Forbruger-vagthund: Vi holder skarpt øje med dine data som betalingsmiddel

De nordiske forbrugerombudsmænd vil øge deres fokus på konsekvenserne, når forbrugerne ved eksempelvis e-handel får rabatter ved aflevering af deres persondata. For hvad er den reelle pris, når en butik ved alt om dig?

Artikel top billede

Data om forbrugere er nøglen til viden, og viden er magt.

Den tendens har længe hersket inden for it-discipliner som business intelligence og big data-indsamlinger, der er blevet stadig mere aktuelle med fremkomsten af sociale medier, ved brug af søgemaskiner og ikke mindst ved køb på e-handelssites.

Også Forbrugerombudsmændene i Danmark, Norge, Sverige Finland har noteret sig virksomhedernes datahøstning af folks oplysninger såsom specifikke køb, geografisk placering og tidligere præferencer til brug for fremtidig markedsføring.

Forbruger-vagthundene i nordiske lande har derfor taget initiativ til at holde et ekstra skarpt øje med den komplekse dataindsamling. For mens områder som telefonsalg og mail-markedsføring er beskrevet ganske klart i lovgivningen, er dataindsamling et mere mudret område at navigere i, lyder forklaringen.  

"Forbrugerne bliver ofte bedt om at udlevere personlige data for at kunne benytte helt almindelige ydelser som mobiltelefoni, betalingstjenester, transport eller sociale medier. Dermed bliver deres data også en form for betaling," lyder det på den danske Forbrugerombudsmand hjemmeside om dette data-fokus.

Læs også: Når sex-legetøj kommer online: Kvinde anlægger sag for dataindsamling under sex

Samme udfordringer i Norden
Når data bliver penge, bliver det samtidig sværere at vurdere, hvad den reelle pris er for et produkt på tværs af udbydere, mener Forbrugerombud

For mens penge er en god sammenligningsindikator for en vares værdi, er indblandingen af persondata som betalingsmiddel mod at blive tilknyttet en virksomheds database til fremtidig markedsføring en noget mere ulden valuta at gøre op.

Konsekvenserne af betalingen med data er derfor omdrejningspunktet for de nordiske forbrugerombudsmænds fremtidige fokus.

"Den digitale udvikling har givet virksomhederne nye redskaber til at benytte forbrugernes personlige oplysninger til markedsføring. Det skaber nogle nye udfordringer for forbrugerne," forklarer den danske forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen på hjemmesiden.

"Det er positivt, at vi i Norden kan samarbejde om de udfordringer, den digitale økonomi giver forbrugerne og os som myndigheder. Udfordringerne er meget lig hinanden i de nordiske lande, og vi kan helt sikkert have gavn af hinandens erfaringer," runder hun af.

Læs også:
Danske net-butikker om forbud mod dataindsamling i butikker: "Det er meget vidtgående"

Telefirma får 'dummebøde': Prisen per ulovligt opkald er 10.000 kroner

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S