Forbruger-vagthund: Vi holder skarpt øje med dine data som betalingsmiddel

De nordiske forbrugerombudsmænd vil øge deres fokus på konsekvenserne, når forbrugerne ved eksempelvis e-handel får rabatter ved aflevering af deres persondata. For hvad er den reelle pris, når en butik ved alt om dig?

Artikel top billede

Data om forbrugere er nøglen til viden, og viden er magt.

Den tendens har længe hersket inden for it-discipliner som business intelligence og big data-indsamlinger, der er blevet stadig mere aktuelle med fremkomsten af sociale medier, ved brug af søgemaskiner og ikke mindst ved køb på e-handelssites.

Også Forbrugerombudsmændene i Danmark, Norge, Sverige Finland har noteret sig virksomhedernes datahøstning af folks oplysninger såsom specifikke køb, geografisk placering og tidligere præferencer til brug for fremtidig markedsføring.

Forbruger-vagthundene i nordiske lande har derfor taget initiativ til at holde et ekstra skarpt øje med den komplekse dataindsamling. For mens områder som telefonsalg og mail-markedsføring er beskrevet ganske klart i lovgivningen, er dataindsamling et mere mudret område at navigere i, lyder forklaringen.  

"Forbrugerne bliver ofte bedt om at udlevere personlige data for at kunne benytte helt almindelige ydelser som mobiltelefoni, betalingstjenester, transport eller sociale medier. Dermed bliver deres data også en form for betaling," lyder det på den danske Forbrugerombudsmand hjemmeside om dette data-fokus.

Læs også: Når sex-legetøj kommer online: Kvinde anlægger sag for dataindsamling under sex

Samme udfordringer i Norden
Når data bliver penge, bliver det samtidig sværere at vurdere, hvad den reelle pris er for et produkt på tværs af udbydere, mener Forbrugerombud

For mens penge er en god sammenligningsindikator for en vares værdi, er indblandingen af persondata som betalingsmiddel mod at blive tilknyttet en virksomheds database til fremtidig markedsføring en noget mere ulden valuta at gøre op.

Konsekvenserne af betalingen med data er derfor omdrejningspunktet for de nordiske forbrugerombudsmænds fremtidige fokus.

"Den digitale udvikling har givet virksomhederne nye redskaber til at benytte forbrugernes personlige oplysninger til markedsføring. Det skaber nogle nye udfordringer for forbrugerne," forklarer den danske forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen på hjemmesiden.

"Det er positivt, at vi i Norden kan samarbejde om de udfordringer, den digitale økonomi giver forbrugerne og os som myndigheder. Udfordringerne er meget lig hinanden i de nordiske lande, og vi kan helt sikkert have gavn af hinandens erfaringer," runder hun af.

Læs også:
Danske net-butikker om forbud mod dataindsamling i butikker: "Det er meget vidtgående"

Telefirma får 'dummebøde': Prisen per ulovligt opkald er 10.000 kroner

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job