Med ny Firefox-browser kan du surfe helt privat på din iPhone

Firefox klar med gratis og privat browser til iPhone.

Artikel top billede

iPhone har fået en ny browser fra Firefox-udviklerne.

Den fokuserer helt og holdent på, at brugeren kan surfe privat.

På nettet bliver det ellers kigget godt og grundigt med, når du surfer.

Læs eksempelvis: Sådan fortæller din browser alt om dig på 100 millisekunder

Men det vil Mozilla-udviklerne, der står bag den tidligere stor-browser Firefox, nu gøre noget ved.

Helt konkret har det udmøntet sig i en ny browser til Apples populære telefon.

Applikationen hedder Firefox Focus, men må ikke forveksles med Mozillas gamle indholds-blocker, der også hedder Focus. I denne udgave er der nemlig tale om en sikker browser.

På overfladen byder browseren ikke på noget specielt, men under motorhjelmen er den anderledes end de gængse konkurrenter.

Læs også: Internettets store skrækscenarie: Din porno-historik kan blive lækket

Farvel til cookies

Den tilbyder således brugeren en browser helt uden reklamer og trackers, der sender informationer om din færden til de analysehuse, der bygger profiler af online-brugere.

Ligeledes er browseren udrustet med en knap, der hurtigt og effektivt kan slette hele din søgehistorik i et snuptag.

Som det også gør sig gældende for andre browseres inkognito-faneblad gemmer Focus heller ikke cookies på enheden.

Funktioner, der alle er målrettet mod brugere, der ikke ønsker, at andre skal kigge dem over skulderen.

"Vi lever i en tid, hvor alt for mange brugere har mistet tilliden og kontrollen overe deres digitale liv. En del brugere føler, at de bliver forfulgt over alt - på tværs af enheder og platforme. Det er derfor, at vi introducerer Firefox Focus," skriver Mozilla på sin blog.

Firefox Focus kommer i første omgang kun til iPhone, men ifølge Mozilla kan appen også komme til Android, hvis interessen viser sig stor nok.

Appen kan hentes gratis via App Store.

Læs også:
Chrome buldrer frem: Er nu verdens mest udbredte browser - Microsoft drøner tilbage

Vivaldi-stifter om behovet for en ny browser: De andre browsere har for mange begrænsninger

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S