Verdens største it-firma på plads: EMC er nu smedet sammen med Dell i gigantfusion

Historien endte lykkeligt, og Dell og EMC fik hinanden til sidst. Resultatet er verdens største privatkontrollerede it-selskab.

Artikel top billede

Her er chefen for verdens største tech-selskab, Michael Dell. Foto: Torben Klint. (Foto: Dell, Michael Dell 20120418Foto: Torben Klint /)

De to it-giganter Dell og storage-firmaet EMC har haft bryllupsplaner i godt et års tid.

Læs også: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Nu er planlægningen på plads, og i går var gæsterne så inviteret til ceremonien mellem EMC og Dell Technologies.

Dells indkøb har betydet, at det amerikanske firma skulle hive hele 440 milliarder frem fra tegnebogen for at tiltrække sig EMC's opmærksomhed og lyst til ægteskab.

Ifølge de to virksomheder bliver resultatet af sammenlægningen, at de to indgår verdens næststørste tech-opkøb til dato, og at Dell nu er verdens største privatkontrolledede it-firma.

Læs også: Efter Dells gigant-køb af EMC: Her er de 10 største it-opkøb nogensinde

500 milliarder i omsætning

I sidste uge indløb den sidste myndighedsgodkendelse fra Kinas handelsministerium, hvilket var det endelige punktum i handlen.

Samlet set vil de to virksomheder komme op på en årlig omsætning på 74 milliarder dollar, svarende til små 500 milliarder kroner.

Butikken skal ledes og regeres af Michael Dell, der også er stifter af selskabet, der bærer hans efternavn. Derved bliver han en af de mest succesfulde it-folk nogen sinde, hvis målestokken er kroner og øre.

I koncernen indgår nu Dell, Dell EMC, Pivotal, RSA, SecureWorks, Virtustream og VMware.

IDC: Komplette løsninger
"Vi har produkterne, tjenesterne, talenterne og den globale bredde til at være katalysator for at vejlede og hjælpe kunderne, store som små, på den digitale rejse," lyder det fra Michael Dell i en pressemeddelse, der er udsendt i forbindelse med, at handlen er blevet lukket.

Og der er noget om snakken, mener Anders Elbak, der er it-analytiker i analysehuset IDC.

"Dell vil få nogle bedre og mere komplette løsninger. Mange af deres storage- og serverløsninger er gode på den lave del af markedet, og nu bliver Dell i stand til også at konkurrere i den høje del af markedet. Dell kommer til at kunne tilbyde en komplet datacenterløsning højt oppe i enterprise-markedet," siger han.

Du kan læse mere her: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Dell i forhandlinger med verdens største storagefirma: Vil købe mægtige EMC

Et af de største tech-opkøb nogensinde kan blive en realitet i dag

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS