Underskud hvert eneste år: Nets har tabt 377 millioner kroner på NemID

Dankort-firmaet Nets er på vej mod en børsnotering. Selskabet har indtil videre tabt 377 millioner kroner på at være eneleverandør af NemID.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Selskabet bag Dankortet, Nets, rygtes på vej mod en børsnotering i løbet af ganske kort tid.

Selskbaet har ifølge Morgenavisen Jylllands-Posten skruet indtjeningen kraftigt i vejret i den seneste tid.

Det ændrer imidlertid ikke på, at Nets indtil videre har tabt 377 millioner kroner på opgaven med at være eneleverandør af NemID til staten og bankerne.

Ifølge avisen har Nets tabt penge hvert eneste år, siden selskabet overtog opgaven i 2007.

Der var dengang tale om et helt nyt forretningsområde for Nets, der ellers hvilede på de to hovedsøjler, Dankortet og Betalingsservice.

Til kom altså opgaven med at håndtere NemID og blandt andet stå for papkortet med de mange engangskoder.

"Vi har en unik løsning på grund af partnerskabet mellem bankerne og det offentlige. Det har vakt opsigt, og der er jævnligt andre lande, der kontakter os, men når de ser de kompleksiteter, sådan et samarbejde giver, tager det tid,« siger Niels Gotfredsen, direktør for eSecurity i Nets, til avisen.

Nets blev i foråret 2014 solgt til de to amerikanske kapitalfonde Advent International og Bain Capital samt danske ATP.

Prisen var dengang 17 milliarder kroner, hvilket var væsentligt over den oprindelige vurdering af selskabet, der hidtil havde været ejet af 200 norske og danske pengeinstitutter samt Danske Bank, Nordea, DnB og Nationalbanken.

Det kan du læse mere om her: Så er Nets solgt - her er den nye ejer

Læs også:

Forslag: Lad os få konkurrenter til NemID

Her er Nets' fremtid - så vildt kan det blive

Her er konsekvenserne af Nets-salg til kapitalfonde

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job