Verdens største it-firma på plads: EMC er nu smedet sammen med Dell i gigantfusion

Historien endte lykkeligt, og Dell og EMC fik hinanden til sidst. Resultatet er verdens største privatkontrollerede it-selskab.

Artikel top billede

Her er chefen for verdens største tech-selskab, Michael Dell. Foto: Torben Klint. (Foto: Dell, Michael Dell 20120418Foto: Torben Klint /)

De to it-giganter Dell og storage-firmaet EMC har haft bryllupsplaner i godt et års tid.

Læs også: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Nu er planlægningen på plads, og i går var gæsterne så inviteret til ceremonien mellem EMC og Dell Technologies.

Dells indkøb har betydet, at det amerikanske firma skulle hive hele 440 milliarder frem fra tegnebogen for at tiltrække sig EMC's opmærksomhed og lyst til ægteskab.

Ifølge de to virksomheder bliver resultatet af sammenlægningen, at de to indgår verdens næststørste tech-opkøb til dato, og at Dell nu er verdens største privatkontrolledede it-firma.

Læs også: Efter Dells gigant-køb af EMC: Her er de 10 største it-opkøb nogensinde

500 milliarder i omsætning

I sidste uge indløb den sidste myndighedsgodkendelse fra Kinas handelsministerium, hvilket var det endelige punktum i handlen.

Samlet set vil de to virksomheder komme op på en årlig omsætning på 74 milliarder dollar, svarende til små 500 milliarder kroner.

Butikken skal ledes og regeres af Michael Dell, der også er stifter af selskabet, der bærer hans efternavn. Derved bliver han en af de mest succesfulde it-folk nogen sinde, hvis målestokken er kroner og øre.

I koncernen indgår nu Dell, Dell EMC, Pivotal, RSA, SecureWorks, Virtustream og VMware.

IDC: Komplette løsninger
"Vi har produkterne, tjenesterne, talenterne og den globale bredde til at være katalysator for at vejlede og hjælpe kunderne, store som små, på den digitale rejse," lyder det fra Michael Dell i en pressemeddelse, der er udsendt i forbindelse med, at handlen er blevet lukket.

Og der er noget om snakken, mener Anders Elbak, der er it-analytiker i analysehuset IDC.

"Dell vil få nogle bedre og mere komplette løsninger. Mange af deres storage- og serverløsninger er gode på den lave del af markedet, og nu bliver Dell i stand til også at konkurrere i den høje del af markedet. Dell kommer til at kunne tilbyde en komplet datacenterløsning højt oppe i enterprise-markedet," siger han.

Du kan læse mere her: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Dell i forhandlinger med verdens største storagefirma: Vil købe mægtige EMC

Et af de største tech-opkøb nogensinde kan blive en realitet i dag

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen