Så må du til lommerne: Om få dage er det slut med gratis Windows 10

Om få dage lukker Microsoft for muligheden for at anskaffe sig Windows 10 kvit og frit via download. Fremover vil det koste

Artikel top billede

På fredag - 29. juli - er det slut med at downloade og installere gratis Windows 10.

Microsoft har for længst fastsat denne dato som udløbsdatoen for den gratis udgave af Windows 10. Det betyder, at man fra lørdag skal betale for at anskaffe sig en version af den nyeste udgave af Windows - ganske som det altid har været tilfældet med Microsofts produkter.

Du kan læse mere om, hvad Windows 10 kommer til at koste herhjemme her: Så meget kommer Windows 10 til at koste

Windows 10 er det første styresystem fra Microsoft, der er blevet givet væk.

Microsoft har ellers gennem årene tjent massive summer på at sælge Windows-styresystemerne til verdens pc-brugere i et marked, hvor Windows i mange år var de facto-standard.

I dag er målsætningen for Microsoft anderledes: Det cloud-tilrettede Windows 10 er for Microsoft tænkt som en kanal mellem brugerne og Microsofts forskellige cloud-miljøer, der blandt andet rummer betalingstjenester.

Samtidig har Microsoft længe været interesseret i at få samlet så mange af selskabets brugere på et enkelt styresystem med mange mindre opdateringer og opgraderinger fremfor som hidtil at have brugerne spredt ud over mange forskellige mere eller mindre forældede versioner af Windows.

Microsoft har antydet, at Windows 10 er den allersidste af de store Windows-lanceringer nogensinde, i det det er planen, at Windows 10 hele tiden skal holdes ved lige via mange, mindre opgraderinger med korte intervaller fremfor de enkeltstående og meget store kæmpe-opgraderinger til nye Windows-versioner, som vi hidtil har kendt.

Det kan du læse mere om her: Skal du hoppe med på Microsofts store opgraderings-tog?

Microsoft har i de senere måneder fået på puklen for at føre en meget aggressiv opgraderingspolitik, hvor selskabet med forskellige krumspring og smarte fif har forsøgt at få brugerne til at skifte til Windows 10.

Det kan du læse mere om her: Microsoft forsøger at tvinge de sidste over på Windows 10: Luk din browser og du accepterer download

Det har hele tiden været Microsofts mål, at en milliard enheder verden over skal køre på Windows 10 i 2018.

Meget tyder på, at det kommer til at knibe at nå dette mål. Men mindre kan også gøre det. I hvert fald har muligheden for at opgradere gratis gjort Windows 10 til et af Microsofts mest hastigt voksende produkter nogensinde: Mere end 300 millioner personer har på et år downloadet programmet.

Læs også:

Smart trick: Sådan sikrer du dig gratis Windows 10 efter 29. juli

I al hemmelighed: Microsoft downloader automatisk Windows 10 til din pc

Microsoft pønser på automatisk download af Windows 10: Er der nogen fremtid for de øvrige Windows-systemer?

Danskerne helt vilde med Windows 10: Så meget fylder Windows 10 i Danmark i forhold til resten af verden

It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Så meget kommer Windows 10 til at koste

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse