Dummere end politiet tillader: Eftersøgt mand brugte sit efterlysningsbillede på Facebook

At være på flugt fra politiet kræver, at man ikke reklamerer med sin status som kriminel eller Facebook-opdaterer sit gemmested. Læs her, hvordan en række kriminelle har været dummere end politiet tillader.

Artikel top billede

En eftersøgt mand er i slutningen af august blevet fanget af politiet i den amerikanske delstat Florida.

Arrestationen skete efter, at den 42-årige Mack Yearwood havde brugt sit efterlysningsbillede fra politiets arkiver i en voldssag som profilbillede på Facebook.

Efter at have uploadet billedet til det populære sociale medie, skrev en slægtning til Mack Yearwood, at han burde fjerne sit 'Most wanted'-billede med en advarsel om, at politiet nu er begyndt at bruge Facebook.

Mack Yearwood negligerede advarslen, mens politiet var i stand til at finde frem til ham først online og siden i den fysiske virkelighed.

Da Mack Yearwood blev anholdt, faldt der en pose marihuana ud af lommen på ham, hvilket tilføjede en narkosigtelse oven på overtrædelse af en prøveløsladelse i forbindelse med voldssagen.

Det skriver International Business Times.

Flere Facebook-dumrianer

Det er langt fra første gang, at sociale medier som Facebook er blevet brugt ganske skødesløst af kriminelle på flugt fra lovens lange arm.

I 2009 havde en mand ved navn Chris Lockport ifølge Mashable.com fået en dom for overfald, men da han skulle afsone sin straf, havde han forladt delstaten New York.

Det tog dog ikke mere end en Google-søgning, før politiet kunne finde frem til mandens Facebook- samt MySpace-konto, hvor han havde opdateret profilerne med sin lokation hos sin nye arbejdsgiver.

For lige at gøre arbejdet ekstra nemt for politiet havde Chris Lockport også tilføjet sine arbejdstider til sine sociale profiler.

Der er også historien om den 19-årige indbrudstyv Jonathan Parker, som midt i sit forehavende med at stjæle diamantringe da lige skulle logge på Facebook i den fremmede bolig. Han blev identificeret, da han havde glemt at logge ud af Facebook igen.

Til listen over Facebook-forbrydere uden den store tankekraft hører også 26-årige Maxi Sopo, som efter at have snydt en række banker i Seattle for i alt mere end en million kroner, stak af til det mexicanske ferieområde Cancun.

Her var så smukt, at han uploadede et billede til vennerne, der også inkluderede en person fra det amerikanske Justitsministerium, som han tidligere havde mødt på en lokal natklub i USA.

Herefter fik de mexicanske myndigheder et tip om hans tilstedeværelse i landet og arresterede ham.

Læs også: 
Internet Explorer-brugere er dummere end gennemsnittet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos