Danskere fik trusselsbreve med anklager om film-pirateri - og det er faktisk helt i orden

Forbrugerombudsmanden trækker sig fra omstridt sag om trusselsbreve fra advokatfirmaer til potentielle danske film-pirater. Læs her, hvordan du som uskyldig kan beskytte dig mod pirat-beskyldningerne.

Artikel top billede

Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen lukker nu sagen, om de omstridte breve fra danske advokatfirmaer, som anklager brevmodtagerne for, at der er downloadet film ulovligt på adressen.

Den sag kan du læse mere om her: Har du som uskyldig modtaget brev-anklager om film-pirateri? Sådan her skal du gøre

Forbrugerombudsmanden bekendtgør lukningen af sagen på sin hjemmeside, efter Advokatnævnet har afgjort, at brevene om piratadvarsler og pengeopkrævning på omkring 1.500 til 2.200 kroner ikke er i strid med god advokatskik.

Heller ikke selvom brevmodtagerne i flere tilfælde har bedyret, at de ikke har downloadet de film, som de bliver beskyldt og opkrævet for i advokatbrevene, som er udsendt fra advokatfirmaet Njord og advokatanpartsselskabet Opus, som henholdsvis repræsenterer rettighedshaverne Glacier Films og Scanbox.

"Flere har [...] følt sig stødt og truet af tonen i brevene. Men indholdet i brevene har altså ifølge Advokatnævnet været i orden. På denne baggrund har Forbrugerombudsmanden besluttet ikke at foretage sig yderligere," lyder afskedssalutten fra Forbrugerombudsmanden på hjemmesiden.

Sådan beskytter du dig

Som et værn mod at skulle modtage advokatbreve i fremtiden lægger forbrugervagthunden en stribe gode råd på sitet.

Først og fremmest bør du kontakte advokatfirmaerne og forklare din uskyld, hvis din samvittighed er ren som sne, og du på ingen måder kan nikke genkendende til beskyldningerne i brevet.

Dernæst opfordrer Forbrugerombudsmanden dig til at få et password til din router, såfremt du ikke allerede har det.

"Hvis du ikke har beskyttet dit netværk med en kode, er det en god idé, at få sat sådan en kode på, så uvedkommende ikke kan få adgang til dit netværk," lyder det jordnære råd.

Er routeren allerede udstyret med et password, kan du muligvis være hacket, og skal derfor til at vælge en ny kode til routeren.

Hvis du som uskyldig stadig hænger på en regning på et par tusinde kroner for film, som du ikke har hentet ulovligt på nettet, opfordrer Forbrugerombudsmanden dig til at få fat i en advokat. Det kunne eventuelt være din egen advokat eller gratis hjælp hos Advokatvagten.

Læs også:
Trusselsbreve til pirater kommer sjældent frem

Sommeren bliver varm for danske film-pirater: Nu ruller retssagerne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S