Stor analyse af løsningerne til cloud-storage: Her er vinderne

Der er hård kamp om kunderne på cloud-storage-markedet mellem leverandører som Amazon, Microsoft, IBM og Google. Nu er løsningerne og leverandørerne blevet vurderet af analysefirmaet Gartner. Se dommen her.

Artikel top billede

Storage i skyen bliver en stadig mere populær løsning for danske virksomheder, store som små.

Markedet er modnet over de seneste år, og i dag findes der således en lang række både sikre og stabile cloud-storage-løsninger, typisk også til helt fornuftige priser.

Men selvom storage-vinden for manges vedkommende blæser i retning af skyen, kan det stadig godt være lidt af en jungle at finde den rigtige løsning - og den rigtige leverandør.

Nu kan du få lidt hjælp til at finde ud af, hvor virksomhedens data skal opbevares. En ny version af Gartners Magic Quadrant fokuserer nemlig på løsningerne til 'Public Cloud Storage Services'.

Det skal du overveje

Her kommer analysefirmaet mere flere interessante betragtninger om, hvad man bør overveje ved valg af cloud-storage-løsning:

"Som kunde bør man være tilbageholdende med at benytte leverandører, der mangler global skala og tilstedeværelse på grund af langsom produkt-innovation og den realistiske mulighed for, at servicen lukker."

Gartner forudser blandt andet, at en fjerdedel af de leverandører, der indgår i analysen, vil være forsvundet fra markedet i 2019.

Det er dog langt fra kun leverandørerne, der kan være årsag til problemer med en cloud-storage-løsning.

Gartner skriver nemlig også, at 80 procent af de databrud, der finder sted i skyen frem mod 2020, vil være på grund af, at kunden har konfigureret løsningen forkert, at der ikke er styr på password-styringen, eller at der er interne datalækager.

Her er de førende

I Gartners nye Magic Quadrant, som du kan se her, er en række leverandører delt ind i de fire kasser 'challengers, niche players, visionaries og leaders'.

Det er naturligvis ikke mindst den sidste kategori, der er interessant, hvis man vil spille sikkert spil med sin cloud-storage-løsning.

Gartner udråber Amazon til den førende spiller på markedet, mens Microsoft som nummer to også er at finde i denne kategori.

Analysefirmaet skriver, at Amazon har de mest omfattende storage-tilbud, og at mængden af data i Amazons S3 er 1,6 gange større end i alle de andre løsninger tilsammen.

Microsoft klarer sig dog også rigtig godt på markedet. Gartner skriver, at "Microsoft er den mest prominente konkurrent til AWS."

"Microsoft har et stærkt fokus på virksomheder, en solid forståelse for virksomheders behov og de globale ressourcer til at hjælpe dem på en god måde."

I feltet med de visionære finder vi som det eneste selskab Google, der da også bliver ved at udmærke sig med en ret heftig cloud-innovation.

Nichespillerne i Gartners Magic Quadrant er selskaberne IBM (Softlayer), Rackspace, Alibaba, Oracle og AT&T.

Læs også:

Amazon-boss om nordisk ekspansion: "Jeg bruger en del tid i København og rundt i Danmark"

Her er de mest populære cloud-løsninger i danske virksomheder

Cloud-giganter i vildt kapløb om Europa: Her kommer de nye giga-datacentre

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks