Med ny Firefox-browser kan du surfe helt privat på din iPhone

Firefox klar med gratis og privat browser til iPhone.

Artikel top billede

iPhone har fået en ny browser fra Firefox-udviklerne.

Den fokuserer helt og holdent på, at brugeren kan surfe privat.

På nettet bliver det ellers kigget godt og grundigt med, når du surfer.

Læs eksempelvis: Sådan fortæller din browser alt om dig på 100 millisekunder

Men det vil Mozilla-udviklerne, der står bag den tidligere stor-browser Firefox, nu gøre noget ved.

Helt konkret har det udmøntet sig i en ny browser til Apples populære telefon.

Applikationen hedder Firefox Focus, men må ikke forveksles med Mozillas gamle indholds-blocker, der også hedder Focus. I denne udgave er der nemlig tale om en sikker browser.

På overfladen byder browseren ikke på noget specielt, men under motorhjelmen er den anderledes end de gængse konkurrenter.

Læs også: Internettets store skrækscenarie: Din porno-historik kan blive lækket

Farvel til cookies

Den tilbyder således brugeren en browser helt uden reklamer og trackers, der sender informationer om din færden til de analysehuse, der bygger profiler af online-brugere.

Ligeledes er browseren udrustet med en knap, der hurtigt og effektivt kan slette hele din søgehistorik i et snuptag.

Som det også gør sig gældende for andre browseres inkognito-faneblad gemmer Focus heller ikke cookies på enheden.

Funktioner, der alle er målrettet mod brugere, der ikke ønsker, at andre skal kigge dem over skulderen.

"Vi lever i en tid, hvor alt for mange brugere har mistet tilliden og kontrollen overe deres digitale liv. En del brugere føler, at de bliver forfulgt over alt - på tværs af enheder og platforme. Det er derfor, at vi introducerer Firefox Focus," skriver Mozilla på sin blog.

Firefox Focus kommer i første omgang kun til iPhone, men ifølge Mozilla kan appen også komme til Android, hvis interessen viser sig stor nok.

Appen kan hentes gratis via App Store.

Læs også:
Chrome buldrer frem: Er nu verdens mest udbredte browser - Microsoft drøner tilbage

Vivaldi-stifter om behovet for en ny browser: De andre browsere har for mange begrænsninger

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job