tilstrømning, som næppe har set sin lige i spilhistorien, og det er vel egentlig det, det handler om.

Læs også:
Kan du ikke logge på? Sommerens store Pokémon Go-hit DDos-angrebet af hackere

Nintendo skifter strategi: Disse tre områder vil selskabet satse på

Annonce

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job