Efter Pokemon Go-udmelding: Aktien hamrer ned igen

Fakta om Pokemon Go sender Nintendo-aktien nedad igen - med rekordfart.

Artikel top billede

Bulbasaur, Pikachu, Squirtle og Likitung er alle blevet væsentlig fattigere i løbet af rekordtid.

I sidste uge var der ellers mange Nintendo-investorer, der var glade.

Aktieværdien af det japanske firma tordnede nemlig i vejret med rekordfart.

På mindre end 14 dage var det japanske spilfirma Nintendos aktier på børsen i Tokyo blevet dobbelt så meget værd, og himmelflugten var hovedsageligt baseret på det populære smartphone-spil med de skøre figurer.

Læs også: Se kurven her: Nintendos aktiekurs på vild himmelflugt efter premieren på Pokémon Go

Men allerede nu er bøtten vendt igen.

Det fortæller Bloomberg.

Den nu nedadgående kurve skyldes, at Nintendo har meldt klart ud omkring indtjeningen i forbindelse med spillet.

Læs også: Nintendo skifter strategi: Disse tre områder vil selskabet satse på

Firmaet har nemlig allerede regnet fortjenesten ind i regnskabet, og forventer således ikke ret mange 'nye' penge i kassen i forbindelse med indtægterne fra spillet.

Ligeledes ejer Nintendo kun en tredjedel af Pokemon-firmaet, hvilket altså betyder, at pengene ikke alene lander i Nintendos kasse.

Læs også: Sådan tjener Apple 20 milliarder kroner på Pokemon Go

Den besked sendte den højtflyvende aktie retur med en hastighed på 18 procent-point på en enkelt handelsdag.

På trods af aktie op- og nedture er selve spillet dog stadig uhyre populært og har oplevet en tilstrømning, som næppe har set sin lige i spilhistorien, og det er vel egentlig det, det handler om.

Læs også:
Kan du ikke logge på? Sommerens store Pokémon Go-hit DDos-angrebet af hackere

Nintendo skifter strategi: Disse tre områder vil selskabet satse på

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision