Stor analyse af løsningerne til cloud-storage: Her er vinderne

Der er hård kamp om kunderne på cloud-storage-markedet mellem leverandører som Amazon, Microsoft, IBM og Google. Nu er løsningerne og leverandørerne blevet vurderet af analysefirmaet Gartner. Se dommen her.

Artikel top billede

Storage i skyen bliver en stadig mere populær løsning for danske virksomheder, store som små.

Markedet er modnet over de seneste år, og i dag findes der således en lang række både sikre og stabile cloud-storage-løsninger, typisk også til helt fornuftige priser.

Men selvom storage-vinden for manges vedkommende blæser i retning af skyen, kan det stadig godt være lidt af en jungle at finde den rigtige løsning - og den rigtige leverandør.

Nu kan du få lidt hjælp til at finde ud af, hvor virksomhedens data skal opbevares. En ny version af Gartners Magic Quadrant fokuserer nemlig på løsningerne til 'Public Cloud Storage Services'.

Det skal du overveje

Her kommer analysefirmaet mere flere interessante betragtninger om, hvad man bør overveje ved valg af cloud-storage-løsning:

"Som kunde bør man være tilbageholdende med at benytte leverandører, der mangler global skala og tilstedeværelse på grund af langsom produkt-innovation og den realistiske mulighed for, at servicen lukker."

Gartner forudser blandt andet, at en fjerdedel af de leverandører, der indgår i analysen, vil være forsvundet fra markedet i 2019.

Det er dog langt fra kun leverandørerne, der kan være årsag til problemer med en cloud-storage-løsning.

Gartner skriver nemlig også, at 80 procent af de databrud, der finder sted i skyen frem mod 2020, vil være på grund af, at kunden har konfigureret løsningen forkert, at der ikke er styr på password-styringen, eller at der er interne datalækager.

Her er de førende

I Gartners nye Magic Quadrant, som du kan se her, er en række leverandører delt ind i de fire kasser 'challengers, niche players, visionaries og leaders'.

Det er naturligvis ikke mindst den sidste kategori, der er interessant, hvis man vil spille sikkert spil med sin cloud-storage-løsning.

Gartner udråber Amazon til den førende spiller på markedet, mens Microsoft som nummer to også er at finde i denne kategori.

Analysefirmaet skriver, at Amazon har de mest omfattende storage-tilbud, og at mængden af data i Amazons S3 er 1,6 gange større end i alle de andre løsninger tilsammen.

Microsoft klarer sig dog også rigtig godt på markedet. Gartner skriver, at "Microsoft er den mest prominente konkurrent til AWS."

"Microsoft har et stærkt fokus på virksomheder, en solid forståelse for virksomheders behov og de globale ressourcer til at hjælpe dem på en god måde."

I feltet med de visionære finder vi som det eneste selskab Google, der da også bliver ved at udmærke sig med en ret heftig cloud-innovation.

Nichespillerne i Gartners Magic Quadrant er selskaberne IBM (Softlayer), Rackspace, Alibaba, Oracle og AT&T.

Læs også:

Amazon-boss om nordisk ekspansion: "Jeg bruger en del tid i København og rundt i Danmark"

Her er de mest populære cloud-løsninger i danske virksomheder

Cloud-giganter i vildt kapløb om Europa: Her kommer de nye giga-datacentre

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S