Så må du til lommerne: Om få dage er det slut med gratis Windows 10

Om få dage lukker Microsoft for muligheden for at anskaffe sig Windows 10 kvit og frit via download. Fremover vil det koste

Artikel top billede

På fredag - 29. juli - er det slut med at downloade og installere gratis Windows 10.

Microsoft har for længst fastsat denne dato som udløbsdatoen for den gratis udgave af Windows 10. Det betyder, at man fra lørdag skal betale for at anskaffe sig en version af den nyeste udgave af Windows - ganske som det altid har været tilfældet med Microsofts produkter.

Du kan læse mere om, hvad Windows 10 kommer til at koste herhjemme her: Så meget kommer Windows 10 til at koste

Windows 10 er det første styresystem fra Microsoft, der er blevet givet væk.

Microsoft har ellers gennem årene tjent massive summer på at sælge Windows-styresystemerne til verdens pc-brugere i et marked, hvor Windows i mange år var de facto-standard.

I dag er målsætningen for Microsoft anderledes: Det cloud-tilrettede Windows 10 er for Microsoft tænkt som en kanal mellem brugerne og Microsofts forskellige cloud-miljøer, der blandt andet rummer betalingstjenester.

Samtidig har Microsoft længe været interesseret i at få samlet så mange af selskabets brugere på et enkelt styresystem med mange mindre opdateringer og opgraderinger fremfor som hidtil at have brugerne spredt ud over mange forskellige mere eller mindre forældede versioner af Windows.

Microsoft har antydet, at Windows 10 er den allersidste af de store Windows-lanceringer nogensinde, i det det er planen, at Windows 10 hele tiden skal holdes ved lige via mange, mindre opgraderinger med korte intervaller fremfor de enkeltstående og meget store kæmpe-opgraderinger til nye Windows-versioner, som vi hidtil har kendt.

Det kan du læse mere om her: Skal du hoppe med på Microsofts store opgraderings-tog?

Microsoft har i de senere måneder fået på puklen for at føre en meget aggressiv opgraderingspolitik, hvor selskabet med forskellige krumspring og smarte fif har forsøgt at få brugerne til at skifte til Windows 10.

Det kan du læse mere om her: Microsoft forsøger at tvinge de sidste over på Windows 10: Luk din browser og du accepterer download

Det har hele tiden været Microsofts mål, at en milliard enheder verden over skal køre på Windows 10 i 2018.

Meget tyder på, at det kommer til at knibe at nå dette mål. Men mindre kan også gøre det. I hvert fald har muligheden for at opgradere gratis gjort Windows 10 til et af Microsofts mest hastigt voksende produkter nogensinde: Mere end 300 millioner personer har på et år downloadet programmet.

Læs også:

Smart trick: Sådan sikrer du dig gratis Windows 10 efter 29. juli

I al hemmelighed: Microsoft downloader automatisk Windows 10 til din pc

Microsoft pønser på automatisk download af Windows 10: Er der nogen fremtid for de øvrige Windows-systemer?

Danskerne helt vilde med Windows 10: Så meget fylder Windows 10 i Danmark i forhold til resten af verden

It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Så meget kommer Windows 10 til at koste

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job