Donald Trump har masseopkøbt Trump-fjendtlige webdomæner

Donald Trump og hans it-folk har opkøbt webdomæner i stor stil, inden præsidentvalget afgøres i næste uge. Præsidentkandidaten har også opkøbt flere hadske domæner rettet mod ham selv.

Artikel top billede

Den amerikanske præsidentkandidat Donald Trump har spenderet en mindre formue på webdomæner, der kan bruges i opgøret mod rivalen Hillary Clinton om at blive USA's 45. præsident.

Ikke færre end 3.600 webadresser har Republikanernes kandidat Donald Trump suget til sig, og udover ilovedonaldtrump.com er flere domæner opkøbt, så ingen andre kunne få fat på dem.

Trump-lejren har således opkøbt flere domæner som donaldtrumpsucks.com, trumpmustgo.com og no2trump.com samt 20 andre, lignende domæner, som er mindre flatterende for den Republikanske præsidentkandidat.

Research fra firmaet DomainIQ viser desuden, at Donald Trump og hans folk har gaflet hele 274 webdomæner, der har referencer til datteren Ivanka Trump.

Det skriver ABC News.

Truer med advokat

Det amerikanske nyhedssite kan rapportere, at Donald Trump og hans folk flere gange har måttet tage juridiske våben i brug, når domænerne skulle købes ind.

For mens et domæne er relativt billigt at købe, hvorefter det kan sælges til højstbydende, forholder det sig helt specielt, når der er tale om navne og varemærker.

Omkring 40 gange har Trump-organisationen måtte sende advarselsbreve ud til domænehajer, som eksempelvis har sat fingrene i domænet MelaniaTrump.com, og efterfølgende har måttet slippe domænerne igen som følge af Donald Trumps domæne-trusler.

Trump taber til domænehajer

Flere gange har Donald Trump dog måtte strække våben over for domæneopkøberne.

Eksempelvis har folk haft held og fremsyn nok til at score domæner som trump.org og trump.tv for flere tusinde kroner, som siden er blevet beholdt trods trusler om søgsmål fra Trump-advokaterne.

Software-ingeniøren Brian Lam ifølge ABC News købt domænet votefortrumppence.com, som dog ikke helt viser, hvad Donald Trump og hans videpræsidentkandidat Mike Pence kunne ønske sig.

For på sitet lufter Brian Lam sin højre langemand akkompagneret af ordene "Bare for sjov".

Læs også:

Efter Hillary Clintons mail-læk: Donald Trump bruger også piv-usikker mailserver

Donald Trumps hotelkæde hacket: 70.000 kreditkort kan være stjålet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job