Et af de største tech-opkøb nogensinde kan blive en realitet i dag

Ifølge flere store amerikanske medier bliver Dells opkøb af storagegiganten EMC en realitet senere i dag en af de største tech-handler nogensinde. Opkøbet placerer sig formentligt på en solid andenplads over de største tech-opkøb nogensinde.

Artikel top billede

Den skulle være god nok.

Efter jungletrommerne i sidste uge buldrede om, at it-selskabet Dell køber storagegiganten EMC, melder flere amerikanske medier om, at handlen rent faktisk bliver annonceret senere i dag. 

New York Times rapporterer, at handlen løber op i svimlende 65 milliarder dollar svarende til 426 milliarder kroner.

Dermed bliver Dells opkøb af EMC det næststørste tech-opkøb nogensinde, efter AOL købte Time Warner for svimlende 1.285 milliarder kroner tilbage i de glade dage, før dotcom-boblen bristede for alvor i 2001. 

Læs også:
Dell i forhandlinger med verdens største storagefirma: Vil købe mægtige EMC


Svinger ind på service-vejen

Dells opkøb varsler nye tider for it-selskabet, som har taget navn efter sin stifter og direktør Michael Dell.

For med EMC-købet svinger Dell for alvor ind på markedet for it-services, som andre traditionelle hardware-giganter som IBM og HP også har valgt for nogle år siden. 

Læs også:
Dell er ikke længere Dell

Samtidig får Dell også kontrol over EMC's datterselskaber som virtualiseringskæmpen VMware, sikkerhedsfirmaet RSA og cloudselskabet Pivotal, som EMC helt eller delvist ejer. 

Det kunne have været HP

At EMC bliver solgt er i sig selv ikke den helt store overraskelse, efter selskabet i længere tid har gjort sig lækker til et salg.

For et år siden gik rygterne på, at Dell-konkurrenten HP stod klar til at købe EMC.

Hvis det opkøb var gået igennem, ville det have skabt et selskab med en markedsværdi på 750 milliarder kroner.

Også it-giganter som Cisco og Oracle har kigget sultent på at købe dele af EMC, som dog ifølge flere af de førende amerikanske tidsskrifter altså senere i dag ryger i armene på Dell. 

Læs også: 

De vildeste og de værste it-opkøb gennem tiden

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job