Hurra for de mange nye it-studerende - men den vigtige del af opgaven ligger (stadig) hos de danske it-virksomheder

Computerworld mener: Det vælter ind med nye studerende på it-uddannelserne. Men skal de unge en dag blive de it-specialister, som vi mangler, så kræver det, at også it-branchen rykker.

Artikel top billede

Følger du med i den danske it-branche, så har du de seneste par år næsten kunne stille dit ur efter klagerne over den kommende mangel på it-specialister.

For år efter år har optaget været stagnerende eller faldende på it-uddannelserne.

Og år efter år har it-organisationerne peget på, at vi om få år vil mangle 4.000, 5.000 eller 10.000 it-specialister alt efter opgørelsesmetode - og temperament.

Men uanset hvad det reelle tal er, så er det grund til bekymring.

Det skyldes, at it-erhvervet lige nu gennemgår en udvikling fra generalister med en baggrund som selv- og mesterlærte til at efterspørge (højt)uddannede specialister.

Samtidig har de seneste 10 års teknologiske og forretningsmæssige forandringer betydet, at vi ser et voldsomt skifte mod standardisering af (ofte eksterne) tjenester.

Samlet set betyder de to trends, at der - overordnet set - ifølge branchen er et faldende behov for generalister og et stigende behov for specialister. Og allerhelst it-specialister med forretningsforståelse.

Det er en ting, som ikke burde overraske os som samfund eller erhverv. 

For ser du på det store billede, er det samme proces fra arbejdskraft-intensivt erhverv til specialisering, som både landbrugs- og industri-arbejdspladser har været igennem i perioden siden Anden Verdenskrig.

Forskellen er nu, at både den forretningsmæssige og teknologiske forandring sker hurtigere. Meget hurtigere.

Bag af dansen med det samme

Hvor en højtuddannet specialist for 20 eller 30 år siden selvfølgelig skulle holde sig konstant orienteret, så risikerer en nyuddannet it-specialist at trends, tendenser og teknologi er helt andre end da vedkommende kastede sig over studierne for fem eller seks år siden.

Læs også: Jubel i it-branchen over stigning i antal optagne it-studerende: "De her unge kommer til at gå som varmt brød, når de er færdige"

Så mens det er lykkeligt, at 2016-tallene viser en stigning i optagene på it-fagene på seks procent i forhold til sidste år og en stigning 50 procent stigning i antallet af 1. prioritetsansøgninger til datalogistudiet på Københavns Universitet, så er de nye studerende nu også et brancheansvar.

For skal de studerende i sidste ende være de it-specialister, som samtlige arbejdsgiverorganisationer sukker efter, så kræver det en villighed til at sikre det aktuelle teknologiske fundament som en uddannelse - uanset hvor god den er - ikke kan give.

I stedet kan det ske gennem studiejob, traineeforløb eller noget så simpelt, som at ansætte nyuddannede uden at have forventningen om, at andre skal have givet dem den nødvendige erfaring.

Ansvaret for at uddanne og udklække kommende it-folk ligger således ikke alene hos uddannelsesinstitutionerne, men også hos it-branchen selv.

Det samme gør ansvaret for at efteruddanne og vedligeholde medarbejdere oppe i årene, så deres kompetencer flugter med de krav, som virksomheden stiller.

Det stigende optag på it-uddannelserne er et god begyndelse og en ægte succeshistorie. Nu venter det videre arbejde.

Læs også: 

Syv store danske it-virksomheder: Her er vores planer for at ansætte nye it-folk i 2016

Nej tak til vækst: Hvorfor frasorterer it-branchen medarbejdere, der ikke taler dansk?

Stor mangel: Danske virksomheder kommer snart til at mangle denne type it-folk

Job i massevis: Danske it-folk har trodset krisen

Ny udfordring: Nu rammer mangel på softwareudviklere også Østeuropa

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S