Stor analyse af løsningerne til cloud-storage: Her er vinderne

Der er hård kamp om kunderne på cloud-storage-markedet mellem leverandører som Amazon, Microsoft, IBM og Google. Nu er løsningerne og leverandørerne blevet vurderet af analysefirmaet Gartner. Se dommen her.

Artikel top billede

Storage i skyen bliver en stadig mere populær løsning for danske virksomheder, store som små.

Markedet er modnet over de seneste år, og i dag findes der således en lang række både sikre og stabile cloud-storage-løsninger, typisk også til helt fornuftige priser.

Men selvom storage-vinden for manges vedkommende blæser i retning af skyen, kan det stadig godt være lidt af en jungle at finde den rigtige løsning - og den rigtige leverandør.

Nu kan du få lidt hjælp til at finde ud af, hvor virksomhedens data skal opbevares. En ny version af Gartners Magic Quadrant fokuserer nemlig på løsningerne til 'Public Cloud Storage Services'.

Det skal du overveje

Her kommer analysefirmaet mere flere interessante betragtninger om, hvad man bør overveje ved valg af cloud-storage-løsning:

"Som kunde bør man være tilbageholdende med at benytte leverandører, der mangler global skala og tilstedeværelse på grund af langsom produkt-innovation og den realistiske mulighed for, at servicen lukker."

Gartner forudser blandt andet, at en fjerdedel af de leverandører, der indgår i analysen, vil være forsvundet fra markedet i 2019.

Det er dog langt fra kun leverandørerne, der kan være årsag til problemer med en cloud-storage-løsning.

Gartner skriver nemlig også, at 80 procent af de databrud, der finder sted i skyen frem mod 2020, vil være på grund af, at kunden har konfigureret løsningen forkert, at der ikke er styr på password-styringen, eller at der er interne datalækager.

Her er de førende

I Gartners nye Magic Quadrant, som du kan se her, er en række leverandører delt ind i de fire kasser 'challengers, niche players, visionaries og leaders'.

Det er naturligvis ikke mindst den sidste kategori, der er interessant, hvis man vil spille sikkert spil med sin cloud-storage-løsning.

Gartner udråber Amazon til den førende spiller på markedet, mens Microsoft som nummer to også er at finde i denne kategori.

Analysefirmaet skriver, at Amazon har de mest omfattende storage-tilbud, og at mængden af data i Amazons S3 er 1,6 gange større end i alle de andre løsninger tilsammen.

Microsoft klarer sig dog også rigtig godt på markedet. Gartner skriver, at "Microsoft er den mest prominente konkurrent til AWS."

"Microsoft har et stærkt fokus på virksomheder, en solid forståelse for virksomheders behov og de globale ressourcer til at hjælpe dem på en god måde."

I feltet med de visionære finder vi som det eneste selskab Google, der da også bliver ved at udmærke sig med en ret heftig cloud-innovation.

Nichespillerne i Gartners Magic Quadrant er selskaberne IBM (Softlayer), Rackspace, Alibaba, Oracle og AT&T.

Læs også:

Amazon-boss om nordisk ekspansion: "Jeg bruger en del tid i København og rundt i Danmark"

Her er de mest populære cloud-løsninger i danske virksomheder

Cloud-giganter i vildt kapløb om Europa: Her kommer de nye giga-datacentre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S