Efter Pokemon Go-udmelding: Aktien hamrer ned igen

Fakta om Pokemon Go sender Nintendo-aktien nedad igen - med rekordfart.

Artikel top billede

Bulbasaur, Pikachu, Squirtle og Likitung er alle blevet væsentlig fattigere i løbet af rekordtid.

I sidste uge var der ellers mange Nintendo-investorer, der var glade.

Aktieværdien af det japanske firma tordnede nemlig i vejret med rekordfart.

På mindre end 14 dage var det japanske spilfirma Nintendos aktier på børsen i Tokyo blevet dobbelt så meget værd, og himmelflugten var hovedsageligt baseret på det populære smartphone-spil med de skøre figurer.

Læs også: Se kurven her: Nintendos aktiekurs på vild himmelflugt efter premieren på Pokémon Go

Men allerede nu er bøtten vendt igen.

Det fortæller Bloomberg.

Den nu nedadgående kurve skyldes, at Nintendo har meldt klart ud omkring indtjeningen i forbindelse med spillet.

Læs også: Nintendo skifter strategi: Disse tre områder vil selskabet satse på

Firmaet har nemlig allerede regnet fortjenesten ind i regnskabet, og forventer således ikke ret mange 'nye' penge i kassen i forbindelse med indtægterne fra spillet.

Ligeledes ejer Nintendo kun en tredjedel af Pokemon-firmaet, hvilket altså betyder, at pengene ikke alene lander i Nintendos kasse.

Læs også: Sådan tjener Apple 20 milliarder kroner på Pokemon Go

Den besked sendte den højtflyvende aktie retur med en hastighed på 18 procent-point på en enkelt handelsdag.

På trods af aktie op- og nedture er selve spillet dog stadig uhyre populært og har oplevet en tilstrømning, som næppe har set sin lige i spilhistorien, og det er vel egentlig det, det handler om.

Læs også:
Kan du ikke logge på? Sommerens store Pokémon Go-hit DDos-angrebet af hackere

Nintendo skifter strategi: Disse tre områder vil selskabet satse på

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S