Med ny Firefox-browser kan du surfe helt privat på din iPhone

Firefox klar med gratis og privat browser til iPhone.

Artikel top billede

iPhone har fået en ny browser fra Firefox-udviklerne.

Den fokuserer helt og holdent på, at brugeren kan surfe privat.

På nettet bliver det ellers kigget godt og grundigt med, når du surfer.

Læs eksempelvis: Sådan fortæller din browser alt om dig på 100 millisekunder

Men det vil Mozilla-udviklerne, der står bag den tidligere stor-browser Firefox, nu gøre noget ved.

Helt konkret har det udmøntet sig i en ny browser til Apples populære telefon.

Applikationen hedder Firefox Focus, men må ikke forveksles med Mozillas gamle indholds-blocker, der også hedder Focus. I denne udgave er der nemlig tale om en sikker browser.

På overfladen byder browseren ikke på noget specielt, men under motorhjelmen er den anderledes end de gængse konkurrenter.

Læs også: Internettets store skrækscenarie: Din porno-historik kan blive lækket

Farvel til cookies

Den tilbyder således brugeren en browser helt uden reklamer og trackers, der sender informationer om din færden til de analysehuse, der bygger profiler af online-brugere.

Ligeledes er browseren udrustet med en knap, der hurtigt og effektivt kan slette hele din søgehistorik i et snuptag.

Som det også gør sig gældende for andre browseres inkognito-faneblad gemmer Focus heller ikke cookies på enheden.

Funktioner, der alle er målrettet mod brugere, der ikke ønsker, at andre skal kigge dem over skulderen.

"Vi lever i en tid, hvor alt for mange brugere har mistet tilliden og kontrollen overe deres digitale liv. En del brugere føler, at de bliver forfulgt over alt - på tværs af enheder og platforme. Det er derfor, at vi introducerer Firefox Focus," skriver Mozilla på sin blog.

Firefox Focus kommer i første omgang kun til iPhone, men ifølge Mozilla kan appen også komme til Android, hvis interessen viser sig stor nok.

Appen kan hentes gratis via App Store.

Læs også:
Chrome buldrer frem: Er nu verdens mest udbredte browser - Microsoft drøner tilbage

Vivaldi-stifter om behovet for en ny browser: De andre browsere har for mange begrænsninger

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S