Med ny Firefox-browser kan du surfe helt privat på din iPhone

Firefox klar med gratis og privat browser til iPhone.

Artikel top billede

iPhone har fået en ny browser fra Firefox-udviklerne.

Den fokuserer helt og holdent på, at brugeren kan surfe privat.

På nettet bliver det ellers kigget godt og grundigt med, når du surfer.

Læs eksempelvis: Sådan fortæller din browser alt om dig på 100 millisekunder

Men det vil Mozilla-udviklerne, der står bag den tidligere stor-browser Firefox, nu gøre noget ved.

Helt konkret har det udmøntet sig i en ny browser til Apples populære telefon.

Applikationen hedder Firefox Focus, men må ikke forveksles med Mozillas gamle indholds-blocker, der også hedder Focus. I denne udgave er der nemlig tale om en sikker browser.

På overfladen byder browseren ikke på noget specielt, men under motorhjelmen er den anderledes end de gængse konkurrenter.

Læs også: Internettets store skrækscenarie: Din porno-historik kan blive lækket

Farvel til cookies

Den tilbyder således brugeren en browser helt uden reklamer og trackers, der sender informationer om din færden til de analysehuse, der bygger profiler af online-brugere.

Ligeledes er browseren udrustet med en knap, der hurtigt og effektivt kan slette hele din søgehistorik i et snuptag.

Som det også gør sig gældende for andre browseres inkognito-faneblad gemmer Focus heller ikke cookies på enheden.

Funktioner, der alle er målrettet mod brugere, der ikke ønsker, at andre skal kigge dem over skulderen.

"Vi lever i en tid, hvor alt for mange brugere har mistet tilliden og kontrollen overe deres digitale liv. En del brugere føler, at de bliver forfulgt over alt - på tværs af enheder og platforme. Det er derfor, at vi introducerer Firefox Focus," skriver Mozilla på sin blog.

Firefox Focus kommer i første omgang kun til iPhone, men ifølge Mozilla kan appen også komme til Android, hvis interessen viser sig stor nok.

Appen kan hentes gratis via App Store.

Læs også:
Chrome buldrer frem: Er nu verdens mest udbredte browser - Microsoft drøner tilbage

Vivaldi-stifter om behovet for en ny browser: De andre browsere har for mange begrænsninger

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S