Opsang til it-bossen: Har du husket at tale med din direktør i dag?

Aldrig har danske administrerende direktører haft så åbne arme i forhold til at invitere CIO'en ind i varmen. Men CIO'erne skal forstå at tage imod invitationen.

Artikel top billede

Illustration: Steve Woods. (Foto: Steve Woods)

Frem for at være god med oliekande og skruetrækker skal fremtidens CIO kunne begå sig i regneark, BI-værktøjer og powerpoint-præsentationer.

For aldrig tidligere har topledelsen i det danske erhvervsliv været så åben for, at CIO'en og dennes digitaliseringsforståelse kan bidrage positivt til forretningen.

Det er en af hovedkonklusionerne i den 21. udgave af Rambøll og Dansk IT's årlige udgivelse 'IT i Praksis', som er blevet offentliggjort i denne uge.

Publikationen bygger blandt andet på svar fra 353 it- og/eller forretningsansvarlige fra den private og offentlige sektor.

"Døren står virkelig åben til, at CIO'en kan biddrage til forretningen," forklarer Rambølls direktør for business technology, Steen Christensen, ved lanceringen af IT i Praksis 2016.

Rykker hurtigst med strategi

Undersøgelsen IT i Praksis 2016 viser, at 85 procent forventes at have en digital strategi inden 2019 - enten særskilt eller som del af den normale strategi.

Og des mere digital parat en virksomhed er med nedfældet strategi, jo hurtigere forventes det også, at virksomheden rykker i gennemførelsen af projekter og kan efterleve forretningens ønsker.

"Naturligvis er det væsentligt at se så langt ud i fremtiden som muligt, men det er klart, at sådan en strategi bør genbesøges om et eller to år på grund af forandringer. Retningen er dog vigtig at holde sig for øje," siger Steen Christensen fra Rambøll.

Læs også: It-direktør i Novo Nordisk stryger helt til tops: Bliver CEO efter Lars Rebien

Forskelle på CEO og CIO

Undersøgelsen viser også visse forskelle på, hvordan den administrerende direktør og it-direktøren ser på de initiativer, der skal til for at blive en succesrig virksomhed.

Således peger danske CEO's fra private virksomheder på, at automatisering af administrative processer er en klar førsteprioritet. Dette område ligger kun som nummer seks på CIO'ernes to-do-liste.

CIO'erne ser derimod en styrket indsats mod it-usikkerheder som sin væsentligste opgave i år, mens sikkerheden ligger ned som femteprioritet hos topcheferne.

CEO'en og CIO'en kan derimod godt være enige om, at udvikling af en digital forretningsstrategi er en andenprioritet.

De danske administrerende direktører udtrykker i undersøgelsen også ønsker om, at CIO'en understøtter ledelsen i forhold til beslutningstagning, mens CIO'en prioriterer dette område på en 11. plads over de vigtigste udviklings- og forbedringsinitiativer.

"Set fra CEO'ens stol findes meget af den nødvendige viden i virksomhedens systemer, så hvorfor er det, 'at CIO'en ikke kan fremskaffe det fornødne?'," lyder det retorisk i rapporten.

CEO'en står med åbne arme

At en moderne it-ansvarlig også har forretningsforståelse, er efterhånden ved at være en gammel traver inden for det relativt nye teknologifelt.

CEO'erne udtrykker i IT i Praksis 2016 også stærke ønsker om, at CIO'en tilpasser sin it-organisation til forretningen, mens både CIO og CEO peger på, at de skal være fælles om udarbejdelse af forretningsstrategien.

Derimod er der stor forskel, når det kommer til de to direktørtypers syn på, at CIO'en aktivt skal drive forretningen fremad med inddragelse af kunder/slutbrugere.

"CEO'erne står med åbne for at få CIO'erne og it-organisationerne med, og for at få hjælp til at forstå, hvad it i virkeligheden kan. CIO'erne sidder tilsyneladende blot på deres hænder og giver udtryk for, at de i virkeligheden ikke er synderligt interesseret i, hvad kunderne mangler og forventer," lyder det fra IT i Praksis 2016.

Læs også:
Stor undersøgelse konkluderer: Danskerne hungrer efter mere data-deling i det offentlige

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,